niedoskonała mama

niedoskonała mama

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
związki

Wzięliśmy rozwód emocjonalny

Długo przed zdradą fizyczną, wytoczeniem sprawy rozwodowej, dochodzi do rozłamu w związku – emocjonalnego muru, który z czasem okazuje się nie do przebicia. Życie obok siebie, samotność w związku, codzienna gra pozorów nikogo nie uszczęśliwia. Dlaczego tak trudno stworzyć prawdziwą bliskość z partnerem życiowym, jak ją budować, nim będzie za późno?

Znacie to? On na sobotnie zakupy, ona szykuje kolację dla gości, po całym tygodniu mijanek związanych z pracą zawodową, obowiązkami rodzinnymi, weekendy wypełnione są po brzegi  spotkaniami z przyjaciółmi, zajęciami poza domem i z dala od siebie. „Zapracowanie i chaotyczne życie towarzyskie lub zawodowe” to jeden z objawów rozwodu emocjonalnego między partnerami. Jakie są pozostałe niepokojące symptomy?

– Smutek partnerów

– Uczucie nudy, pustki, braku energii

– Obojętność na problemy i ambicje partnera

– Coraz rzadsze akty seksualne, wyłączanie się emocjonalne podczas stosunku – odbębnianie małżeńskiej powinności bez czułości i stwarzania prawdziwej bliskości

– Brak kurtuazji, uprzejmości, serdeczności

– Zwierzanie się osobie spoza związku z problemów między partnerami, głębsza więź emocjonalna z kimś trzecim

– Mechaniczna komunikacja ograniczająca się do kontrolowania domowych obowiązków, spraw rodzinnych, rodzicielskich powinności

– Unikanie konfrontacji

– Cisza między partnerami

Co sprzyja tworzeniu bliskości w związku?

– Minimum 9 minut dziennie przebywajcie tylko ze sobą, niech to będzie czas bez wykonywania obowiązków, bez dzieci skaczących po głowie, np. wspólna herbata, gdy dzieci zasną. Wysłuchajcie się wzajemnie.

-Na bieżąco rozwiązujcie problemy – dopóty dopóki ich nie wyjaśnicie. Fochy, żal, pamiętliwość nie sprzyjają budowaniu bliskości, lepiej więc niech lecą talerze i trzaskają drzwi, ale problemy zostaną do końca rozstrzygnięte.

– Walka o dominację w związku jest naturalna, ale brak dostępu do pieniędzy, szantażowanie że ograniczy się kontakty z dziećmi lub seksu nie będzie do odwołania, to proste sposoby, by oddalić się od siebie. Bądźcie uczciwi, dojrzali, nie bójcie się przyznać do własnych słabości.

– Czekasz aż partner wyczyta w Twoich myślach, że coś jest nie tak? Wątpliwe – po prostu o tym porozmawiajcie – otwarcie!

– Nasz związek jest tylko nasz! – ustalcie zdrowe granice z dziećmi, teściami przyjaciółmi – czego nie powinniście mówić osobom trzecim? Co należy rozwiązywać we dwoje? Spoufalanie się z kimś spoza związku może osłabić bliskość.

Kilka trików by stworzyć w domu atmosferę prawdziwej bliskości:

– Zbawienny dotyk – nie tylko w erotycznym kontekście – pomaga zaznaczyć, że dostrzegamy swoją obecność, że cieszymy się z towarzystwa partnera.

– Wspólne plany – ustalcie termin czegoś, na co będziecie czekać z utęsknieniem – romantyczny wypad we dwoje, leniwe soboty, samotne piątki bez dzieci, ale we własnym towarzystwie, wyprawa na łono przyrody?

– Dom to nie pole walki, nie miejsce, w którym przebywacie za karę, a więc uśmiechajcie się, żartujcie, dbajcie o pozytywną atmosferę.

– Lepiej się pokłócić niż chować urazę, udając że nic się nie stało. Kłótnia pozwala oczyścić atmosferę, uporządkować relację.

– Związek to nie wszystko! Warto mieć coś poza związkiem, co sprawia wam frajdę, stanowi o sensie egzystencji, daje wam siłę: „Nie możemy ofiarować czegoś, czego nie mamy. Jeżeli nie masz siebie, nie możesz ofiarować siebie w związku.”

Marta Szyszko

Na podstawie:

poczucie-wlasnej-wartosci-frontcover

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o