niedoskonała mama

niedoskonała mama

heart-3147976_1920
przemyślenia psyche

Trudni ludzie, to ludzie nieszczęśliwi

Choć tak by było łatwiej, pewnych spraw nie można przykryć białym obrusem i żyć jakby się nigdy nie wydarzyły. To, co niewyjaśnione, niewybaczone, będzie się ciągnąć jak guma do żucia przyklejona do podeszwy. Niby nic, a przy każdym kroku zatruwa nam życie.
Wybaczyć nie zawsze oznacza ponownie zaufać. Czasem ktoś na to nie zasługuje. Wyjaśnić nie oznacza, że druga osoba od tego momentu będzie fair. Nie będzie, jeśli nie chce lub nie potrafi. Wybaczyć i wyjaśnić oznacza wziąć odpowiedzialność za swoją połowę relacji i mieć czystą kartę, nawet gdy druga osoba nie chce być szczera ani życzliwa.
Trudni ludzie, to ludzie nieszczęśliwi, którzy nie potrafią kochać. Kto jest szczęśliwy, spójny, zrealizowany, obdziela innych radością. Musimy uważać, by ktoś nam tego nie odebrał i by w kontakcie z kimś nieszczęśliwym samemu się takim nie stać. Nie zapalajmy się gniewem, zapalczywością. Wtedy im nie pomożemy, a siebie pogrążymy.

„Nienawidzenie ludzi, którzy sami do siebie żywią nienawiść, jest jak dolewanie oliwy do już silnego ognia.” R. Brinkman, R. Kirschner

Osobom nieszczęśliwym okażmy autentyczne współczucie, współczucie, że nie odnalazły drogi do szczęścia, nie żyją w prawdzie, pogubiły się i nie mają odwagi tego przyznać, nie mają odwagi naprostować swojego życia.
Jeśli potrafimy być szczęśliwi, dajmy im trochę swojej radości, a jeśli nie możemy się nią podzielić z powodu zadanej rany, milczmy zamiast komentować, dajmy sobie czas na odpowiedź. Zawsze można wybiec, wyjść do łazienki i wrócić przepełnionym miłością, cierpliwością i dobrymi intencjami. Nie pogrążajmy kogoś, kto i tak cierpi, a wraz z nim wszyscy dookoła.

 

„Zdała sobie sprawę, jak bardzo niepewny musiał się czuć, aby traktować ją w ten sposób, i że nie ma to nic wspólnego z nią osobiście.” R. Brinkman, R. Kirschner

Bądźmy wzorem, że można inaczej i że w prawdzie, wierności wartościom, pracy nad sobą, niepozornych wysiłkach można odnaleźć szczęście. Czasem największa zmiana ukryta jest w niepozornej, małej czynności, podjęciu wysiłku, z którym długo zwlekamy, drobnym szlifie, dla innych niedostrzegalnym, dla nas fundamentalnym, by wzrastać.
Obdzielajmy wszystkich szczęściem, zwłaszcza ludzi trudnych.
Twoje szczęście, twoja prawda, twoja prawość najbardziej bolą tych, którzy je utracili. Którzy nie chcą podjąć pracy nad sobą i drażni ich, że inni się na to zdobyli. Albo będą dążyć, by je odzyskać, chcąc tobie dorównać, albo spróbują zniszczyć ciebie, byś nie przypominał im jak nisko upadli.  Zazdrość jest łatwa, bo nie wymaga wysiłku i stanięcia w prawdzie, droga do niej jest otwarta na oścież.
Nie ma ludzi szczęśliwych, którzy źle traktują innych i ludzi nieszczęśliwych, którzy obdzielają miłością i radością. Rozliczanie kogoś kto nie potrafi kochać z braku życzliwości, jest jak rozliczanie kogoś niewidomego z tego, że nie podziwia z nami panoramy. Nasza złość, rozgoryczenie są bezcelowe, lepiej zaakceptować to, kim ktoś jest i podziwiać, kochać z tymi, którzy to potrafią. Być może osoba nieszczęśliwa się zmieni, a ślepiec przejrzy na oczy. Jednak nie uzależniajmy od tego swojego dobrostanu-jak ona/on zacznie być inny niż jest, ja będę mogła odetchnąć. Odetchnij od razu i żyj. Inaczej możesz stracić życie na czekaniu na coś, co nie nadejdzie.

„Powiedz sobie, że trenujesz do wielkich wyzwań w swoim życiu, a twój Czarnowidz ma misję zbudowania ci charakteru. Ostatecznie świat jest pełen wyzwań. Wewnętrzna siła będzie twoją nagrodą za przyjęcie wyzwania, a charakter jest kluczowym zasobem do szczęśliwego życia.” R. Brinkman, R. Kirschner

Marta Szyszko

cytaty z książki:

jak radzić sobie z ludźmi, których nie da się znieść

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o