niedoskonała mama

niedoskonała mama

agresja
dzieci

Co zrobić, kiedy dziecko kopie i bije? Nie reaguj agresją na jego agresję

Odpowiedzialność za relację zawsze ponosi dorosły, ponieważ w przeciwieństwie do dziecka, ma już kompetencje, by pohamować złość. Co zrobić, gdy dziecko kopie, bije, nie słyszy, co do niego mówimy i może zrobić krzywdę sobie lub osobom w najbliższym otoczeniu?

„Walczyć z agresją nie należy, a już na pewno nie można zwyciężyć jej jakąkolwiek formą przemocy – czy to fizycznej, czy bardziej zakamuflowanej, w rodzaju jakichkolwiek kar. (…) Warto skupić się na rozwiązywaniu problemów i zaspokajaniu potrzeb, które doprowadzają do takich, a nie innych zachowań.” Natalia Minge, Krzysztof Minge

Co zrobić, kiedy dziecko kopie i bije?

Po pierwsze, nie zostawiaj dziecka samego sobie. Ono w tej sytuacji nie potrafi samodzielnie znaleźć rozwiązania. Kiepskim pomysłem będzie tez uderzenie dziecka i mówienie, że ono zaczęło. Możesz oczywiście poinformować, że to cię boli, ale jeśli dziecko nie przestaje, w drodze wyjątku, możesz je przytrzymać.

„Jak osłabić agresywne impulsy dziecka, gdy słowa nie pomagają? – Rozumiem, że jesteś wściekły, ale to już idzie za daleko. Możesz powiedzieć, co cię złości, bez niszczenia mebli i atakowania mnie. (…) trzymanie złoszczącego się dziecka działa stabilizująco i uspokajająco, nawet jeśli dziecko początkowo się przeciw temu buntuje.” („Terapia schematów dzieci i młodzieży”, GWP)

Po chwili rodzice mogą wtedy zapytać, czy dziecko jest już gotowe porozmawiać, wyrazić złość w inny sposób, np. bić worek treningowy, gryźć poduszkę. Jeśli dziecko nadal będzie atakować, rodzic ponownie powinien je przytrzymać.

Ta metoda ma swoje wady. Jeśli nie nauczysz dziecka wyrażać złości w inny sposób, gdy będzie starsze, nie uda ci się go przytrzymać. Tę metodę stosujemy jako ostatnią deskę ratunku, tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Jak jeszcze reagować na agresję dziecka? Możesz zastosować metodę lustrzanego odbicia, powiedzieć, co teraz widzisz: „Widzę chłopca, który wymachuje pięściami i ma taką minę.”; Jest spora szansa, że to rozbawi dziecko i rozładuje napięcie.

Dlaczego twoje dziecko jest agresywne? Przyczyną agresji są niezaspokojone potrzeby

„Ludzie szczęśliwi, których potrzeby są zaspokojone, nie są agresywni. Jeśli natomiast potrzeby nie są zaspokojone, agresja pozostaje – można kogoś oduczyć uzewnętrzniania jej, można zmienić jej charakter (z fizycznej na werbalny) albo zmienić jej kierunek (z innych na siebie), ale agresja pozostanie agresją tak długo, jak istnieje jej przyczyna.” Natalia Minge, Krzysztof Minge

Prawdopodobne przyczyny agresji dziecka:

  • Jest zmęczone

Zmęczone dziecko, które danego dnia miało za dużo wrażeń, będzie marudzić i złościć się z byle powodu. W tej sytuacji warto stworzyć mu warunki do wyciszenia, położyć wcześniej spać, wozić samochodem, wtedy zaśnie i się zregeneruje.

  • Jest głodne

Dziecko może być drażliwe z powodu głodu. Przygotuj mój posiłek.

  • Jest nakręcone po cukrze

Na agresję dzieci ma wpływ dieta. Unikaj słodyczy, a jeśli jadło słodycze, zapewnij mu zajęcie na świeżym powietrzu z dużą ilością ruchu. Następnie przygotuj wartościowy posiłek.

  • Bije w odwecie

Dziecko może instynktownie reagować agresją, gdy inne dziecko coś mu zniszczyło.

Czasami przyczyny agresji nie są tak oczywiste, jak mogłoby się zdawać. Może się pod nią kryć próba nawiązania relacji, dziecko nie potrafi inaczej zwrócić uwagi kolegi. Jeśli nauczymy dziecko, że może zaprosić kolegę do zabawy, ta strategia przestanie być potrzebna.

„Brakuje im pomysłu na nawiązanie kontaktu z dziećmi, więc najprostsze, co mogą wtedy zrobić, to uderzyć je albo popchnąć. Zachowanie to nie ma charakteru agresywnego. Jest sposobem na zwrócenie na siebie uwagi innych.” Natalia Minge, Krzysztof Minge

Agresja może być też sposobem na wołanie o pomoc.

„Paradoksalnie agresja wcale nie musi być zjawiskiem negatywnym. Może świadczyć o zainteresowaniu, potrzebie kontaktu czy poszukiwaniu pomocy. (…) Jest ona zawsze oznaką zainteresowania i gotowości do dialogu, nawet jeżeli wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie. (…) Dopóki się kłócą i walczą, z całą pewnością zależy im na sobie; chcą być ze sobą blisko, nawet jeżeli jest to bliskość trudna.” Natalia Minge, Krzysztof Minge

Marta Szyszko

Na podstawie:

terapia-schematow-dzieci-i-mlodziezy.1.1489409109zgodne-rodzenstwo-jak-wspierac-dzieci-w-budowaniu-trwalej-wiezi

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o