niedoskonała mama

niedoskonała mama

rozwój mowy dziecka
dzieci współpraca z partnerami bloga

Jak wspierać prawidłowy rozwój mowy dziecka?

Prawidłowy rozwój mowy dziecka możemy wspierać na co dzień prostymi i niepozornymi zabawami, które ćwiczą narząd artykulacyjny: uczą kontroli oddechu, powiększają pojemność płuc, a także wzbogacają słownictwo. Jak wspierać rozwój mowy dziecka i jakich błędów unikać?

Jak rodzic może wspierać rozwój mowy dziecka?

Twoje dziecko jest małomówne? Z trudem przekazuje to, co przydarzyło się u niego w ciągu dnia? Martwisz się, czy poradzi sobie w szkole i odnajdzie w grupie rówieśniczej? Możesz wspierać jego rozwój mowy na kilka sposobów:

  • czytając mu książki i pytając, co znajduje się na ilustracjach
  • opowiadając o tym, co robisz, co dzieje się naokoło, co zwróciło uwagę dziecka
  • ucząc je wierszy, piosenek, rymowanek, wyliczanek. Takie zabawy można wprowadzić podczas spaceru, np. mówiąc wiersz: „Maszerują oficery.” albo wyliczankę: „Jeden, dwa, jeden dwa, pewna pani miała psa.”
  • Propozycją gry edukacyjnej wspierającej rozwój mowy, jest: „Kocham mówić. Historyjki obrazkowe z tekstami” autorstwa Jagody Cieszyńskiej i Andrzeja Dąbka. Na planszach znajdują się ilustracje (w seriach po 5) oraz teksty, które trenują swobodne wypowiadanie się, a także wspierają rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego.

Ta i inne gry logopedyczne dla dzieci dostępne są w sprzedaży Eduksiegarnia.pl

kocham czytać i mówić

Jakich błędów, zniechęcających dziecko do mówienia, należy unikać?

Niektórzy rodzice są niecierpliwi i przerywają wypowiedź dziecku, domyślając się, co chce przekazać, kończąc za nie wypowiedź. Aby zachęcić dziecko do swobodnego wypowiadania się, cierpliwie słuchaj, co ma do powiedzenia.

Nie krytykuj dziecka, gdy nieprawidłowo się wypowiada, może je to zawstydzić i zniechęcić do mówienia. Powtórz jego zdanie, ale wypowiedz je prawidłowo.

Dziecko uczy się mówić, słuchając rodzica. Część opiekunów popełnia błąd zdrabniania wyrazów, nie jest to potrzebne, zamiast „chcesz laleczkę?”, powiedz: „chcesz pobawić się lalką?”; Również mamy tendencję do powtarzania za dzieckiem głosek, których jeszcze nie potrafi powiedzieć prawidłowo, zamieniając r na l lub sz na s. To ważne, by rodzic mówił do dziecka jak dorosły.

Umiejętność prawidłowego wymawiania wszystkich głosek powinna pojawić się wraz z rozpoczęciem szkolnej edukacji, ale już w wieku przedszkolnym można zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Ćwiczenia logopedyczne, wspierające rozwój mowy dziecka:

  • Jak robi koń? Prrrrrr….
  • Unoszenie piórka na wietrze: połóż kolorowe piórko na dłoni i poproś, by dziecko wprawiło je w ruch oddechem. Cała zabawa polega na tym, by piórko jak najdłużej pozostało nad ziemią. Można się bawić, kto dłużej przy pomocy oddechu będzie unosił piórko.
  • Odbijanie piłeczki ping-pongowej za pomocą oddechu na blacie stołu. Niech dziecko usiądzie przy pustym blacie stołu, usiądź po przeciwnej stronie i podawajcie sobie piłeczkę ping-pongową bez użycia rąk, tylko dmuchając w nią. Cała sztuka polega na tym, by piłeczka nie spadła na podłogę.
  • Dmuchanie baniek mydlanych

rozwój mowy dziecka

  • Robienie bąbelków w szklance przy pomocy słomki do picia: delikatnie, coraz mocniej, a na koniec sztorm
  • Zabawką edukacyjna wspierającą aparat oddechowy jest dmuchajka-wykonana z drewna bukowego, ekologiczna, która nie tylko uczy kontroli oddechu, ale też wspiera koncentrację uwagi. Dziecko dmuchając w nią, wprawia w ruch piłeczkę styropianową. Zobacz film

dmuchajka

Dlaczego ćwiczenia oddechowe są tak ważne dla prawidłowego rozwoju mowy dziecka?

Pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad wymowy, np. seplenienia. Przeciwdziałają wadom zgryzu, a także wzmacniają mięśnie warg, policzków i żwaczy. Ćwiczenia oddechowe zwiększają także pojemność płuc, dotleniając organizm, zmniejszając też ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych.

Marta Szyszko

Wpis we współpracy z Eduksiegarnia.pl, gdzie kupisz pomoce logopedyczne i gry edukacyjne

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o