niedoskonała mama

niedoskonała mama

Magda Stawska - start up woman
wywiady

Trzeba wiedzieć, co się chce robić i dlaczego

Magda, jesteś autorką projektu StartupWoman, Start W Przyszłość. Wspierasz kobiety na rynku pracy, pomagasz im dokonać zmiany zawodowej, gdy nie są one usatysfakcjonowane swoją obecną sytuacją, np. nie mają możliwości powrotu na dawne stanowisko po urodzeniu dziecka lub etat je wypalił.

Jakie są objawy zawodowego wypalenia, które powinny skłonić nas do pomyślenia o zmianie, nawet jeśli mamy dobrze płatną, stałą pracę?

U każdego przebiega to zapewne inaczej, są jednak pewne udowodnione naukowo symptomy. Osoba, która dotychczas była wulkanem energii, ciągle w akcji, nakręcona na realizację celu, nagle ujawnia się nam jako apatyczna, zdystansowana i cyniczna.

Tryskający wulkan nagle wygasa, ujawnia się tylko czasami wypluwając cyniczną lawę. Oto metafora wulkaniczna wypalenia zawodowego.

Wypalenie oddaje istotę̨ doświadczanego przez osobę wyczerpania sił na skutek silnie stresujących warunków pracy. Zostało ono wprowadzone do języka nauki we wczesnych latach siedemdziesiątych w Ameryce – równolegle i niezależnie od siebie – przez psychiatrę̨ Herberta Freudenbergera i psychologa społecznego Christinę Maslach.

Według Christiny Maslach istnieją 3 składniki zawodowego wypalania się:

emocjonalne wyczerpanie – uczucie pustki i odpływu sił wywołane nadmiernymi wymaganiami psychologicznymi i emocjonalnymi, na jakie praca nas naraża. Emocjonalne wyczerpanie może pojawić się, kiedy osoba sama sobie stawia nierealistyczne wymagania wobec własnych możliwości. Także nasilenie konfliktów w pracy można powiązać z emocjonalnym wyczerpaniem.

– depersonalizacja – czyli poczucie bezduszności, bezosobowości, cyniczne patrzenie na innych ludzi, obniżenie wrażliwości wobec innych. Objawia się w negatywnym, cynicznym, nadmiernym dystansowaniem się w kontaktach interpersonalnych, a często również̇ utratą idealizmu. Depersonalizacja jest pochodną nadmiernego wyczerpania emocjonalnego. Może być formą samoobrony poprzez tworzenie emocjonalnego buforu obojętności, chroniącym przed kontaktami z innymi. Istnieje ryzyko że postawa obojętności może prowadzić́ do apersonalnej postawy wobec innych i dehumanizacji.

– obniżenie oceny własnych dokonań – poczucie marnowania czasu i wysiłku na swoim stanowisku pracy. Wypalenie jest pochodną nadmiernych obciążeń́ w pracy, zbyt dużego obciążenia pracą, braku możliwości kontroli i podejmowania decyzji odnośnie pełnionych ról, niedostatecznego wynagrodzenia, braku sprawiedliwości i doświadczania konfliktów wartości.

Sama przeszłam proces wypalenia zawodowego w wyniku doświadczania konfliktu wartości.

wypalenie-zawodowe-2

Jakie cechy powinna mieć kobieta, która myśli o prowadzeniu swojego biznesu?

W prowadzeniu własnego biznesu wymagane są takie same cechy, jak od zaangażowanego pracownika, powinien: mieć cel, wierzyć w produkt, weryfikować założenia w trakcie procesu zakładania biznesu, wykazać się determinacją w dążeniu do celu. Przydatna jest bardzo dobra organizacja pracy, kreatywny umysł. Humor także często pomaga.

Istotne są także decyzyjność i odwaga, co niekoniecznie może być w każdej organizacji punktowane. Umiejętność współpracy i oswajania się z niepewnością to nieodłączny element biznesu.

A jakie cechy i wartości czynią nas idealnym pracownikiem etatowym?

Każda organizacja ma zapewne swoje preferencje, dużo zależy od zarządzających organizacjami. Spotkałam się z firmami, w których decyzyjność operacyjna była delegowana w dół, jak i z takimi, gdzie o zakupie komputera decydował zarząd.

Idealny pracownik to przede wszystkim zaangażowany pracownik. Identyfikuje się z tym, co robi i z organizacją, na rzecz której pracuje. Prezentuje spójność w postrzeganiu swojego pracodawcy wśród osób z organizacji, jak i spoza niej.

Jak przebiegał proces budowania marki osobistej w Twoim przypadku?

Markę osobistą budujemy przez wiele lat. Ja znana jestem z jakości i profesjonalizmu. Wymagam dużo od siebie, jaki i przywiązują wagę do wysokiej jakości i samodzielności pracy osób, z którymi współpracuję.

Czasami może takie podejście sprawiać niektórym problemy z dostarczeniem wyniku pracy, gdyż nie tworzą tego, co lubią, tylko to, co muszą, tym samym ich marka jest praktycznie żadną marką. Dają się nieść na fali.

W jaki sposób każda z nas może zadbać o swoją karierę, niezależnie od tego, w jakim jej punkcie znajduje się w danym momencie?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, co się chce robić i dlaczego. Opracuj plan na przynajmniej 3 lata w przód i realizuj go konsekwentnie, systematycznie weryfikując założenia.

Dbaj o spójność wizerunku. Wiarygodność. Jeśli dajesz komuś słowo, że coś zrobisz, a nie jest to możliwe, to od razu o tym poinformuj. Jeśli się z czymś nie zgadzasz za kulisami wydarzeń to miej odwagę o tym mówić także na arenie wydarzeń.

Nie obawiaj się przyznać, że czegoś się nie potrafisz lub nie lubisz.

Bądź proaktywna, wsłuchuj się w swoje wewnętrzne ja. Korzystaj umiejętnie z wewnętrznej energii. Współpracuj i interesuj się bieżącymi wydarzeniami oraz trendami w odniesieniu do swojego zawodu, swojej branży. Ja sugerowałabym także zacząć prowadzić bloga – mamy taką możliwość w ramach społeczności StartupWoman, każdy, kto chce może mieć swoją kolumnę na stronie i pisać.

Dziękuję za mnóstwo inspirujących wskazówek, a Was zachęcam do przeczytania wywiadu z Magdą także tu:

http://kobietawe-biznesie.pl/czuje-sie-po-raz-pierwszy-od-dluzszego-czasu-spelniona-wywiad-z-magda-ze-startupwomen/

rozmawiała: Marta Szyszko

Magda Stawska

Magda Stawska - Start up Women

Przez wiele lat pracowała jako dyrektor personalna w korporacjach, wdrażała i opracowywała wiele programów szkoleniowych i rozwojowych na użytek pracowników nie tylko w Polsce, ale i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Autorska metoda mentoringu kariery, StartUpWoman powstawała parę lat i wykiełkowała na wiosnę tego roku. Wykorzystuje w niej sprawdzone techniki dotyczące tworzenia rozwiązań i modeli biznesowych, m.in. design thinking.

Comments

comments