niedoskonała mama

niedoskonała mama

prawdziwa miłość
związki

Prawdziwa miłość nie może zaistnieć, dopóki nie przeminie stan zakochania

„Polityk, który ma romans, nazywa go miłością. Żona alkoholika zaciera ślady ostatnich wyczynów męża, tłumacząc się miłością, choć psychologie określiliby jej postawę mianem współuzależnienia.” Według Garego Chapmana – terapeuty par, podstawową ludzką potrzebą emocjonalną jest potrzeba intymności i bycia kochanym: „Osamotnienie niszczy psychikę ludzką. Dlatego odosobnienie uznawane jest za najokrutniejszy rodzaj kary.” Pierwszymi osobami, które napełniają nasz zbiornik miłości są rodzice.

Do najważniejszych emocjonalnych potrzeb dziecka należą:

  • Potrzeba miłości i czułości
  • Potrzeba odczuwania przynależności
  • Potrzeba bycia chcianym

Jeśli w dzieciństwie ich nie zaznamy, możemy mieć tendencję do rekompensowania tych potrzeb w związkach miłosnych. U dziewczynek może się to objawiać szybkim rozpoczęciem życia seksualnego:

„Do rozwodu rodziców Ashley doszło, gdy miała sześć lat. – Myślałam, że mój ojciec odszedł, bo mnie nie kochał – mówiła. – Moja mama wyszła za mąż ponownie, kiedy miałam dziesięć lat. Czułam, że ona teraz ma kogoś nowego, kto ją kocha, a ja wciąż nie mam nikogo, kto by kochał mnie. Tak bardzo chciałam być kochana. W szkole poznałam chłopca. Był starszy ode mnie, ale mnie lubił. Nie mogłam w to uwierzyć. Był dla mnie miły, a po jakimś czasie poczułam, że rzeczywiście mnie kocha. Nie chciałam z nim współżyć, ale chciałam być kochana.”

Jest to opowieść 13 letniej dziewczynki, którą rodzice musieli leczyć na choroby przenoszone drogą płciową.

Nie myl miłości z zakochaniem

„Prawdziwa miłość nie może zaistnieć, dopóki nie przeminie stan zakochania.”

Intensywność stanu zakochania może napełniać pusty zbiornik miłości przez jakiś czas (około dwóch lat), ale gdy euforia minie, potrzeba bycia kochanym nie znika. Dojrzała miłość to dokonywanie wyboru, dbanie o partnera w podobny sposób, co w początkowej fazie związku, mimo upływu lat. Dojrzała miłość to miłość zamierzona. Budując związki w dorosłym życiu, chcemy napełniać nasze zbiorniki miłości, oczekując od życiowego partnera, że będzie nas kochał, pragnął, akceptował i chciał naszego dobra. Gdy zaniedbamy partnera, nie będzie się czuł kochany, ale wykorzystywany.

Jak okazywać uczucia partnerowi?

Gary Chapman twierdzi, że podstawą tworzenia wieloletnich związków jest odkrycie, jak nasz partner pragnie, by okazywać mu miłość i dawanie mu tego, czego potrzebuje. Co więcej sposoby okazywania miłości mogą się różnić. Ty chcesz wspólnego czasu i nie chodzi tu o oglądanie filmu (bo wtedy uwaga skupiona jest na monitorze, a nie na sobie nawzajem), a on, byś dodała mu otuchy, gdy chce dokonać zmiany zawodowej lub powiedziała, jak świetnie wygląda w białej koszuli. Co więcej, komplementy, których przykładowo oczekuje partner, na ciebie mogą w ogóle nie działać, dopóki nie zejdzie z kanapy i nie wyłączy telewizji lub laptopa, by zaprosić cię na wycieczkę rowerową.

„Ludzie mówią różnymi językami miłości. Twój język miłości i język, jakim posługuje się twój małżonek, mogą różnić się tak bardzo jak chiński i angielski. Jeśli mamy skutecznie komunikować naszą miłość, musimy chcieć się nauczyć ojczystego języka miłości naszego małżonka.”

O 5 językach miłości przeczytasz w drugiej części artykułu: http://niedoskonalamama.pl/okazywac-milosc-zwiazku-by-przeminela-wraz-zakochaniem/

Marta Szyszko

na podstawie:

5 języków miłości

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o