niedoskonała mama

niedoskonała mama

zapiski z telefonu
felieton

Zapiski z telefonu

Notowane na szybko myśli, gdy odbieram dziecko ze szkoły, stoję w kolejce, spaceruję, jestem ze sobą sam na sam. Czasem takie, które ignoruję, ale za trzecim razem im ulegam, bo nie dają mi spokoju. Kiedyś pomyślałabym, że nie warto pokazać ich światu, dziś mam coraz mniej oporów. Nie ma tu logiki, tytułu, ani sensownego podziału tekstu na spójne akapity. Pełen spontan, czyli zapiski z mojego telefonu.

Są dwa rodzaje ludzi: ci skłonni dawać swój czas i ci którzy dają drogie prezenty zamiast czasu.

Łatwo wmówić sobie, że musimy kontynuować coś, co nie działa, nie sprawia przyjemności i nie jest tym, co naprawdę chcemy robić. Czy upierasz się przy czymś, co działa coraz gorzej, mimo że ty starasz się coraz bardziej? Czy jest jakaś dziedzina życia, w której uparłaś się, że coś musi pójść po twojej myśli, choć wszystko wskazuje, że będzie dokładnie odwrotnie?

Pożądana zmiana nie nastąpi za pstryknięciem palcami. Wymaga puszczenia starego. Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na natychmiastowe rezultaty, ale niechętnym do podejmowania wysiłku.

Nie oczekuj od niektórych, że będą szczerzy wobec ciebie, czasem nie potrafią nawet być szczerzy wobec siebie.

Reagowanie agresją na agresję, branie udziału w cudzych dramatach odciąga od troski o samego siebie, budowania swojego życia, zabiera energię i marnuje czas.

Nie musisz godzić się na coś poniżej swoich standardów. Masz prawo do nowych standardów bez zbędnych tłumaczeń. Nawet jeśli nic na zewnątrz się nie zmieni, twoja tolerancja na pewne zachowania może się zmienić. Możesz już nie mieć wewnętrznej zgody na coś, co kiedyś nie tylko było akceptowalne, ale też naturalne dla ciebie.

….

Ktoś, kto chce kontrolować innych, nawet nie dostrzega osób wokół siebie, ocenia, choć nie zadał sobie trudu, by poznać.

….

Nie możesz oczekiwać bliskości od kogoś, kto sam ze sobą nie ma kontaktu.

Dlaczego niezmiennie nas dziwi, że idealne związki, rodziny mają największe problemy? Przecież to one najbardziej dbają o pozory.

Marta Szyszko

zapiski z telefonu

Comments

comments