niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak rozpoznać dziecko u upartym charakterze
dzieci

Uparte dzieci – dzieci o specjalnych potrzebach

Jeśli zastanawiasz się czasem, co z Twoim dzieckiem jest nie tak, a może to Ty nawaliłaś w roli mamy, weź kilka głębokich wdechów i sprawdź czy nie masz do czynienia z małym uparciuchem, czyli dzieckiem, które trzęsie całą rodziną, kadrą pedagogiczną, wysysa ze wszystkich energię i zawsze ma ostatnie słowo.

Jak rozpoznać dziecko o upartym charakterze?

„Młodszy syn marudził przy posiłkach i podczas ubierania, nie chciał sprzątać swoich zabawek, a do wyjścia z domu zawsze był gotowy jako ostatni. Gdy nie może postawić na swoim, wpada w atak szału.”

Sprawdź, które z tych cech występują u Twojego dziecka w silnym natężeniu, jeśli większość, prawdopodobnie mierzysz się z wychowaniem upartego dziecka, które nie raz doprowadza do konfliktów w całej rodzinie, sprawia, że rodzeństwo czuje się zaniedbane, a nawet jest zapalnikiem konfliktów między rodzicami:

Wytrwałość

Jak długo dziecko próbuje osiągnąć swój cel, gdy napotyka trudności? Jak żywo przeciwstawia się, gdy próbujesz wyznaczyć mu granice?

„Pozytywnym aspektem tej cechy jest determinacja, która pozwala dzieciom skończyć zadanie, nawet jeśli jest ono trudne lub wymagające, negatywnym – chęć upartego przeciwstawiania się zasadom i autorytetom.”

Siła reakcji

Większość dzieci reaguje delikatnie, gdy są smutne lub niezadowolone – robią podkówkę z buzi, obrażają się, płaczą. Dzieci o silnym charakterze zachowują się dramatycznie – niemalże piszczą ze szczęścia i wpadają w szał, gdy są sfrustrowane.

Nastrój

Czy Twoje dziecko łatwo wpada w gniew i zwykle ma negatywne nastawienie?

Regularność

Dzieci o silnym charakterze bezpiecznie czują się, jeśli dzień przebiega wedle ścisłej rutyny – posiłków o określonych porach i na przewidywalnych aktywnościach.

Dzieci o mocnym charakterze nieustannie testują twoje granice. Gdy z wielkim wysiłkiem (po słuchaniu wrzasków i stawianiu oporu) uda Ci się wyegzekwować, by dziecko zjadło przy stole, możliwe, że następnego dnia, będziesz musiała od nowa przejść przez to samo – postawić jasne, nieprzekraczalne granice i co trudniejsze – egzekwować je.

Dzieci o silnym charakterze potrzebują przejrzystych i twardych zasad oraz konsekwencji. Efektem braku odpowiedniej dyscypliny są próby sił między dzieckiem, a rodzicem.

„Pożegnajcie nieskuteczne metody, na które tracicie swoją energię. Nigdy więcej powtarzania, przypominania, przekonywania, tłumaczenia, wdawania się w spory, dyskutowania, strofowania, grożenia, karania i zmuszania. Wasze dziecko będzie wiedziało, czego od niego chcecie, jeśli nauczycie się wydawać jasne komunikaty i poprzecie jej efektywnymi działaniami.”

Marta Szyszko

na podstawie:

uparte dzieci gwp

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o