niedoskonała mama

niedoskonała mama

taylor-jacobs-25060
związki

Czy zależy mu na tobie? 6 pytań, które pozwolą Ci to zweryfikować

Randi Gunther-terapeutka par wyróżnia kilka pytań, które pozwalają przewidzieć, że stajesz się dla partnera obojętna i jest z tobą z wygody i przyzwyczajenia, a jego zaangażowanie osłabło.

Czy zależy mu na tobie? 6 pytań, które pozwolą Ci to zweryfikować

  • Czy kiedy partner wraca do domu, od razu sprawdza, gdzie jesteś?

Jeśli twój partner po powrocie do domu szuka z Tobą kontaktu, sprawdza, co robisz i pyta, co u Ciebie-to dowody zaangażowania. Przeciwieństwem tej postawy jest obojętność, twój partner uważa twoją obecność za pewnik i nie docenia jej. Nie bądź zawsze dostępna. Zajmij się swoim życiem, niech czasami wróci do pustego domu. Ma wtedy okazję, by się stęsknić, poza tym każdy potrzebuje przestrzeni do życia.

„Można dać jemu i sobie trochę swobody. Czasem robić coś oddzielnie, mieć swoje światy. To fascynuje, ciekawi, pozwala spojrzeć na partnera jako na osobę pełną pasji i energii. Wpływa na wzrost zainteresowania.” Izabela Jąderek (Twój Styl)

  • Czy jest stęskniony, kiedy widzi cię lub nawiązuje z tobą kontakt po dłuższej nieobecności?

Czy partner podczas rozłąki kontaktuje się z Tobą, kiedy wraca, mówi, że tęsknił? Rozłąka dobrze działa, gdy masz przesyt obecnością partnera, jemu także pozwala zatęsknić, docenić twoją obecność. Możesz spędzać czas poza domem, wyjechać na samotny weekend.

  • Czy twój partner docenia to, co robisz dla niego?

Czy docenia, że gotujesz obiad? Czy przypadkiem nie zapadła nierówność w podziale obowiązków? Jeśli tak, warto wycofać się z odpowiedzialności za wszystko.

„Musisz bardziej dobitnie wyrażać swoje potrzeby: „Koniec z byciem dyrektorką hotelu, kucharką, sprzątaczką i recepcjonistką!” I coś jeszcze, co zawsze mówię kobietom: skończ z tym „chciałabym”. To się nie sprawdza w rodzinie, może w sklepie na zakupach owszem, ale nie w domu. Trzeba mówić: „Chcę, chcę,chcę!”. (…) „Tak jak jest teraz, jest niedobrze, więc musicie zmienić to i to”. (…) Bo w przeciwnym razie wszyscy staną się ofiarami, dokładnie tak samo jak ty. (…) Teraz dzieci mają następujący wzór: ich matka codziennie robi rzeczy, których wolałaby nie robić, i jest z tego powodu sfrustrowana. To niezbyt konstruktywny wzór, szczególnie dla twoich córek. Byłoby niedobrze, gdyby wchodziły w swoje związki z zakodowanym wzorcem matki, która nie ma własnych granic ani potrzeb i musi zawsze opiekować się innymi.” Jesper Juul

  • Czy twój partner nie może się doczekać, kiedy spędzi z tobą czas, czy cieszy się na myśl o zrobieniu czegoś razem?

Warto, mimo natłoku obowiązków, znaleźć wspólną pasję, jak na przykład strategiczne gry planszowe, wycieczki rowerowe, czy wspólne gotowanie. Jeśli łączą was tylko obowiązki, to związek też zaczyna być z czasem postrzegany jako przykry obowiązek.

  • Czy liczy się z twoimi potrzebami i gdy sygnalizujesz, że są niezaspokojone, wspiera cię i dąży, by to zmienić?

Jeśli partner nie liczy się z Twoimi potrzebami, możliwe, że związałaś się z egoistą. Jak odróżnić dojrzałego partnera od egoisty?

  • dojrzały partner „stawia swoje prawa i potrzeby na równi z innymi, a więc liczy się z tym, czego sam potrzebuje i czego potrzebują inni.”/ egoista „swoje prawa i potrzeby stawia wyżej niż innych ludzi.”
  • dojrzały partner „jest otwarty na różne rozwiązania, nawet jeśli oznacza to zmianę jego planów.”/ egoista „agresywnie reaguje na oczekiwania innych i egzekwuje spełnianie swoich oczekiwań.”
  • dojrzały partner „jest nastawiony na współpracę.”/ egoista „sztywno trzyma się swoich planów, argumentacja zwykle do niego nie trafia.”
  • dojrzały partner „szanuje siebie i drugiego człowieka.”/egoista „dba tylko o siebie, często nie liczy się z drugim człowiekiem.” (Dorota Gromnicka)
  • Czy partner powtarza ci lub swoim zachowaniem daje ci odczuć, że jesteś dla niego ważna, wartościowa, atrakcyjna?

Przeciwieństwem takiej postawy jest krytyka, wytykanie wad i niedoskonałości, a także pogarda dla wyborów partnerki. W takiej atmosferze nie tylko trudno zbudować związek, ale też utrzymać wysokie poczucie własnej wartości.

Marta Szyszko

na podstawie:

Jesper Juul „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”, wyd. Mind

https://www.psychologytoday.com/blog/rediscovering-love/201703/is-your-relationship-just-pit-stop

Dorota Gromnicka „Jak zbudować poczucie własnej wartości?”, wyd. Samo Sedno

Twój Styl, październik 2017

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o