niedoskonała mama

niedoskonała mama

jakzachecicdzieckodoczytania1
dzieci współpraca z partnerami bloga

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Dla wielu dzieci gry na Playstation 4 czy kino są dużo atrakcyjniejsze niż wizyta w bibliotece. Warto mimo wszystko wypróbować te proste sposoby, by przekonać dziecko, że czytanie też może być przyjemne.

Gry na Playstation 4 na podstawie książek

Rodzice często narzekają, że ich dzieci nie wykazują zbyt dużego entuzjazmu w stosunku do książek. Jednak w rzeczywistości trend ten dotyka nie tylko dzieci, bo coraz więcej osób wybiera krótkie teksty na ekranie smartfona zamiast długich instrukcji czy powieści. Rodzic musi więc wykazać się sprytem, by nakłonić dziecko do czytania.

Warto wykorzystać naturalne zainteresowania ucznia podstawówki czy liceum do wprowadzenia książek w jego życie. Przykładowo wiele popularnych gier na Playstation 4 czy Xboxa opiera się na książce. Warto rozbudzić do nich ciekawość dziecka, a następnie podsunąć mu pierwowzór. Tak jest z dostępną na Playstation 4 czy komputer grą Wiedźmin, której trzecia część stała się tuż po premierze hitem na całym świecie. Podobnie jest z Metro Exodus, czyli grą na Playstation 4 i inne platformy, która bazuje na książce Dmitra Glukhovskiego.

jakzachecicdzieckodoczytania2

Również gry planszowe mają źródło w literaturze

Inną drogą, za pomocą której można rozbudzić ciekawość do świata książek, są gry planszowe. Można w sklepach dostać takie na podstawie Świata Dysku Terry’ego Prattcheta czy przygód Jakuba Wędrowycza. Idealna droga to podarowanie dziecku takiej gry na urodziny, wspólna gra, a następnie zaspokojenie rozbudzonej ciekawości prezentem w postaci książki pod choinką.

Jeszcze łatwiej jest z filmami. Najlepiej sprawdzają się długie i wciągające serie filmów, takie jak Opowieści z Narnii, przygody Harry’ego Pottera czy Władca Pierścieni. Po obejrzeniu wielu godzin tak fascynującego filmu bardzo trudno oprzeć się pokusie sięgnięcia po książki. Warto reagować wtedy szybko i podsunąć odpowiedni tytuł czy kartę do biblioteki, zanim dziecku minie zapał do danej serii. W przypadku zarówno Harry’ego Pottera, jak i Władcy Pierścieni, dostępne są też gry na Playstation 4 czy komputer.

jakzachecicdzieckodoczytania3

Harry Potter na ekranie i w siedmiu tomach

Niektórzy proponują dzieciom nagrody czy dodatkowe kieszonkowe w zamian za czytanie. To o tyle niebezpieczne, że książka może później kojarzyć się z obowiązkiem, po którego wypełnieniu czeka gratyfikacja. Jeśli jednak dziecko wcale nie czyta, umiejętne nakłonienie go do sięgnięcia po książkę może być pomocne, by później już samo kontynuowało czytanie.

Warto też odwiedzać wspólnie księgarnie i wydarzenia kulturalne promujące czytelnictwo. Można wtedy przyglądać się dziecku i sprawdzać, jakie tytuły wzbudzają jego szczególny entuzjazm. Czasem niechęć do czytania wiąże się z tym, że rodzice naciskają na czytanie tytułów, które wcale nie są dla młodego człowieka interesujące. Drugim czynnikiem jest szata graficzna. Młode pokolenie czasem potrzebuje wyraźnej wizualnej zachęty, by sięgnąć po książkę, dlatego warto dbać o to, by podsuwane mu książki były po prostu ładne. W muzeach czy podczas festiwali literackich można trafić na warsztaty książkowe skierowane specjalnie do dzieci już w wieku przedszkolnym. Im wcześniej maluch zetknie się z ciekawie podaną książką, tym większa szansa, że będzie kontynuował tą przygodę w przyszłości.

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o