niedoskonała mama

niedoskonała mama

DSC_0085
dzieci współpraca z partnerami bloga

Top 5 zabawek dla każdej dziewczynki, które musi mieć, nim przestanie być dzieckiem

Nie potrzebuję mocnych wrażeń, żeby poczuć, że żyję, jak sugeruje reklama piwa, w której bohater siedzi na dachu rozpędzonego pociągu lub wskakuje do basenu ze stworzeniami, zwracając uwagę turystów sączących piwo. W tle leci hit „Ain’t gonna die tonight!”. Wystarczy wynieść miękką pufę na balkon po burzy i grać z dziećmi w planszówki, a potem rysować kredkami wymarzone wakacje.

Nie od zawsze tak było. Kiedyś zdawało mi się, że żyć, to znaczy doświadczać czegoś wyjątkowego. Zakochać się, wypić cudzego drinka na wakacyjnej dyskotece, gdy nikt nie patrzy i obawiać się konsekwencji. Poczuć dreszczyk emocji, adrenalinę i feromony. Dziś jako wyjątkowe postrzegam codzienne kadry. To, że mogę zjeść z dziećmi krupnik przy stole i że im smakuje, a mi chciało się ugotować. Nawet przestało mi przeszkadzać, że nie mam chudego tyłka. Lubię i doceniam spokój, przewidywalność, zwykłą codzienność. To, że nikt nie zmącił mojego spokoju.

Kiedy córka prosiła mnie o zakup kolejnej zabawki, a ja powiedziałam, że się zastanowię, odpowiedziała: -byle nie za długo, przecież niedługo wyrosnę z lalek. Wszystko mija: pieluchy, dzieciństwo, znikają klocki LEGO z dywanu, nasze dzieci „znikają” z domu, chodzą do szkoły lub na pół dnia do koleżanki. Zostaje cisza, czas wolny, porządek i wzruszenie, a także tęsknota za tym, co było i nie wróci. Dlatego stworzyłam subiektywną listę zabawek, które musi mieć każda dziewczynka, nim z nich wyrośnie.

Zabawki, które musi mieć każda dziewczynka, nim przestanie być dzieckiem

Pluszowy miś

Pluszowy miś to obiekt, który pozwala dziecku uporać się z rozłąką z mamą, nawet jeśli ona idzie tylko do toalety lub zrobić kawę do kuchni. Miś pozwala ukoić emocje i uporać się z lękiem separacyjnym, który jest naturalnym etapem rozwoju u kilkumiesięcznych dzieci, gdy uświadamiają sobie, że one i mama to odrębne istoty. Lęk separacyjny to lęk, że mama zniknie. W chwili, gdy mama faktycznie znika, dziecko może przytulić misia, ulubiony kocyk czy poduszkę. Bywa że pluszaki (kliknij) zajmują honorowe miejsce wśród pamiątek z dzieciństwa.

Lalka bobas

Dzieciństwo bez czesania i przebierania lali to nie dzieciństwo! Dodatkowo kilkuletnia dziewczynka trenuje motorykę małą, przebierając lalę, odgrywa role społeczne jako mama i czuła opiekunka. Wystarczy druga lala do kompletu i już można odgrywać scenki, dziewczynka rozwija w ten sposób wyobraźnię i tworzy swoją wizję świata i ról społecznych. Kołysanie lalki rozwija wrażliwość i opiekuńczość, pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny.  Zabawa lalkami (zobacz) wzmacnia koordynację na polu ręka-oko.

Domek dla lalek

Domek dla lalek pozwala odreagować wszystko, co działo się w prawdziwym domu. Dziecko odtwarza codzienne scenki z życia rodzinnego, uczy się swojej roli w rodzinie i społeczeństwie. Meblowanie domku trenuje motorykę małą, rozwija wyobraźnię, trenuje koordynację oko-ręka i koncentrację uwagi. Domek dla lalek wykonany z drewna (tutaj) kształtuje postawę proekologiczną, minimalistyczną zamiast rozbudzać potrzeby konsumpcyjne, pozwala się wyciszyć. Producent zadbał o bezpieczeństwo farb, domek i meble nie mają też ostrych rogów.

Gry planszowe

-Mamo, a czemu znalazłaś czas na grę planszową, skoro masz tyle pracy?

-Bo pracować mogę całe życie, ale wy nie zawsze będziecie dziećmi, które chcą spędzić ze mną czas.

Jeśli my, rodzice, nie będziemy mieć czasu, jeśli czasem nie zaaranżujemy zabawy, dzieci przestaną się tego domagać. I nie dlatego, że nas nie potrzebują, ale dlatego, że dostosowują się do potrzeb rodziców, rezygnując z własnych. Być może będą czuć się urażone, nie dość ważne, ale nigdy nam o tym nie powiedzą. Gry planszowe to nie tylko okazja, by rywalizować, śmiać się, niecierpliwić czy uda się wyłożyć karty, ale też okazja do rozmowy. Często podczas niewinnej zabawy dzieci otwierają się i opowiadają o tym, co u nich. Gry planszowe mają liczne walory edukacyjne, ale myślę, że najważniejsze jest to, że pozwalają dzieciom i rodzicom spędzać razem czas.

Klocki

Zabawa klockami (sprawdź) pozwala dziecku rozwijać kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Ponadto maluch trenuje koordynację oko-ręka, układanie klocków to też lekcja cierpliwości i trening motoryki małej, zabawa wymaga precyzji i przewidywania kolejnego ruchu. Układanie klocków stymuluje wzrok, dziecko rozpoznaje kształty, ocenia odległość. To też okazja do rozwoju wyobraźni i odgrywania ról społecznych.

Niech dzieciństwo twojej córki będzie wspomnieniem spełnionych marzeń.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem Smily Play, w którym znajdziesz kultowe zabawki podzielone na kategorie wiekowe.

Marta Szyszko

DSC_0085

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o