niedoskonała mama

niedoskonała mama

witamina C właściwości
współpraca z partnerami bloga Zdrowie i uroda

Wpływ witaminy C na organizm

Witamina C należy do związków o bardzo szerokim zastosowaniu. Z kwasu askorbinowego korzysta nie tylko przemysł farmaceutyczny, ale także kosmetyczny. Zasłynęła przede wszystkim jako środek wzmacniający odporność organizmu, jednak jej roli nie można ograniczyć wyłącznie do zastosowania profilaktycznego. W jaki sposób witamina C wpływa na funkcjonowanie organizmu i jakie posiada właściwości?

 Witamina C, czyli kwas askorbinowy, nie jest naturalnie wytwarzana przez ludzki organizm, zatem zachodzi konieczność zewnętrznego dostarczania tego związku (wraz z dietą lub w postaci suplementów). Należy zwrócić uwagę na słowo „konieczność” – kwas askorbinowy nie pełni jedynie roli wspomagającej, za to jego obecność warunkuje prawidłowy przebieg wielu procesów. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 40 mg w przypadku dzieci oraz 75 mg i 90 mg w przypadku dorosłych, odpowiednio kobiet i mężczyzn.

Witamina C – właściwości lecznicze

 Kwas askorbinowy jest składnikiem większości leków na przeziębienie. Bardzo często jest też podawana jako „samodzielny” środek leczniczy. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że suplementacja witaminy nie wpływa na skrócenie czasu trwania infekcji, pozostaje też bez wpływu na intensywność objawów. Czy zatem oznacza to, że dobroczynny wpływ witaminy C jest mitem? Oczywiście, że nie.

Vita C – suplement diety

 

 O ile kwas askorbinowy nie wywiera większego wpływu na rozwiniętą infekcję, to regularna suplementacja tego związku w istotny sposób wspomaga funkcje immunologiczne organizmu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia choroby. Takie działanie jest szczególnie widoczne u osób aktywnych fizycznie.

 Wpływ witaminy C na układ krwionośny

 Kwas askorbinowy odpowiada za uszczelnianie oraz wzmacnianie struktury naczyń krwionośnych. Właściwość ta sprawia, że drobnoustroje chorobotwórcze przenikają do krwioobiegu w znacznie mniejszym stopniu. Takie działanie zapobiega też powstawaniu siniaków, a przy urazach – zmniejsza intensywność krwawienia.

 Witamina C w istotny sposób wpływa też na zmniejszenie utleniania tzw. złego cholesterolu, dzięki czemu znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy. Należy też zaznaczyć, że związek ten wywiera pozytywny wpływ na proces regulacji ciśnienia tętniczego, zatem działa wspomagająco w leczeniu choroby nadciśnieniowej.

witamina C w płynie

 Kwas askorbinowy a leczenie chorób nowotworowych

 Amerykańscy naukowcy zdołali udowodnić, że duże dawki witaminy C, podawane drogą iniekcji dożylnej, w istotny sposób wspomagają działanie leków przeciwnowotworowych, przyczyniając się do przyspieszenia zwalczania komórek rakowych występujących w organizmie osoby chorej. Inne badania wykazały, że kwas askorbinowy spowalnia przerzuty nowotworów na kolejne organy.

 Dożylna suplementacja pozwala też na złagodzenie działań niepożądanych, które towarzyszą chemioterapii oraz naświetlaniu.

 Witamina C wspomaga produkcję kolagenu

 Dowiedziono, że kwas askorbinowy działa stymulująco w procesie produkcji kolagenu. W praktyce oznacza to, że związek ten przyczynia się nie tylko do wygładzania załamań skórnych i do poprawy poziomu elastyczności skóry. Kolagen jest też bardzo istotnym składnikiem chrząstki stawowej, zatem regularna suplementacja witaminy C w istotny sposób wspomaga funkcjonowanie stawów.

 Witamina C lewoskrętna, czyli jedyna skuteczna

 W ostatnim czasie wokół kwasu askorbinowego wyrosło sporo kontrowersyjnych opinii, według których powszechnie dostępne suplementy diety, w postaci prawoskrętnej witaminy C, są nieskuteczne lub nawet wykazują działanie szkodliwe dla organizmu. Witamina C lewoskrętna ma być za to związkiem łatwo przyswajalnym i wykazującym działanie lecznicze. A co na to nauka?

 Kwas L-askorbinowy jest związkiem prawoskrętnym. Nieporozumienie, które rodzi błędne opinie, bierze się właśnie z nazewnictwa. Należy wyraźnie zaznaczyć, że litera „L” nie ma odniesienia do lewoskrętnej rotacji związku w roztworach wodnych, a do jego konfiguracji przestrzennej. Naturalna witamina C oraz jej odpowiednik uzyskiwany drogą syntezy chemicznej (o identycznej budowie i właściwościach, a co za tym idzie – także o identycznym działaniu) to związki prawoskrętne.

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o