niedoskonała mama

niedoskonała mama

nauka mówienia
dzieci współpraca z partnerami bloga

Jak wspierać naukę mówienia u dziecka?

Być może na spacerach z dzieckiem spotykałaś mamy, które nieustannie tłumaczyły kilkumiesięcznym maluchom, co robią, co się dzieje wokół i co będą robić, jak wrócą do domu. To nie samotność czy potrzeba otworzenia buzi do kogokolwiek, ale świadomy zabieg, który wspiera rozwój mowy dziecka.

Jak wspierać naukę mówienia u dziecka?

Jak najczęściej mów do dziecka

Opisuj mu rzeczywistość, nawet jeśli samo jeszcze nie potrafi powiedzieć ani słowa.Zanim dziecko zacznie wypowiadać pierwsze wyrazy, często wiele z nich już rozumie, dlatego, ze rodzic opisywał, co robi, nazywał przedmioty i codzienne czynności. Im więcej mówisz do dziecka, tym bardziej wspierasz rozwój jego mowy. Nie oznacza to jednak, że jeśli mówisz do dziecka częściej, szybciej zacznie wypowiadać pierwsze wyrazy. Jest to zależne od dojrzałości jego mózgu i narządu artykulacyjnego, a pewnych etapów nie da się przeskoczyć.

Słuchajcie bajek i piosenek, czytaj mu wiersze i książki wspierające rozwój mowy

Jeśli brakuje ci pomysłów, o czym opowiadać dziecku, zacznij mu czytać. Sprawdzą się tradycyjne polskie wiersze, np. Brzechwy, słuchanie piosenek, np. Fasolek. Warto też kupić dziecku książki stworzone do tego, by dziecko nie tylko słuchało bajek, ale też opowiadało, co się wydarzyło, co widać na obrazku. Propozycją wspierającą stosowanie podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany czasownika i rzeczownika) jest „Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania„. Jeśli włączasz dziecku bajki w telewizji, dbaj o to, by nie były zbyt głośne i niosły wartość, najlepiej jeśli lektor mówi ciepłym, spokojnym tonem. Zbyt hałaśliwa bajka może przytłoczyć dziecko nadmiarem bodźców.

Dbaj o kontakty dziecka z rówieśnikami

Nic tak nie motywuje dziecka do mówienia, jak konieczność porozumiewania się z rówieśnikami, np. w piaskownicy, na placu zabaw. Pod tym względem niezastąpione jest przedszkole, a także kluby malucha. Możesz też zapraszać koleżanki z dziećmi w podobnym wieku.

Namawiaj, by dziecko opowiedziało o tym, co dla niego ważne

Dziecko może nie mieć ochoty opowiadać, co widzi dookoła, ale jeśli coś wzbudziło jego emocje i samo wyrywa się do opowiadania, warto pociągnąć ten temat, zadawać coraz więcej pytań i słuchać uważnie. Nie bądź niecierpliwa, unikaj sformułowań: „No wysłów się wreszcie!”, „No wyduś to z siebie!”, które zniechęcają do mówienia. Nie zgaduj, co dziecko chce powiedzieć, nie kończ za niego słów, ani zdań, pozwól mu dokończyć wypowiedź.

Dbaj o poprawność merytoryczną

Stroń od środowiska, w którym dużo się przeklina, nieprawidłowo mówi, popełnia błędy. Unikaj też zdrobnień. Pamiętaj, że jesteś dla dziecka wzorem. Dbaj o szeroki zakres słownictwa, nie staraj się infantylizować i upraszczać wypowiedzi. Jeśli dziecko zainteresuje jakieś nowe słowo, spyta o jego znaczenie.

Kiedy masz do czynienia z opóźnionym rozwojem mowy dziecka, co powinno cię zaniepokoić?

  • 10 miesięczne dziecko nie gaworzy
  • Półtoraroczne dziecko nie wypowiada kilku słów, np. mama, tata, papa, hau hau (tzw. słowa dźwiękonaśladowcze)
  • 2,5 letnie dziecko nie mówi prostymi zdaniami
  • 5 letnie dziecko nie potrafi mówić w sposób zrozumiały dla innych

Jeśli zauważysz, że rozwój mowy dziecka jest opóźniony, udaj się z nim do logopedy.

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o