niedoskonała mama

niedoskonała mama

pixabay.com
Freelance

Pracuj zdalnie – odpowiedzialnie..!

Praca zdalna w wymiarze godzin, który możesz dostosować do swoich potrzeb finansowych, jak i sytuacji panującej w domu (zdrowia dzieci, ich nastroju, etc.), wydaje się być zatrudnieniem idealnym. Choć najczęściej odbywa się poprzez tak zwane umowy freelencerskie, a troska o emeryturę pozostaje w gestii osoby zatrudnionej, warto się nad nią zastanowić, nim odrzucimy z powodu „śmieciowego zatrudnienia”.

Więc gdzie szukać haczyków, bo muszą jakieś być, prawda?

Na pewno poziom porannej motywacji, by po pierwsze wstać o wczesnej porze, tak jak w przypadku etatu i do tej dziewiątej być już po śniadaniu, w garsonce, porannym makijażu i schludnym koku, pozostawiwszy dzieci pod czyjąś opieką, zależy od ciebie. No więc łazisz w tych kapciach, dzieci jęczą, w domu wynurzają się zaległe obowiązki… Jak nie dać się pogrążyć i mimo wszystko zarabiać? Choć przecież można w tym czasie poobijać się na Facebooku, obejrzeć ulubiony serial, poczytać inspirującą książkę?

Cel uświęca środki

Pracujesz, a więc po pierwsze dokonałaś niezwykłego wysiłku poszukania czegoś, co da się łączyć z wychowywaniem dzieci, odpowiada twoim zainteresowaniom i udało ci się to znaleźć. Sukces! Na pewno przez pierwsze miesiące chciałaś się wykazać, nowe zadania angażowały twój umysł, ale z czasem motywacja stawała się coraz niższa, a wykonywanych zleceń ubywało?

Jeśli w firmie, w której pracujesz nie ma systemu motywacyjnego, w postaci premii za dobre wyniki lub choćby kar za ich brak, ty odpowiadasz za to jak ci idzie. Kluczowym pytaniem, które musisz sobie zadać będzie – po co ja to robię? Na co potrzebne mi pieniądze? Na emeryturę, wycieczkę za granicę, na którą zawsze brakowało pieniędzy, a może wreszcie kupię sobie wystrzałowe szpilki i pójdę na ekskluzywny zabieg kosmetyczny?

Ustal sobie dzienne minimum i tego się trzymaj

Ile miesięcznie chcę zarobić? Poniżej jakiego progu zejść nie mogę, by za kilka miesięcy lub w przeciągu lat osiągnąć cel, o którym marzę? Niech ów cel przyświeca Ci w momentach lenistwa, pokus zewnętrznych i dezorganizacji. Pracujesz zdalnie i rób to odpowiedzialnie!

Atmosfera pracy

Z dzieckiem przyklejonym do ramienia, które jęczy: „Mamo, nie pracuj, kupkę, jestem głodny” da się to robić, ale nie jest lekko. Spróbuj zaangażować dzieci w jakieś ciekawe zajęcie, najlepiej gdyby nie było to Mini – Mini 24 h/ na dobę, ale 20 minut w skali dnia (to czas, który przez specjalistów określany jest jako bezpieczny limit na spędzanie przez dziecko czasu z multimedialnymi nośnikami przekazu). Może jest osoba, której uda się wcisnąć dzieci na jakiś spacer. Tu w zależności od dochodów możesz zaszaleć z opiekunką, ale może któraś z babć wygospodaruje godzinę w skali dnia, tygodnia? Zawsze coś.

W miarę możliwości postaraj się wyczarować atmosferę biurową, a więc postaw laptopa na stole, obok kawkę, herbatkę i odgrodź się drzwiami, narzutą od porozwalanaych zabawek, niepościelonego łóżka – nie będą kusić sprzątaniem. Nastaw radio w tle, słowem zachowuj się tak, jakbyś była w biurze! Ostatecznie nic nie stoi na przeszkodzie żebyś pracowała cały dzień w piżamie, w swoim łóżku, ale atmosfera lenistwa może cię pogrążyć i zdemotywować.

Pracuj przez godzinę i dopiero rób sobie przerwę!

Praca zdalna ma swoje pokusy – czaty, fora, portale społecznościowe, serwisy plotkarskie… Odrywanie się co chwila od zlecenia sprawia, ze musimy poświęcić dodatkowy czas na wdrożenie się do niego, przez co osiągnięcie efektu końcowego wydłuża się w czasie. Dobrym momentem na zrobienie sobie przerwy jest praca przez godzinę bez wytchnienia. Pamiętaj, że im szybciej uwiniesz się z zadaniem, tym szybciej będziesz mogła zajmować się tym, na co masz ochotę!

Nagradzaj się!

Udało Ci się zrealizować godzinną pracę bez przerwy? Brawo! Daj sobie prawo do chwili wytchnienia, czy ma to być buszowanie w sieci, czy smaczna przekąska, a może pyszna herbatka?

Nie poddawaj się!

Czasem mogą chodzić ci po głowie myśli, że może to nie ma sensu, że może lepiej poszukać sobie normalnej pracy. Pamiętaj – możliwość decydowania o swoim czasie ma wiele zalet, których nie doświadczysz, wychodząc na kilka godzin do biura – możesz w ramach przerw machnąć obiad, pobawić się z dzieckiem, przytulić je lub wyjść na spacer. Ale jeśli mimo wszystko masz problem z motywowaniem się, brakuje ci kontaktu i z innymi, nie potrafisz pracować w atmosferze domowych pieleszy, może czas wynająć biurko w biurze coworkingowym lub poszukać pracy w niepełnym wymiarze godzin w siedzibie firmy?

Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Powodzenia!

Marta Szyyszko

Comments

comments

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MartaSylwka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sylwka
Gość

Jejku, wszystko fajnie, tylko od ponad dwóch miesięcy szukam właśnie takiej pracy i nie wiem gdzie tkwi mój błąd.. Szukam pod złą nazwą czy co? Może jakaś mala wskazówka gdzie szukać właśnie takiej pracy? :)