niedoskonała mama

niedoskonała mama

dzieci współpraca z partnerami bloga

Jak przygotować się do wyjazdu na narty z dzieckiem?

Jakie są korzyści z nauki jazdy na nartach od najmłodszych lat? Ćwiczenie równowagi, poprawa kondycji, koordynacji ruchowej, wzmacnianie poszczególnych mięśni (ud, pośladków, brzucha, grzbietu, ramion), a przede wszystkim mnóstwo zabawy. Jednak do lekcji z instruktorem należy podejść umiejętnie i wybrać odpowiedni stok.

Jak nie zniechęcić dziecka do nart?

Kiedyś byłam świadkiem pierwszej lekcji dziecka na nartach. Ustawiło się do złapania orczyka z instruktorem, który stał obok i powiedział, by dziecko chwyciło orczyk. Niestety zamiast wsunąć „talerz” pod pośladki i chwycić udami, maluch złapał orczyk, który go pociągnął, narty się skrzyżowały, a dziecko wyrżnęło twarzą o stok i rozpłakane powiedziało, że nie chce jeździć na nartach. Niestety instruktor był twardy i uznał, że skoro lekcja została opłacona, przeprowadzi ją do końca. Był to stres, pot i łzy. Takich instruktorów unikaj, a jeśli dziecko chce wcześniej zakończyć lekcję, uszanuj to.

narty z dzieckiem

Dziecko może też być zniechęcone do tego sportu z powodu nieodpowiednio dobranego sprzętu: twarde, ciasne buty narciarskie, zbyt długie narty, nad którymi maluch nie może zapanować. To błąd rodziców, którzy kupują sprzęt na Allegro. Na początek lepiej skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego lub dobrać rozmiar i model nart oraz butów narciarskich w sklepie. Nie kupuj butów narciarskich na styk, musi w nich zmieścić się skarpeta, zostaw trochę luzu na palce, wybierz miękki model butów, w których można regulować klamry.

Jak przebiega nauka jazdy na nartach?

Na początku instruktor zakłada dziecku szelki, podtrzymując je podczas zjazdu ze stoku. Kiedy dziecko opanuje pierwsze umiejętności, instruktor spina czuby nart specjalną klamrą. Następnie dziecko opanowuje jazdę pługiem. Podczas pierwszej lekcji instruktor asekuruje dziecko na orczyku lub na wyciągu krzesełkowym. Dziecko zdobywa tę umiejętność stopniowo i bez stresu.

narty z dzieckiem

Co kupić dziecku przed pierwszą lekcją jazdy na nartach?

  • narty i buty narciarskie (można też wypożyczyć)
  • skarpety narciarskie (chronią przed otarciami)
  • rękawice narciarskie (amortyzują podczas upadku, grzeją, chronią)
  • spodnie narciarskie (grzeją, zapewniaj komfort podczas korzystania z wyciągu, amortyzują upadki)
  • kurtkę narciarską
  • czapkę pod kask
  • gogle (chronią oczy przed wiatrem i śniegiem)
  • kask-lekcja nie odbędzie się, jeśli dziecko będzie bez kasku, to absolutny wymóg.

Nie polecam kombinezonów, jest z nimi problem w toalecie. Dzieci uczą się jeździć bez kijków, ten zakup możesz pominąć.

Optymalną temperaturą do nauki jazdy na nartach jest temperatura nieznacznie poniżej zera. Wtedy dłużej możemy spędzać czas na świeżym powietrzu, nie marzną palce, a chłodny wiatr nie szczypie w policzki. Jednak na nartach można jeździć także przy temperaturze bliskiej zeru, stoki są sztucznie naśnieżane. Jeśli jednak jest na plusie i świeci słońce, najlepiej wybrać się na narty rano, kiedy stok jest wyratrakowany. Potem panują trudne warunki. Mokry, rozjeżdżony śnieg jest nierówny, co grozi upadkiem.

Ile kosztuje instruktor?

W zależności od stoku, godzina z instruktorem dziecięcym kosztuje około 70 zł. Do tego rodzic musi wykupić karnet, więc godzina nauki to koszt 100 zł.

Jeśli masz przed sobą pierwszy wyjazd na narty z dzieckiem, zapoznaj się z poniższym poradnikiem: Jak dobrać narty i strój narciarski i ile to kosztuje?

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o