niedoskonała mama

niedoskonała mama

słowa, które budują relację
związki

Jak stworzyć udany związek? Mówcie to sobie!

Bo ty nigdy niczego nie potrafisz docenić! – jeśli często zdarza ci się słyszeć te słowa z ust partnera to znaczy, że powinnaś popracować nad wyrażaniem wdzięczności. Jakie słowa wypowiadane w konkretnych okolicznościach pomogą Ci budować udany związek oparty na zaufaniu, bezpieczeństwie i wzajemnej trosce? Powtarzaj je jak najczęściej, a żadna sytuacja kryzysowa nie będzie Wam straszna! Co to za słowa?

„Inni nie wiedzą, czy jest dobrze, czy  źle, nie wiedzą, czy kochasz, czy gardzisz, czy jesteś dumny, czy się wstydzisz, dopóki nie dowiedzą się o tym od Ciebie. To ignorowanie relacji, grzech zaniedbania.”

Im częściej wypowiadasz pozytywne komunikaty, chwalisz, okazujesz wdzięczność, tym bardziej niezauważona przejdzie krytyka, a spięcia i wymiany poglądów, które mogą kogoś urazić, nie nadwyrężą związku.

„Jak więc wyrażać uczucia? Za pomocą twojego języka. Języka twojej prawdy, twojej autentyczności, twoich emocji. Mów o codzienności, wyrażaj uznanie, okazuj dumę. Kiedy ktoś sprawia ci radość, powiedz mu o tym, kiedy czujesz się bezpiecznie, po prostu wyraź to słowami.”

Nie oczekuj, że twoja miłość, wdzięczność są oczywiste. Ciepły obiad, kubek herbarty podany po ciężkim dniu pomagają wyrazić uczucie, ale nie zaszkodzi do tego dodać – cieszę się, że jesteś tu ze mną, że wróciłeś z pracy tak wcześnie i możemy razem spędzić wieczór, to wiele dla mnie znaczy. Rafaello nie wyrazi więcej niż tysiąc słów, słowa są niezastąpione ;)

Pozytywne komunikaty kieruj także do dzieci. Wiele z nas cierpi na deficyt wyrazów miłości. Rodzice częściej okazywali miłość działaniem, myśleli, że to wystarczy, po latach mamy żal, bo zbyt rzadko słyszeliśmy – kocham. Nie za kolejną piątkę w szkole, nie za wyniesienie śmieci, kocham bezwarunkowo. Mój syn wbiegł ostatnio do kuchni – Mamo, co się śmiejesz, co ci się udało? – Ty mi się udałeś – odpaliłam, wyszedł z podniesiołym czołem, dumny jak paw. Córka często dopytuje kiedy ją przytulam – Mamo, jesteś dumna? – Jestem i kocham cię.

Zauważyłam też, że dzieci mają w sobie naturalność wypowiadania pozytywnych przekazów – Tato, to było super, – Mamo, jest mi miło, jesteś kochana.

Kiedy zatracamy zdolność wyrażania wdzięczności, zasypywania komplementami? Czujemy się nimi zakłopotani, a możemy ulegamy mitowi, że dziecka, związku nie należy psuć.

„Pamiętaj, by mówić rozmówcy o konkretnych zachowaniach, zwiększasz w ten sposób szanse na powtarzalność zachowań, które są dla ciebie ważne.” Doceniona osoba o wiele chętniej zrobi ci ponowną frajdę, a jeśli jej starania nie zostaną zauważone, następnym razem może zaniechać wysiłku.

Jak przykładowo dziękować, okazywać wdzięczność i pozytywne emocje?

„Ucieszyła mnie bardzo ta książka. Jesteś kochana, skąd wiedziałaś?

Jestem dumny, że masz takie dobre pomysły, jesteś przedsiębiorcza, jak na to wpadłaś?

Interesujący jest sposób, w jaki o tym mówisz, skąd masz w sobie tyle pasji?

Podziwiam cię za twoje relacje z dziećmi, jak ty to robisz?”

A Ty kiedy ostatnio powiedziałaś coś miłego ważnej dla Ciebie osobie? I co to było?

Marta Szyszko

na podstawie:

naucz-ich-jak-maja-cie-traktowac-praktyczny-podrecznik-asertywnosci-ebook-pdf

foto: http://pixabay.com/

Comments

comments

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mia W. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mia W.
Gość

„Rafaello nie wyrazi więcej niż tysiąc słów, słowa są niezastąpione ;)” – sentencja, którą wiele osób powinno sobie wydrukować i codziennie powtarzać. Jestem ogromną fanką otwartej komunikacji!