niedoskonała mama

niedoskonała mama

IMGP8309
felieton

Zazdrość o proste życie

Gdy swego czasu mieszkałam w kawalerce z mężem i dwojgiem dzieci, odwiedził mnie cioteczny brat ze Stanów, którego ugościłam rosołem i po godzinie przebywania z nami, zweryfikował swoje życie młodego lekarza, którego grafik pęka w szwach, jako bardzo napięte. Powiedział coś, czego bym się nigdy nie spodziewała – zazdroszczę Ci takiego zwykłego, prostego życia.

Myślę, że miał na myśli slow codzienność, która mnie swego czasu potrafiła wpędzić we frustrację, ale dziś, prowadząc firmę, mieszkając w innej dzielnicy, pędząc i pogrążając się w swoistym chaosie, wiem, co miał na myśli.

Byłam skupiona na rodzinie, miało to swoje mankamenty, podobnie, jak prowadzenie firmy ma swoje zalety, ale im bardziej w las, tym bardziej odnoszę wrażenie, że jest coś za coś.

Kiedyś to ja byłam boginią domowego ogniska, a mąż po prostu przychodził się tu ogrzać, dziś widząc moje zmęczenie i stres, bez zająknięcia rozwiesza pranie, ładuje zmywarkę i z politowaniem kiwa głową, bo ja pracuję nie dlatego, że muszę, jego pensja spokojnie by wystarczyła.

Pracuję wiedziona ambicją i czasem nachodzą mnie wątpliwości. Wiele osób uważa siedzenie w domu z dzieckiem za czas stracony, za okres, w którym wypadamy z obiegu, a rynek pracy bezpowrotnie się oddala i zamyka przed nami swoje wrota.

Jednak utrzymanie się na powierzchni ma swoją cenę, nie jest ona bardzo wysoka w moim przypadku, ale nie czarujmy się, że można wieść dawne życie i jednocześnie prowadzić prosperujący biznes.

Biznes pochłonie nasz czas, ten w czas, w którym wcześniej beztrosko bawiłyśmy się z dzieckiem lub wyciskałyśmy sok marchwiowy do śniadania. Biznes pochłonie spokój, o ile spokojem ducha można nazwać bezrobocie i wszystkie emocje, jakie jemu towarzyszą.

Idę wycisnąć sok marchwiowy, bo jest sobota. Bo posterunek przy dzieciach przejął mąż. Jeśli chcemy mieć biznes i rodzinę, nie będzie lekko, relaksacyjnie, beztrosko. Same musimy określić, czy gra jest warta świeczki.

Marta Szyszko

Comments

comments