niedoskonała mama

niedoskonała mama

IMGP0801
podróże

Romantyczny Frombork

Pamiętacie te miejsca, w których umawiałyście się na randki z obecnymi mężami? Muzykę sączącą się w przytulnej kawiarence, poczucie, że tu was nikt nie znajdzie, schowani przed światem, tylko dla siebie? Taki klimat ma Frombork, który zaprasza zakątkami wprost stworzonymi do romantycznych schadzek.

Nie każdy jednak korzysta z jego uroków w ten sam sposób, bo gdy zamawiamy dla dzieci zupę pomidorową, a dla siebie po latte, ze stolika obok dobiegają żarciki dwóch mocno wyeksponowanych kobiet nie pierwszej młodości i zblazowanych panów w średnim wieku. Jedno spojrzenie i już wiem, że ta randka nie jest romantyczna, ubili deal i po kilku drinkach oddalają się w ustronne miejsce, zostawiając drogie trunki w nieopróżnionych kieliszkach.

IMGP0749

IMGP0754IMGP0748

Frombork jest rozleniwiony, gdyby nie prusackie zabytki i duch Kopernika, nie różniłby się niczym od nieodkrytych miejscowości gdzieś in the middle of nowhere. A tak jest światowo.

IMGP0793

IMGP0801

Dzieciaki męczą o tandetną pamiątkę, więc na odczepnego dostają po drobiazgu, udajemy się na taras widokowy, a następnie do planetarium.

Tam zapamiętałam myśl przewodnią. Są ludzie, którzy widzą tylko to, co na horyzoncie. Dopiero kiedy spojrzymy przez lunetę, okazuje się, że jest coś więcej. W przypadku Kopernika – inne Planety, w przypadku każdego z nas perspektywy, które zawężamy do tego, co przed oczami. Sami odbieramy sobie pewne możliwości, co nie znaczy, że one nie drzemią gotowe do odkrycia i że własnym lenistwem oraz zapobiegliwością nie okrajamy siebie z szansy na coś wspaniałego. Czy będzie to praca z pasją, czy odkrycie zakątka miasta, z którego przywieziemy niesamowite zdjęcia i jeszcze lepsze wspomnienia.

Najbardziej urzekł mnie port, w którym ludzie oddawali się  celebrowaniu chwili obecnej. To uświadomiło mi, że zawsze zastanawiamy się nad tym, co przed nami, a na leniwe spoglądanie na wodę i obłoki zwyczajnie szkoda czasu.

IMGP0858

IMGP0859

Zbawienne bycie razem. Niezobowiązująca codzienność bez nadprogramowych wrażeń, zwykła niezwykła w pędzącym świecie. Jak inaczej budować więzi, chronić swój mikoświat przed szaleństwem współczesnych wymagań? Podróże to lekarstwo na wiele przypadłości cywilizacyjnych. Jeśli ktoś jest dla Ciebie ważny, zaproś go do Fromborka albo w inne romantyczne miejsce i oddajcie się leniwemu obserwowaniu tętna cichej miejscowości.

IMGP0773

 

IMGP0830IMGP0783IMGP0778Marta Szyszko

Comments

comments