niedoskonała mama

niedoskonała mama

fotelik
dzieci współpraca z partnerami bloga

Zapięcie dziecka w foteliku – jak zrobić to dobrze?

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym wymaga przestrzegania określonych zasad. Oczywiście najpierw należy dostosować foteliki samochodowe do wagi i wzrostu dzieci – to podstawa. Według przepisów prawa łatwy w montażu fotelik samochodowy można zamontować tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Jakie są podstawowe zasady?

Łatwy w montażu fotelik samochodowy – kiedy stosować montaż tyłem do kierunku jazdy?

Prawo o ruchu drogowym każe najmniejsze dzieci przewozić w foteliku zainstalowanym na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy. Tylko w ten sposób można przewozić dziecko na przednim siedzeniu. Dodatkowo zmniejsza to przeciążenia głowy i szyi, co w przypadku malutkiego dziecka jest niezwykle istotne. Przed montażem trzeba zadbać o dezaktywację poduszki powietrznej od strony pasażera z przodu. Otworzenie się poduszki w trakcie wypadku byłoby niezwykle niebezpieczne i stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla dziecka przewożonego w foteliku samochodowym. Montaż tyłem do kierunku jazdy można zastosować również w fotelikach samochodowych wyposażonych w bazę ISOFIX na tylnym siedzeniu. Jednak jest to możliwe jedynie, kiedy samochód wyposażony jest w uchwyty dla systemu ISOFIX.

Jak zamocować fotelik dla noworodka?

Montując fotelik dla noworodka trzeba zadbać, by podczas podróży miał rozłożony pałąk. Chroni on dodatkowo dziecko w razie wypadku. Należy również sprawdzić czy łatwy w montażu fotelik samochodowy na system ISOFIX jest właściwie wpięty. Foteliki samochodowe mocowane na stelażu wydają charakterystyczny dźwięk podczas montażu, a niektóre wyposażone są również w czerwoną i zieloną lampkę, pozwalającą określić czy fotelik samochodowy został właściwie wpięty. Według crash testów to również bardzo bezpieczny sposób przewożenia dziecka.

Jak zamocować fotelik przodem do kierunku jazdy?

Najlepiej korzystać z fotelików z systemem ISOFIX, które najłatwiej jest zamontować. Jeśli nie ma się systemu ISOFIX, w starszym modelu samochodu, trzeba foteliki samochodowe idealnie dopasować do tylnej kanapy. Po zabezpieczeniu pasami bezpieczeństwa fotelik nie może się ruszać na boki, ani przesuwać się do przodu. Najlepiej foteliki samochodowe montować na środku tylnej kanapy, chroniąc w ten sposób dziecko przed uderzeniem bocznym. Jeżeli nie jest wyposażone w mocowanie ISOFIX lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, należy wybrać miejsce z tyłu, od strony pasażera.

Jak wyregulować pasy w foteliku samochodowym?

Przede wszystkim, aby odpowiednio ustawić długość pasów, trzeba odpowiednio je wyregulować w okolicach barków. Nie mogą być poprowadzone zbyt nisko ani zbyt wysoko. Pas musi być naciągnięty w taki sposób, by po jego zapięciu z trudem można było wcisnąć palec. Należy również pamiętać, by pasa nie zapinać na kurtce. Trzeba ją ściągnąć, by zapewnić dziecku odpowiednie bezpieczeństwo i nie powstawanie luzów między pasem a ciałem. Taka sama zasada obowiązuje przy zapinaniu dziecka własnym pasem samochodowym. Pas biodrowy trzeba przeprowadzić przez uchwyty dolne, a barkowy przez górne. Najlepszej jakości foteliki samochodowe wyposażone są we wskaźnik zapięcia pasów bezpieczeństwa lub system Click an Safe sygnalizujący prawidłowe zapięcie pasów poprzez charakterystyczne kliknięcie. Łatwy w montażu fotelik samochodowy to najlepszy sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, dzięki systemom niwelującym popełniane błędy.

W jaki sposób ułożyć dziecko w foteliku?

Przed zapięciem pasów bezpieczeństwa, należy sprawdzić czy dziecko siedzi równo w foteliku samochodowym. Ważne jest również ustawienie zagłówka na odpowiedniej wysokości. Jeśli używa się pasa bezpieczeństwa, do zapięcia dziecka, musi on przebiegać na odpowiedniej wysokości. Zapinanie dziecka przekładają pas ramieniowy pod pachą jest skrajną nieodpowiedzialnością i skutkuje wypadnięciem dziecka w przypadku wypadku na drodze.

Prawidłowe zapięcie dziecka w foteliku samochodowym jest gwarancją bezpieczeństwa, nawet podczas dachowania samochodu. Zadbanie o to jest obowiązkiem każdego rodzica przewożącego dziecko, o wzroście niższym niż 150 cm, w samochodzie.

Materiał partnera

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o