niedoskonała mama

niedoskonała mama

dziewczynka z kucykami
dzieci

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Nie rób tabu wokół problemu!

Być może wydaje ci się, że twoje dziecko jest za małe by wtajemniczać je w całe zło tego świata – choroby, śmierć, żałobę, a może sama boisz się i unikasz tych tematów, a nawet stworzyłaś wokół nich tabu i wpisałaś je na listę – o tym z dziećmi nie rozmawiamy. Tymczasem maluch i tak zetknie się z trudnymi tematami, jeśli nie w domu rodzinnym, to na podwórku, w mediach, w placówce oświatowej. Dlatego lepiej przystosować informacje do jego wieku i powiedzieć prawdę. Gdy maluch wie, czego się spodziewać, gdy rodzic spokojnie odpowiada na jego pytania, czuje się bezpieczny, choć nie zawsze prawda łatwa jest do zaakceptowania.

Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie, by każdej dolegliwości zdrowotnej nie postrzegało jako śmiertelnego niebezpieczeństwa?

– „Ludzie często chorują, ale rzadko umierają. Są różne choroby: lekkie, przewlekłe (długotrwałe) i bardzo ciężkie. Dlatego należy odróżnić chorowanie, po którym wraca się do zdrowia, od chorowania, które może doprowadzić do śmierci.”

– „Są choroby, z którymi organizm potrafi sam sobie poradzić. Do takich należy wiele chorób wieku dziecięcego albo przeziębienia. Trzeba poleżeć w łóżku, nie męczyć się, by osłabiony organizm szybko nabierał sił i wracał do zdrowia.”

– „Są choroby, które wymagają podawania lekarstw, czasem leczenia w szpitalu, ale potem człowiek jest zdrowy i wraca do normalnych zajęć.”

– „Zdarzają się też choroby przewlekłe, czyli długotrwałe. Takiej choroby nie można wyleczyć, ale przy pomocy lekarzy, szpitala, leków, a czasem podłączania do różnych urządzeń udaje się podtrzymać pracę chorego narządu na tyle, że cały organizm nadal funkcjonuje i człowiek żyje wiele lat.”

– „Ludzi dotykają też bardzo ciężkie, a nawet śmiertelne choroby. Najczęściej przytrafiają się osobom starszym, bardzo rzadko młodym ludziom. Śmiertelna choroba to taka, która powoduje, że jakaś część ciała bardzo choruje i nie można jej wyleczyć. Wiadomo, że jej stan będzie się tylko pogarszać i za jakiś czas przestanie pracować, a wtedy nastąpi śmierć. Nie można jednak dokładnie określić kiedy. Czasem po kilku tygodniach, kiedy indziej – po kilku latach. Trzeba pogodzić się z taką przykrą sytuacją.” Elżbieta Zubrzycka

Żeby dać dziecku poczucie bezpieczeństwa i pogodnie rozmawiać z nim na trudne tematy, samemu trzeba najpierw je oswoić. Książka Elżbiety Zubrzyckiej jest głosem rozsądku, który chętnie usłyszelibyśmy od dorosłych jako dzieci i głosem, który uspokaja nas samych w dorosłym wieku. Dowiesz się z niej, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, stracie, lękach, tęsknocie, o tym jak zachowują się osoby, które straciły kogoś bliskiego.

Zatajanie przed dzieckiem niewygodnych tematów tylko nasila lęki, a szczera rozmowa pozwoli szybciej przejść przez etapy żałoby niezależnie, czy dotyczą straty po śmierci pupila, przeprowadzki i utraty kontaktu z przyjaciółmi, czy lęku o zdrowie kogoś bliskiego, a taki trening pomoże im w przyszłości uporać się z większymi problemami. Gdy wiemy czego się spodziewać, najgorsza prawda staje się łatwiejsza do zaakceptowania. Dlatego najtrudniejsza prawda jest lepsza niż najsłodsze kłamstwo.

Marta Szyszko

na podstawie:

jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy
gwp.pl

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o