niedoskonała mama

niedoskonała mama

coś jest nie tak
felieton

Kiedy wiesz, że coś jest nie tak

Świadomość, że coś jest nie tak w twoim życiu to albo największe bogactwo, albo najdotkliwsza pułapka. Wszystko zależy od tego, co z tym dalej zrobisz.

Możesz załamać się, że jest beznadziejnie, za późno na zmiany, że inni zaczęli wcześniej, a ty już wypadłaś z rynku i nie ma nadziei. Upajać się swoją biernością, bezbronnością, mnożyć wymówki i cierpieć. Być może tylko walka, stan wojny i cierpienie są ci znane?

Możesz też zrobić krok w nieznane. Potraktować dyskomfort jako okazję życia. Wiem, że coś jest nie tak, więc jestem coraz bliższa rozwiązania. Nie chce mi się gotować obiadów, przez to nie mam czasu na czytanie książek! Więc? Kupuję zapas pierogów, informuję bliskich, że potrzebuję przerwy w kuchni, planuję posiłki, poświęcając im jeden dzień tygodniowo, a potem odmrażając, gdy wszyscy wpadają głodni do domu.

Nie mogę już znieść tego siedzenia w 4 ścianach! Już nie mam siły sprzątać, usługiwać, nudzić się, jakbym była zredukowana do roli robota kuchennego z funkcją sprzątania! Więc? Wychodzę! Robię pierwszy krok do znalezienia nowej pracy lub choćby zmiany otoczenia. Idę po dzieci inną drogą niż zazwyczaj, spotykam się z ludźmi, rozmawiam, informuję ich o swoich potrzebach.

Tak, o swoich potrzebach. O tym, że potrzebuję pomocy, ciszy, samotności, odpoczynku, zrozumienia, herbaty z cytryną, jazdy na rowerze przed siebie, by spuścić trochę ciśnienia, własnych pieniędzy.

Jeśli wybierzesz pierwszy kierunek, bezradność, smutek i złość staną się twoim domem. Jeśli drugi, ryzykujesz wiele – że mierząc się z czymś, okażesz się za mało wprawna. Bo zapomniałaś, zaniedbałaś, oddaliłaś się od siebie i teraz jakoś tak głupio wywracać wszystko do góry nogami. Może spotkasz się z próbą zostawienia spraw po staremu, bo twój zły humor nikogo nie obchodzi, dopóki jest wygodnie, miło i czysto. Nie sugeruj się innymi ludźmi, podążaj za wewnętrznym głosem. Poprawiaj to, co nie działa tak długo, aż zobaczysz pierwsze efekty. Kolejne sukcesy przyjdą lawinowo, nawet jeśli utkane będą pasmem błędów, zniechęcenia, niewiary w siebie lub cudzej krytyki.

wiosna

Masz czas, dopóki żyjesz. Dziś może być nowym początkiem, drugą młodością, spełnionym marzeniem lub kolejnym krokiem zbliżającym cię do osiągania wytyczonych celów.

Marta Szyszko

Comments

comments