niedoskonała mama

niedoskonała mama

pixabay.com
związki

Toksyczny partner – zmora niezależnej kobiety

Jak objawiają się kompleksy mężczyzny? Często poprzez burzenie poczucia własnej wartości partnerki próbuje podreperować własne ego: „Twój partner może wpadać we wściekłość często – kiedy czuje się zawstydzony, niedowartościowany, nie na miejscu. Cóż, to smutne, ale lekarstwem na jego niską samoocenę jest niszczenie twojej.”

Kiedy partnerka mężczyzny z kompleksami odnosi sukcesy zawodowe, staje się niezależna finansowo i emocjonalnie, rozpaczliwie próbuje on wyrównać podział sił i przywrócić dawny porządek.

Toksyczny partner osiąga to poprzez:

– traktowanie z góry,

– komunikację pozbawioną szacunku, np. wyzwiska, wrzaski, przekleństwa,

– przemoc fizyczną: popychanie, przytrzymywanie,

– awantury z niespodziewanych przyczyn,

– częstą krytykę nieadekwatną do osiągnięć lub wyglądu (atrakcyjne kobiety są w oczach partnera postrzegane jako niezgrabne, niezadbane, za stare).

Jak chronić siebie, gdy tkwimy w związku z zakompleksionym partnerem, który próbuje dowartościować się poprzez agresywne, pełne złości zachowanie?

„Życie z osobą mającą problem ze złością jest jak nieustanne żucie cytryny z nadzieją, że w końcu okaże się słodka. Intensywniejsze żucie nie pomaga. To nie ty jesteś przyczyną złości twojego partnera. Nie jesteś też lekarstwem na tę złość. Nie jesteś w stanie zmienić swojego partnera. Ani będąc miłą, ani będąc przykrą, ani będąc asertywną.”

To naturalne i zdrowe mieć swoje życie. Partner jest jego ważną składową, ale wokół niego nie kręci się świat. Kobiety zafiksowane na opiekowaniu się innymi wiele tracą – szansę na odpoczynek, rozwój zainteresowań, kariery. Są w pełni zależne od partnera, a wtedy nie mają innego wyjścia – muszą godzić się na coś, na co nikt o zdrowych zmysłach by nie przystał. Z czasem tracą szacunek do siebie. Z braku innych kontaktów wierzą, że są do niczego, że nic nie osiągnęły i nigdy nie wygrzebią się z domu, bo niby na czym się znają?

Wiele kobiet idzie wtedy w zaparte – chcą udowodnić swoim partnerom jak bardzo się mylą, odnoszą sukcesy, ale nie jest to jednoznaczne z szacunkiem z ich strony. Wręcz nasila agresję.

„Jeżeli twój partner ma poważny problem ze złością, możesz zatracić poczucie normalności. Potrzebujesz kontaktu z ludźmi, którzy przypomną ci, co jest normalne. Musisz utrzymywać kontakty z ludźmi, którzy cię lubią i szanują. Uciekaj od krytyki, to pozwoli ci zachować psychiczną równowagę.”

Wtedy władza partnera i jego złość również stracą swoją moc.

Jak postępować podczas „zaproszenia” do awantury?

„Jeżeli twój partner złości się po to, by utrzymać władzę i kontrolę, musisz pozwolić mu przekonać się, że takimi metodami nic nie wskóra.”

Nie tylko nie uda mu się osiągnąć tego, o co mu chodzi, ale jeszcze wiele może stracić –  twoją miłość, szacunek, wspólny czas, którego odtąd będziesz unikać, bo kojarzy się jedynie z wyładowaniami, a nie bezpieczeństwem i troską.

„Nie odpowiadaj złością na jego złość. Nie daj się wciągnąć w grę o władzę.”

Udowodnij, że masz wiele innych pomysłów na spędzenie czasu wolnego, niż bitwy na argumenty i burze w szklance wody. Poinformuj partnera, że nie będziesz z nim rozmawiać, dopóki nie przestanie cię atakować i obwiniać. Odmów dalszej rozmowy i zajmij się swoim życiem.

„Osoba, która poszukuje intensywnych wrażeń, chce wciągnąć cię do gry w ekscytującą udrękę. Ty zaś nie chcesz stracić opanowania. Ponieważ ta gra w pojedynkę nie jest aż tak ciekawa, partner prawdopodobnie po jakimś czasie z niej zrezygnuje.”

Marta Szyszko

Na podstawie: „Życie bez złości” Ron Potter – Efron, wyd. GWP

Comments

comments

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
sercem z nieplodnosciaBlogowy pamiętnik - Kate Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Blogowy pamiętnik - Kate
Gość

Współczuję kobietom które mają takich partnerów. Nigdy nie pozwolę na to aby mąż na mnie nakrzyczał bądź wyładowywał swoje emocje na mojej osobie czy na dzieciach. Mam to szczęście, że mój mąż to spokojny człowiek :)

sercem z nieplodnoscia
Gość
sercem z nieplodnoscia

Mój mąż, często się złości ale na pewno nie z takich powodów, raczej ze względu na zmęczenie fizyczne praca zawodowa. Ja staram się rozładować atmosferę próbując bo rozsmieszyc najważniejsze to nie dac się sprowokowac