niedoskonała mama

niedoskonała mama

DSC_0067
felieton

Zawsze możesz zmienić zdanie. Czy warto kończyć to, co się zaczęło?

„Bezmyślne gloryfikowanie zawziętej wytrwałości mija się z celem. Wszyscy, łącznie z dziećmi, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, co robić i dlaczego.” A.Kohn

Do chorobliwej zawziętości prowadzą przekonania, że trzeba kończyć to, co się zaczęło, a wycofanie się oznacza, że inni uznają nas za przegranych i niekonsekwentnych albo leniwych. Czasem po prostu zmieniają się priorytety, tracimy zainteresowanie czymś albo źle oszacowaliśmy, na ile nas stać. Ludzie się zmieniają, to co ich cieszyło i interesowało wczoraj, dziś okaże się beznamiętne i nudne. Często przykładamy kalkę z wczoraj do nowych siebie i mimo, że nie styka, zachowujemy się, jakby nic się nie zmieniło. Kontynuujemy to, co nieaktualne, by być konsekwentni.

„Uczniowie (…) mogą przestać angażować się lub nawet zrezygnować z dalszej nauki nie ze względu na swoje wady i brak konsekwencji w działaniu, ale pod wpływem czynników sytuacyjnych. Na przykład, dany przedmiot może być dla nich nieciekawy lub nieistotny.” A.Kohn

Kiedy tępy upór jest niekorzystny?

 Gdy próbujemy zmienić coś, co od nas nie zależy lub metodą, która nie zadziała, z nadzieją, że w końcu się uda, a tylko tracimy czas i poczucie sprawczości:

„Uparte dążenie do rozwiązania nierozwiązywalnych problemów albo próby osiągnięcia jakiegoś nierealnego celu nie mają najmniejszego sensu, podobnie jak kontynuowanie działania, które przestało przynosić satysfakcję.” A.Kohn

„Zdeterminowani ludzie czasem wykazują się nieproduktywną wytrwałością: uparcie podejmują kolejne próby, nawet jeśli wciąż doznają porażek albo osiągają kosztowny lub nieefektywny sukces, którego można by z łatwością uniknąć, podejmując inne, bardziej skuteczne działanie.” A.Kohn

Zawsze możesz zmienić zdanie

Chciałaś posprzątać cały dom, ale po jednym pokoju opadłaś z sił? Zawsze możesz zmienić zdanie. Miałaś czytać książkę nad oczkiem wodnym i opalać nogi, ale burczy ci w brzuchu i za bardzo przygrzewa? Zawsze możesz zmienić zdanie. Możesz odsunąć pełen talerz, gdy czujesz, że się najadłaś. Zawsze możesz zmienić zdanie. Nie musisz robić obiadu z dwóch dań, stawiać pomnika z poczucia winy, że nie dość się starasz. Nie musisz się tak bardzo starać, chyba że dla siebie, a nie, by zasłużyć na akceptację, miłe słowo i klepanie po ramieniu. Możesz wykreślić połowę zadań z listy. Nie musisz tak siłować się z dniem i żałować zmarnowanego czasu, jeśli był to czas wart przeżycia. Nie ma nic złego w dogadzaniu sobie i ułatwianiu sobie życia.

„Umiejętność rozpoznania, kiedy zrezygnować z jakiegoś wysiłku, wymaga mądrości, zdrowego rozsądku i długoterminowej perspektywy. Często siłą rozpędu kontynuujemy podjęte zadania, a wycofanie się wymaga odwagi.” A.Kohn

Na szczęście nie trzeba zasłużyć, można po nie sięgnąć, nie zwlekając, nie sprzątając uprzednio całego domu, by zasłużyć na pączka z lukrem, nie odwalając tuzina obowiązków dla upragnionej chwili wytchnienia. Można zacząć dzień od przyjemności, kontynuować ten precedens i nim zakończyć dzień i to bez krzty poczucia wina, bez lęku, że się zostanie przyłapanym na gorącym uczynku albo wytkniętym palcami.

„Nawet jeśli nie poniesiesz porażki z powodu swojego uporu, to w pewnych sytuacjach osiągnąłbyś znacznie lepsze rezultaty, gdybyś się zatrzymał i zastanowił nad innym rozwiązaniem. (…) kultura, która wychwala jedynie cnotę trwania przy obranym kursie, staje na przeszkodzie w podążaniu naprzód w życiu i wyznaczaniu nowych celów.” A.Kohn

Czasem spontaniczność i odwaga przynoszą lepszy efekt niż mozolna praca, odwalana dla świętego spokoju i dla innych, ale oddzielająca nas murem od… nas- tego, czego naprawdę pragniemy. Działać na autopilocie-marna sztuka. Wziąć siebie na klatę, zatrzymać się, wyciszyć – to wyzwanie, bo nie wszytko, czego się dowiemy o sobie, nam pasuje, przynajmniej początkowo. Kontakt ze sobą i autentyczność owocują wyborami w zgodzie z sobą. Ale to nie takie proste, bo bycie sobą wymaga odwagi, a nie wiecznego krygowania się i zastanawiania, czy tak wypada, co ludzie powiedzą. Zauważyłam, że najchętniej czytane zdania to te, których miałam nie publikować, bo bałam się tego, co inni o mnie pomyślą. Mimo tych obaw, przekonałam się, że bycie sobą procentuje. Kiedy wątpimy w siebie, jesteśmy niezdecydowani. Kiedy akceptujemy siebie, mamy odwagę, by to wyrażać.

 „Krytyczne nastawienie do własnych poglądów prowadzi do (…) niezdecydowania.” A.Kohn

Od czasu do czasu warto też przyjąć perspektywę zerową. Budzisz się rano i zadajesz sobie pytanie: gdybym dziś miała zacząć wszystko jeszcze raz, na co wciąż byłoby miejsce w moim życiu, z czego bym zrezygnowała, co omijała szerokim łukiem dla własnego komfortu, na co bym się odważyła, gdyby zostały mi dwa tygodnie do wykorzystania, co przestałabym odkładać na moment, w którym jeszcze zdążę?

Nie chcę się uśmiechać, kiedy nie jest mi do śmiechu. Robić tego, na co nie mam ochoty, a co należy do cudzych obowiązków, tylko dlatego, że jestem kobietą, matką. Nic nikomu nie jestem winna, bo po pierwsze na świat się nie pchałam, a po drugie zawsze mogę zmienić zdanie i pójść inną drogą. Konsekwencje wezmę na siebie.

Gdy bierzesz na siebie odpowiedzialność, dzieje się rzecz niewiarygodna, nie masz na kogo zwalić winy. Nie ma już miejsca na wymówki, które choć uspokajają, to nie ratują tyłka.

Często żyjemy w przekonaniu, że najpierw trzeba odwalić całą czarną robotę, by zasłużyć na chwilę szczęścia. Nie sięgamy po nie, nawet gdy jest na wyciągnięcie ręki, bo za wcześnie na to i za słabo się staraliśmy. Odzieramy się z dobrego dla zasady. Cierpimy i nosimy niewygodne buty, by nadać sobie szlachetności i znaczenia, a jedyne czego się dorabiamy, to otarć, których można by uniknąć, dając sobie przyzwolenie, by nosić najwygodniejsze buty w mieście.

DSC_0067

 Marta Szyszko

cytaty z

co zrobić żeby dziecko odniosło sukces

Comments

comments