niedoskonała mama

niedoskonała mama

pixabay.com
felieton

Życie to coś więcej niż ambicja, by zdążyć na czas

Żyłka na skroni mi wychodzi, gdy piekę z dzieckiem bułki, najchętniej wyrwałabym mu mąkę z niepewnych rączek, zrobiła wszystko sama, najlepiej, a przede wszystkim – szybciej! Pozwalam pewnym sprawom przybrać ich naturalny rytm. Mące wylądować na blacie, a umazanym ciastem rączkom na meblach kuchennych. Gryzę się w język, by nie zrzędzić, nie krytykować. Trenuję swą cierpliwość.

– Dlaczego pracujesz, mamo? Spytał syn. Mogłabym powiedzieć o tym, że potrzebne są pieniążki i nie skłamałabym, ale to nie jedyny, a przede wszystkim nie główny powód. – Pracuję, bo lubię. A ty czemu się bawisz? Odpowiadam. Nie ukrywam, zabawa wyścigówkami wymaga ode mnie maskowania znudzenia na twarzy i przepełniona jest niecierpliwym oczekiwaniem aż będę mogła wrócić do dorosłych spraw.

samochody

Jak w skowronkach, ale z motorkiem w tyłku, lecę na miasto oddać Osho do biblioteki i zahaczyć o sklep, bo dzieci zostawiłam u życzliwej i uczynnej sąsiadki. Punkt dla mnie, nauczyłam się prosić o pomoc i z niej korzystać. W drzwiach do garażu stają oni – siwi, zadowoleni, uśmiechnięci, z rumianymi policzkami. Trzymają w rękach biegówki, mogą być koło 70-tki. Razem. Są piękni i łączy ich wspólna pasja, zapewne też masa wspomnień i przeżytych chwil. Oni już się nie spieszą, wiedzą, że chwila jest zbyt cenna, by trwonić ją na ten ślepy bieg.

Wzruszam się, mijam ich już wolniej i spokojniejszym krokiem idę do samochodu.

W takich chwilach nachodzi mnie refleksja, że życie to coś więcej niż ambicja, by zdążyć na czas.

Gdy przyjdzie mi do głowy jakiś pomysł, chcę go wcielić w życie teraz, zaraz, a tu schody… Zawieźć dziecko do lekarza, ugotować obiad, dokończyć zlecenie, kupić cytryny do herbaty. Pogadać z mężem w kuchni przy parujących kubkach.

Czasem jeszcze pełna złości, a czasem pogodzona, że nie zawsze świat kręci się wokół mojego spełnienia i kreatywności, odpuszczam. By nie przegapić najważniejszego.

Marta Szyszko

Comments

comments