niedoskonała mama

niedoskonała mama

muza 2
dzieci współpraca z partnerami bloga

Tablet czy kolorowanka?

Multimedialne nośniki rozrywki coraz częściej angażują uwagę naszych pociech. Pstryk i telewizyjna bajka przejmuje opiekę nad maluchem. Nie pobrudzi się od tego stół, na ścianie nie wylądują ślady kredek, meble też są bezpieczne. Czy to oznacza, że tablet wyprze kolorowankę i zestaw kredek? Głęboko wierzę, że nie, jest kilka powodów, dla których warto narazić się na bałagan:

muza 4

Trening motoryki małej

Smyranie po ekranie to jednak nie to samo, co operowanie kredką tak, by nie wyjść poza kontury kolorowanki. Nośniki multimedialne coraz częściej prowadzą do opóźnienia pojawienia się kolejnych etapów rysunku u dzieci. Dwulatek chwytem małpim produkuje bazgroty, ale sporym wyzwaniem okaże się chwyt szczypcowy oraz kontrolowane ruchy. Im częściej będziemy dawać dziecku okazję do niepozornego rysowania, tym lepiej opanuje tę czynność i pewniej będzie czuło się w przedszkolu na zajęciach plastycznych.

Trening koncentracji

Coraz większą bolączką nauczycieli jest brak zdolności koncentracji u uczniów. Niestety grające, migające i multiaktywne bajki, a pani nauczycielka, to ogromny rozdźwięk dla dziecka. Choć niektóre szkoły dysponują pomocami multimedialnymi, warto przyzwyczajać dziecko do kredek i papieru.

 

muza 2

Pole dla wyobraźni

Mimo, że zwykła kolorowanka nie przykuwa uwagi tak, jak postać na ekranie telewizora lub monitora, to właśnie jest jej największa zaleta – pozostawia pole do rozwoju wyobraźni.

Zdrowie

Kolorowanki w przeciwieństwie do smartfonów, laptopów i telewizorów nie wydzielają pola elektromagnetycznego, którego wpływ na dzieci nie jest do końca przebadany.

Wspólny czas

Kolorowanka z wierszykami, poleceniami, naklejkami to pretekst by pobyć razem. Nie zapominajmy o tym w dynamicznej rzeczywistości, głównym towarzyszem dziecka nie powinna być postać z kreskówki.

muza 7

Marta Szyszko

Za nadesłane kolorowanki dziękuję Wydawnictwu MUZA

zwierzatka-2-latek-rysuje

logo muza

Comments

comments

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Dzieciakowp Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dzieciakowp
Gość

Zdecydowanie kolorowanka …. kilka dni temu u brata (nigdy bym nie uwierzył) jego 3-letni synek podszedł do telewizora i próbował… palcem zmienić program dotykając ekranu. Przerażajace. Za kilka la dzieciaki nie będa potrafiły guzika wcisnąć :(