niedoskonała mama

niedoskonała mama

toksyczny związek
związki

Toksyczni mężczyźni chcą, byś myślała o sobie źle

Możesz być utalentowana, piękna, zadbana i wykształcona, a jednocześnie nie mieć wpływu na to, że pojawią się na twojej drodze toksyczni mężczyźni, którzy za cel postawią sobie zrujnowanie twojego poczucia własnej wartości, zdominowanie cię, zastraszenie i kontrolowanie. Wszystko po to byś była coraz bardziej nieszczęśliwa. Jak rozpoznać toksycznego mężczyznę i dlaczego niektóre kobiety tkwią w toksycznych związkach?

Niepokojące zachowania, które przejawiają toksyczni mężczyźni

  • manipulują: toksyczny mężczyzna przekręca fakty, by udowodnić, że coś stało się z twojej winy lub wmawia ci, że powiedziałaś lub zrobiłaś coś, a jeśli tego nie pamiętasz, to coś jest nie tak z twoją głową.
  • są nieuczciwi: partner zataja istotne informacje, nie trzyma się obietnic i ustaleń, stawiając cię przed faktem dokonanym, gdy już niewiele możesz zrobić, bo na przykład musiałabyś zrezygnować z czegoś ważnego, by uczestniczyć w wydarzeniu lub mieć wpływ na ważną sytuację.
  • trudno się z nimi komunikować: mężczyzna ignoruje twoje pytania, prośby, nie udziela istotnych informacji. Jest nieprzystępny, zimny, wyobcowany, trudno określić co czuje.
  • tłumią złość i nie umieją wyrażać swoich potrzeb asertywnie: zdarza mu się krzyczeć na ciebie, przeklinać, wyzywać. Bezpodstawnie cię oskarża. Jego złość jest nieadekwatna do sytuacji, która ją wywołała (gdy już okazuje złość, daje upust emocjom nagromadzonym w dłuższej perspektywie). Nigdy nie wiesz, kiedy się zezłości, zdarza mu się niszczyć przedmioty, popychać cię, przytrzymywać, atakować obcych ludzi, np. kierowców, pasażerów autobusu.
  • zawstydzają: partner do obcych ludzi zwraca się w sposób miły i kulturalny, ale w stosunku do ciebie bywa nieprzyjemny, krytyczny, wybuchowy i chamski.

Jak postępować z toksycznymi mężczyznami?
Nad niektórymi toksycznymi zachowaniami mężczyzna może pracować, np. gdy ma problem z wyrażaniem złości, a zależy mu na kobiecie, może wejść na drogę rozwoju osobistego – uczestniczyć w warsztatach z asertywności, rozpoznawania i konstruktywnego wyrażania złości. Natomiast niedopuszczalna i niebezpieczna jest przemoc fizyczna, a niewybaczalne powtarzające się akty niewierności.

„Kobieta pozwala toksycznemu mężczyźnie, by dominował w związku, by to on grał pierwsze skrzypce. Dlatego tak istotne jest, by zachować własną tożsamość, dawne przyjaźnie i kontakty z osobami, które kochamy, a także cele do jakich dążymy.” L. Glass

Pierwszym krokiem do uwolnienia się spod wpływu toksycznego mężczyzny jest wyznaczenie mu granic, nie uleganie prowokacjom, nie poddawanie się strachowi, wyciąganie konsekwencji z zachowań, stawianie oczekiwań, jak choćby tego, że partner odbędzie terapię. Zanim opracujemy szczegółowy grafik partnerowi, upewnijmy się, że odróżniamy sprawy, na które mamy wpływ od tych, na które go nie mamy. Można stracić mnóstwo energii, próbując naprawić kogoś, kto tak naprawdę nie chce się zmienić.

Dlaczego kobiety tkwią w związkach z toksycznymi mężczyznami

  • dla dobra dzieci
  • z powodu finansowej zależności
  • czują się bezbronne i nie wierzą, że sobie poradzą bez niego
  • boją się zmiany, choć nie są szczęśliwe, paraliżuje je lęk przed nieznanym, zaczynaniem wszystkiego od nowa
  • są zrezygnowane i bierne, pogodziły się z sytuacją

Niektóre kobiety przyciągają toksycznych mężczyzn, którzy na przykład są odzwierciedleniem relacji z ojcem (manipulantem, ofiarą, złościoholikiem) lub mamą (niedostępną emocjonalnie, czerpiącą energię z tworzenia dramatów z powodu znudzenia i uczucia pustki). Wchodzą w takie relacje, bo tylko to znają, często trudno im stwierdzić, że coś jest nie tak, żyją w przekonaniu, że nie zasługują na więcej, a żaden inny mężczyzna ich nie zechce. Z kolei toksyczni mężczyźni czerpią korzyści ze związku z uległą kobietą – wyładowują na niej swoje frustracje, podbudowują ego, niszcząc jej poczucie własnej wartości zabezpieczają się przed porzuceniem.

Marta Szyszko

na podstawie:

okładka toksyczni mężczyźni

Comments

comments