Atak alergii może skutecznie popsuć samopoczucie. Zatkany nos, łzawiące oczy uniemożliwiają swobodną zabawę i koncentrację. Maluch staje się marudny, nic go nie cieszy, a przeciągający się katar i kaszel alergiczny mogą w szybkim tempie rozwinąć się w poważniejszą infekcję, np. zapalenie oskrzeli z dusznością. Rodzice często mylą alergię z przeziębieniem. Dlatego działaj tuż po pojawieniu się pierwszych objawów alergii, a jeśli katar, kaszel i łzawienie nie ustępują, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. 

Jak radzić sobie z katarem alergicznym u dziecka?

Płucz nos solą fizjologiczną

Kup w aptece strzykawkę, napełnij ją solą fizjologiczną (dostępną w aptece bez recepty) przy użyciu igły, którą następnie zdejmij ze strzykawki. Poproś dziecko by nachyliło się nad umywalką, przyciągając ucho najpierw do jednego, potem do drugiego ramienia, niech przy tym pochyli głowę do przodu. Delikatnie wpuść sól fizjologiczną ze strzykawki na zmianę do obu nozdrzy. Sól nie powinna spłynąć do samego gardła, a jedynie wypłukać nos. Płucz nos dwa razy na dobę, potem możesz zaaplikować lek zmniejszający obrzęk śluzówki nosa.

Oklepuj plecki

Gdy pojawi się kaszel, przełóż dziecko przez kolano (najpierw na jedną, potem na drugą stronę), jego tułów ma zwisać z głową skierowaną do podłogi, pośladki uniesione ku górze. Złóż dłoń w łódeczkę i kierując się od karku, wzdłuż linii kręgosłupa (ale nie uderzając w kręgosłup!) zdecydowanie oklepuj plecki, omijaj okolice nerek.

Unikaj alergenów

Jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię na pyłki traw, nie przebywaj w ich otoczeniu, koniecznie uprzedź opiekuna, np. babcię, wychowawcę kolonii o alergii dziecka.

Spaceruj po opadach deszczu

Nie zawsze możliwe jest unikanie alergenów, np. na pyłków drzew unoszących się w powietrzu, wtedy spędzaj z dzieckiem czas na dworze po opadach deszczu. Przeglądaj prognozy pyleń dla alergików, dostępne na przykład na: http://alergia.xylorin.pl/

Zmień klimat na morski

Bałtyk

Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie łagodzi alergii jak zmiana klimatu, postaraj się by wyjazd nad polskie morze trwał co najmniej dwa tygodnie.

A co z lekami dostępnymi bez recepty?

W aptece dostępne są preparaty w aerozolu do nosa, które działają miejscowo, zwężając naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i przekrwienie podrażnionego wnętrza nosa i gardła, ponadto ograniczają ilość wydzieliny i udrażniają nos. Tak działa przykładowo Xylorin. Alergia po jego zastosowaniu powinna ustąpić po 3- 5 dniach, jeśli tak się nie stanie, konieczna jest wizyta u lekarza.

Mimo, że lek przeznaczony jest także dla dzieci i kobiet w ciąży, konsultacja się z pediatrą nie zaszkodzi, ustali on dawkowanie stosowne do wieku. Młodszym dzieciom nie podawaj leków bez wcześniejszej konsultacji z pediatrą, nawet tych dostępnych bez recepty. Warto też sprawdzić, co o leku piszą internauci, szukając pod hasłami: Xylorin alergia opinie, Xylorin alergia działanie.

Do silniejszych preparatów przeciwalergicznych należą leki antyhistaminowe, które mogą powodować ból głowy czy senność. Z kolei leki sterydowe mogą doprowadzić do rozwoju kandydozy. Xylorin nie powoduje tak poważnych skutków ubocznych.

Tekst powstał we współpracy z marką Xylorin i nie stanowi porady medycznej, ani jej nie zastępuje.

Marta Szyszko

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments