niedoskonała mama

niedoskonała mama

IMGP7792
wywiady

Ustal priorytety – aktywne zarabianie na blogu według Ikimasy

Z jakiego powodu zdecydowałaś zrezygnować z etatu na rzecz własnego biznesu?

Wprowadzam w życiu zmianę, rezygnuję z tych 8 godzin biegania w tą i z powrotem – wyrywania wręcz czasu dla siebie oraz dla rodziny po to, żeby móc sobie tak to wszystko spokojnie rozplanować, żeby praca, którą wykonuję sprawiała mi przyjemność, żeby mieć czas dla dzieci, dla rodziny i siebie. Muszę więc uważać, żeby nie łapać każdej nadarzającej się okazji i nie organizować wyjazdów w każdy weekend… Wtedy zamiast uprościć swoje życie, jeszcze bardziej sobie i swojej rodzinie utrudnię sprawę, bo pozbawię nas wspólnego czasu dla siebie. A przecież na tym najbardziej mi zależy.

…Ale jeśli Twoja praca polega na tych wyjazdach, to cały tydzień jesteś w domu i opiekujesz się rodziną, a weekendy są tym czasem, kiedy pracujesz, to chyba sprawiedliwy podział, bo cały tydzień, poza prowadzeniem bloga, całkowicie skupiasz się na rodzinie.

Tak, chociaż mój mąż by tak pewnie nie powiedział.

{Salwy porozumiewawczego śmiechu}

Planuję też organizować dłuższe wyjazdy, na przykład tygodniowe, dlatego muszę sobie to bardzo dobrze rozplanować. Wyjazdy stanowią ważną część mojego biznesu, prowadzę też warsztaty stacjonarne. W ofercie mam dwa typy warsztatów: na temat tego, jakie podejmować kroki, żeby zacząć podróżować oraz jakie podejmować kroki, żeby zarabiać na podróżach. Ważną, jeśli nie kluczową częścią mojej oferty będą wspomniane już produkty online, dostępne do kupienia na mojej stronie. Jeżeli przygotuję e-book, to tylko ode mnie zależy ile osób zachęcę, żeby go ode mnie kupili. Nic mnie nie ogranicza, bo praca w pewnym momencie jest skończona, a ja mogę nadal zarabiać na tym produkcie.

Jak przygotować e-booka?

Wszystko musi być ładnie, profesjonalnie i estetycznie opakowane. Zrobię to w prostym programie – Canvie albo PickMonkey. Programów do obróbki graficznej jest sporo, wszelkie plakaty, które dotąd robiłam i zawieszałam na swojej stronie, robiłam sama.

Jak czasochłonne jest robienie takich cudeniek?

Można to robić szybko, ja jeszcze mam swój własny font z polskimi znakami, uważam że na blogu powinno się mieć swój własny font, zgodny z logotypem. Jeśli wrzucam tekst w Pick Money, to czcionka jest zgodna z tą na moim blogu, żeby to wszystko było spójne. Można to zrobić samemu, ale można też jednorazowo zainwestować w grafika, który przygotuje dla nas profesjonalny layout. Jeżeli to jest produkt, który ma mi służyć długi czas to uważam, że warto zainwestować.

Znasz osobę, której dajesz treść, a ona zajmuje się graficznym opracowaniem e-booka?

Tak mam taką osobę w Warszawie, tą samą którą opracowała mój logotyp.

Czyli wystarczy po prostu odważyć się i zacząć działać.

Tak i warto poszukać do współpracy osób, które też zaczynają, mnóstwo jest grafików, którzy mają spore doświadczenie w pracy w korporacji, ale teraz przechodzą na swoje i oferują niższe ceny, niż docelowo, bo są w trakcie zbierania klientów. Po prostu prosisz o layout d e-booka, no i musi być osoba, która to zredaguje.

Z tym to sobie akurat poradzę ;)

Najważniejsze w tym wszystkim, jak już sobie określimy jakie są nasze produkty i na czym chcemy zarabiać, to zastanowić się co przyniesie nam największe zyski najmniejszym kosztem i nakładami pracy i na tym się skoncentrować. Dla mnie będą to produkty on-line, a wyjazdy będę robić jako extra bonusy. Bo ważny jest dla mnie bezpośredni kontakt z klientem i nawiązanie relacji. Marie Forleo która prowadzi BSchool (szkołę biznesu on line) – ma tylko raz w roku nabór do swojej szkoły, która trwa 8 tygodni i to wystarczy by zarabiała miliony. Cała reszta jej działań to budowanie contentu w formie filmików instruktażowych o tym, jak zarabiać prowadząc biznes on-line. 90% informacji udostępnia za darmo, ale i tak wszyscy się biją, żeby dostać się do jej szkoły, która kosztuje niemało, bo przeliczając na polskie, około 7 tysięcy. Nie brakuje chętnych by tyle zainwestować, skoro otrzymują do ręki gotowe narzędzia, które zagwarantują firmie sukces.

Ja rezygnując z etatu dostanę nagle mnóstwo wolnego czasu na prowadzenie własnej działalności. Dlatego musze bardzo rozważnie ustalać swoje priorytety i wybierać, czym warto się zająć, bo przełoży mi się to na zarobki. To ważne by nie nawrzucać sobie w harmonogram dużej ilości zajęć i wypełniaczy bez zastanowienia, czy mi to odpowiada, czy jest zgodne ze mną i z moim nowym stylem życia, który chcę prowadzić. Łatwo potem obudzić się w zupełnie innym miejscu niż planowaliśmy.

Warto na spokojnie przemyśleć sobie jak ja chcę żeby mi się ten tydzień układał, jak zaplanować wakacje, gdzie chcę wyjechać, na ile czasu, gdzie zabrać rodzinę. Postawić sobie te priorytety i do tego dopasowywać resztę, a nie, że tu się ktoś do mnie zgłosi, tu ktoś chce współpracować, tu jakaś nowa oferta i ja to wszystko łapię i potem nie mogę znowu znaleźć ani jednej wolnej chwili dla siebie.

Życzę Ci, żeby biznes układał się wedle Twojego scenariusza, żeby ten entuzjazm, który masz w oczach poprowadził Cię do upragnionego celu :)

zapraszam też na pierwszą część wywiadu: http://niedoskonalamama.pl/rozmowa-z-ikimasa-o-zarabianiu-na-swojej-pasji/

Zajrzyj do Ikimasy, może właśnie organizuje warsztaty wyjazdowe, na których nie może Ciebie zabraknąć?

Rozmawiała: Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o