niedoskonała mama

niedoskonała mama

tree-1409101_1920
przemyślenia

W życiu nie chodzi o to, by być nieskazitelnym

W życiu nie chodzi o to, by być nieskazitelnym. To się nigdy nie uda. Chodzi o starania, podejmowanie wysiłku, podnoszenie rękawicy do walki ze złymi skłonnościami.
By wyrzec się hipokryzji, wewnętrznego rozleniwienia, by sobie nie folgować w sprawach ważnych, by postawić granicę, której nie będziemy przekraczać, i za którą nie wpuścimy zła.
To nie oznacza obojętności, odcinania się grubą kreską, odwracania na pięcie, bezwzględności, chłodu i udawania, że jakiś rozdział naszego życia nie istniał albo nie miał znaczenia.
Skoro coś się wydarzyło, było po coś. Życie musi być jakieś.
Może, żeby się czegoś nauczyć, nabrać sił, stoczyć walkę i w ten sposób potwierdzić wierność wyznawanym wartościom, gdy zostajemy wystawieni na próbę?
Jeśli wyjdziemy z niej zwycięsko, idziemy ku dobremu, wznosimy się na poziom wyżej, choć istnieje ryzyko, że się poddasz, przestaniesz wzrastać, pójdziesz na dno, nie wykrzeszesz z siebie sił, pozwolisz się pokonać, powiesz-to dla mnie za trudne, poddaję się, nie dam rady. Wybierzesz zło, zgubne przyjemności, w których jednak szczęścia nie zaznasz, a po drodze stracisz to, co najważniejsze.
Hedonizm to zły kierunek. Wyrzeczenie się zakazanych przyjemności daje szczęście, poczucie mocy, zaufania do siebie.
Najważniejsze, że wtedy nie zawiedziemy czyjegoś zaufania. Kogoś, kto na nas liczy, kocha, cierpliwie czeka, nie chce nas stracić, nie chce byśmy zmarnowali dar. Ale do nas należy decyzja, czy tam wrócimy. Czyjaś miłość, troska i tęsknota to za mało, by nas odzyskać. Tylko w sobie możemy to znaleźć, podjąć decyzję, odwrócić się bezwzględnie od zła.
Żeby pokonać złe skłonności nie potrzeba górnolotnych deklaracji. Czasem najważniejsze decyzje, z którymi od tak dawna zwlekamy, podejmuje się w ciszy i pokorze, nieśmiało i niepewnie, mierząc swoje wątłe siły na zamiary. I taka postawa ma siłę rażenia.
Unikaj obietnic typu: już nigdy!
To normalne, że się boisz upadku, jak wiele razy wcześniej, ale zrób wszystko, by tym razem się udało. Jeśli nie zadziała, podnieś się jak najszybciej i zacznij od nowa. Tyle razy, ile będzie trzeba.

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o