niedoskonała mama

niedoskonała mama

ubrania dla dzieci
dzieci współpraca z partnerami bloga

Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo malucha, kupując zabawki i ubrania dla dzieci?

Skóra niemowlęcia jest kilkakrotnie razy cieńsza niż skóra dorosłego. Oznacza to nie tylko większą podatność na podrażnienia, ale też absorbowanie szkodliwych substancji, które mogą znajdować się w nowych ubrankach i zabawkach, np. pestycydy (stosowane podczas upraw bawełny), czy metale ciężkie (dodawane do farb).

Choć nie można zamknąć dziecka w szklanej bańce, pod eko kloszem i na pewno zetknie się z substancjami, od których mamom włos jeży się na głowie, to mimo wszystko możemy wybierać produkty wysokiej jakości, np. zabawki i ubranka organiczne, gdy mamy ku temu okazję. Moda na eko produkty wykorzystywana jest często jako chwyt marketingowy. Nie wszystko z napisem bio ma dobry skład (np. kosmetyki), ale są producenci, którzy gwarantują eko produkty, jak Nafnaf, który szyje ubranka dla niemowląt z bawełny organicznej.

Czym się kierować, kupując ubrania dla dzieci?

Bawełna organiczna jest uprawiana bez użycia pestycydów, ponadto lokalne wody i gleba nie są zanieczyszczane, a mieszkańcy krajów trzeciego świata pracują w godnych warunkach, które nie narażają ich zdrowia (zgodnie z zasadami Fair Trade). Wbrew pozorom ubranka z bawełny organicznej nie są aż tak drogie i gdy poszukamy atrakcyjnych promocji, możemy w rozsądnej cenie skompletować wyprawkę, np. w sklepie https://fancyandeco.pl/20-nanaf-organic

Kupując ubrania dla dzieci, wybierz te bez naszywek, haftów, a metki wytnij, wszystkie te elementy mogą powodować dyskomfort i podrażnienia, jeśli dziecko jest niespokojne z niewiadomych przyczyn, może to być przez element ubranka. Jeśli kupisz wyprawkę w jednym kolorze (np. białym) łatwiej będzie ci uzbierać pranie, zwłaszcza gdy dodatkowo zdecydujesz się na wielorazowe pieluchy. Kieruj się wygodą dziecka, ale też swoją. Ekspresowe zapięcia na zatrzaski, brak guzików, falbanek (które trzeba prasować) ułatwią ci przebieranie malucha.

Jak kupować zabawki dla dzieci?

Zabawki dla niemowląt powinny być miłe w dotyku, miękkie, ponieważ maluch głównie leży i unosi je nad twarzą, a zabawka w każdej chwili mogą wymknąć mu się z rączek. Przytulanka to także pierwszy obiekt, który zastępuje mamę i pomaga niemowlakowi uporać się z rozłąką. Będzie przynosił ulgę w trakcie ząbkowania. Wybierając zabawki kieruj się tym, by nie były twarde (na to przyjdzie czas, jak dziecko będzie już pewnie siedzieć), nie zawierały ruchomych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Unikaj też hałaśliwych zabawek, które mogą uszkodzić słuch, ale też doprowadzić rodzica do szewskiej pasji. Intensywny chemiczny zapach zabawki powinien być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym, że nie  był to produkt z wyższej półki, który spełnia normy bezpieczeństwa.

Gdy zaczniesz zwracać uwagę na takie szczegóły, może to być szeroko komentowane, możesz być postrzegana jako eko terrorystka, stresować babcie i ciocie, a nawet jeśli spuścisz zasłonę milczenia na to, co dziecko dostaje w prezencie, twoje intencje mogą wyjść na jaw. Jak w przypadku pianek w kształcie smerfów, które kiedyś moja córka przyjęła ze słowami: „Patrz, mamo, to te żelki, których nam zabraniasz!” Dzieci szybko podchwycą twoje nastawienie i będą naśladować twoją postawę.

Marta Szyszko

Wpis we współpracy ze sklepem https://fancyandeco.pl/

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o