niedoskonała mama

niedoskonała mama

DSC_0099
felieton

W życiu wiele można mieć za darmo

W życiu wiele można mieć za darmo. Bliskość, której nie zastąpią prezenty. Radość, której nie zastąpią sukcesy.

Poczucie atrakcyjności, które nie wymaga regularnej hybrydy. Poczucie dumy, że choć nie ma się uczesania od stylisty fryzur, to umyło się głowę, mimo braku energii.

Pokrzywy z lasu, z których można zrobić zdrowy wywar lub wycisnąć sok.  Jabłka z dzikiej jabłonki, która do nikogo nie należy i która nie wycenia swoich darów na kilogramy, a z nich racuchy w ilościach, których nie trzeba sobie żałować. Polne kwiaty w wazonie.

Uśmiech i wyraz rozczarowania-oba ożywcze, jeśli autentyczne. Spokój, który wymagał uporządkowania myśli, ale nie bałaganu wokół.

Swoje pieniądze, choć nie osiągnęło się nic konkretnego, nie zdobyło uznania przed czterdziestką, ani nie trafiło do rankingu najbogatszych Polaków w Forbes. Trochę więcej przestrzeni na życie, bo nie goni się za nowym źródłem dochodu. Poczucie ulgi, że coś się rozmyło, bo nie chciało się mierzyć z kolejnym wyzwaniem.

Lody czekoladowe przed zaśnięciem. Chwilę dla siebie, choć tak wiele można zrobić z czasem, a jednak wybiera się nie robić nic i być.

Stały związek, poczucie bezpieczeństwa i przynależności, zamiast przygodnego romansu.

Mniej konkretów, a więcej treści.

Odrobinę spontaniczności, zamiast żelaznej konsekwencji i całkowitej kontroli.

Śmiechy i kłótnie dzieci, ale z bezpiecznej odległości, bo dochodzące z placu zabaw, gdy samemu popija się herbatę w salonie.

Tak wiele można mieć, jeśli zrobi się na to miejsce. Tak wiele można mieć, jeśli tylko ma się czas. Tak wiele z życia można mieć, jeśli tylko da się sobie przyzwolenie. Jeśli się nie przegapi, jeśli się doceni, jeśli się zdąży.

Marta Szyszko

DSC_0099

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o