Może zdarzało ci się słyszeć, że po narodzinach dzieci nic się nie zmieni, że chcieć to móc, a ład w życiu to kwestia organizacji. Wielokrotnie chciałam to sobie udowodnić, ale koszt okazał się za duży.

Można wyglądać jak milion dolarów? Można!

Podziwiam kobiety, które w piątkowy poranek o 7.30 roztaczają zapach perfum po szkolnej szatni, mają puszyste włosy, makijaż – profeska i ta stylizacja jak z magazynu lajfstailowego. Zwarte i gotowe, ot przy okazji podrzuciły dziecko do szkoły, co za problem? Ja nawet nie zdążyłam się uczesać i marzę o znalezieniu chwili, by podciąć końcówki. Ale za to wstałam bez budzika i załapałam się na śniadanie.

Mucha na kuchennym blacie nie siada

Szczerość na placach zabaw nie popłaca. Wymsknęło mi się, że nie umyłam okien od dwóch lat. Znajoma mama skasowała mnie takim spojrzeniem, jakbym popełniła zbrodnię na kobiecości. Szybko obróciłam to w żart, mówiąc, że to dlatego, że jeszcze nie mamy zasłon, a przez brudne okna nie mogą zaglądać sąsiedzi, że zimą stała choinka i pełniła funkcję strażnika prywatności, ale zaczęła się sypać, więc teraz ratują mnie te brudne okna, hłe, hłe, hłe. Mina znajomej tężała coraz bardziej. Skapitulowałam. Widocznie poczucie humoru ulatnia się wraz z odpowiedzialną rolą, jaka na nas spada. Nie sprzątasz?! Nie siedzę z tobą na ławce!

Co ostatnio czytałaś?

Ciemieniucha, rozwarcie to tematy na tapecie. Kiedyś nawet nie wiedziałam z czym to się je, dziś wzbudzają pragnienie przeczytania książki ze słuchawkami na uszach na przeklętym placu zabaw, ale nie ma tak dobrze. Jak się cały dzień rozmawia z kwiatkami i odbija od pustych ścian, to potem słowotok jest nie do zatrzymania.

Co ostatnio sobie kupiłaś?

Nowe buty sportowe – dwie pary, kurteczkę wiosenną przeciwdeszczową, kaloszki i czapkę z daszkiem. O, przepraszam, pytałaś, co ja sobie kupiłam? Już mnie nie lustruj, przecież widzę, że od dwóch lat masz ten sam zestaw – jeansy i szarą bluzę z kapturem, do tego sportowe buty.

Podróże z dziećmi 

Weekend w innym mieście? Przewodnik schowaj na dno plecaka. W pierwszej kolejności wygoogluj terminy: klinika dentystyczna Poznań, pediatra, opieka doraźna. Zapakuj termometr, upchaj reklamówki, inaczej kubek z kawą posłuży jako pojemnik na pierwsze śniadanie w przypływie bujania na zakrętach. Przygody ze zdrowiem tylko czekają na moment, gdy zechcesz poszaleć i zrobić coś dla siebie. Miało być romantycznie, wyszło jak zwykle?

O czym marzysz?

Kiedyś marzyłaś o domku z ogródkiem, romantycznym wypadzie do Paryża, do szczęścia wystarczyła nowa książka, kawa po wykładach, bilet w jedną stronę. Zakładałaś ulubione trampki i szłaś przed siebie jak wolny człowiek. Dziś? Zamykasz drzwi od samochodu, z duszą na ramieniu włączasz muzykę relaksacyjną po porannej podwózce do placówek oświatowych i trzymasz kciuki, by nikt nie dzwonił, że dziecko zwymiotowało do plecaka. Może być pięknie, tylko nigdy nie wiesz na jak długo, więc wolisz się nie przyzwyczajać…

Gdy pojawia się dziecko, świat przestaje kręcić się wokół ciebie, zaczyna wokół niego i to podstawowa, niezaprzeczalna różnica.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments