niedoskonała mama

niedoskonała mama

praca na emeryturze
społeczeństwo współpraca z partnerami bloga

Praca na emeryturze – jak zacząć znowu zarabiać

Przejście na emeryturę jest szczególnym okresem w życiu. Niestety, wysokość świadczeń emerytalnych najczęściej nie zaspokaja podstawowych potrzeb, dlatego część emerytów szuka dodatkowego zatrudnienia. Znalezienie pracy na emeryturze nie należy do najprostszych, jednak na rynku istnieją profesje, które z chęcią przyjmują najstarszą część społeczeństwa.

Praca na emeryturze

Z założenia emerytura jest czasem odpoczynku po wielu przepracowanych latach. Jednak niektórzy emeryci chcą dalej pracować. Najczęściej ma to związek z niskimi świadczeniami lub po prostu z chęcią wyjścia z domu. Emeryt jest osobom z ogromną wiedzą i doświadczenie zawodowym, dlatego w niektórych profesjach sprawdzi się lepiej niż ktokolwiek inny. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku co trzeci Polak będzie miał około 65 lat, więc bardzo prawdopodobne, że polski rynek pacy diametralnie się zmieni.

Praca opiekunki

Panie na emeryturze bardzo często pracują jako opiekunki. Te, które mają doświadczenie np. w zajmowaniu się wnukami, najczęściej podejmują się pracy z dziećmi. W końcu rodzicom łatwiej zaufać osobie z wprawą. Są także w stanie zapłacić nawet do 25 zł brutto za godzinę. Emerytki znajdą zatrudnienie przy opiece nad osobami w podeszłym wieku. Praca opiekunki w Niemczech polega przede wszystkim na pomocy w codziennych czynnościach w domu osoby starszej. Wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale odpłaca się wysokimi zarobkami i satysfakcją.

Praca dla panów

Panowie najczęściej dorabiają jako dozorcy budynków czy ochroniarze. Z lżejszych prac mogą pracować jako szatniarze w kawiarniach lub na uczelniach. Pracują także na portierni czy osiedlowych parkingach. Emeryci chętnie zatrudniani są przez supermarkety i osiedlowe sklepiki. Często pojawiają się również oferty dla kierowców rozwożących posiłki z restauracji. W ofertach wymagających konkretnego fachu emeryt znajdzie pracę jako blacharz, spawacz, elektryk czy hydraulik.

Praca w domu

Emerytki i emeryci, którzy potrafią robić na drutach czy szyć, mogą rozważyć sprzedawanie swoich wyrobów w internecie. Dorobić można także, sprzedając w osiedlowym sklepie lub wśród znajomych własnoręcznie robione pierogi, przetwory czy ciasta. Hobbystycznym pomysłem, który można przekuć w zarobek, jest prowadzenie bloga o ciekawej tematyce, np. kulinarnej albo o modzie dla kobiet +50.

Zaufanie do emerytów
Emeryci pracujący jako sprzedawcy aptek czy banków są doceniani szczególnie przez wiekowych klientów. Seniorzy wolą być obsługiwani przez starsze osoby, które darzą większym zaufaniem. Według badań emeryci najłatwiej znajdują zatrudnienie w pracach fizycznych, ale zwiększa się także popyt na seniorów specjalistów, kadrowych czy monterów. Duże zapotrzebowanie występuje także na robotników przemysłowych i rzemieślników.

Emeryt jest osobą z ogromnym doświadczeniem, dlatego praca w dalszym ciągu może być satysfakcjonująca. Starsze osoby dzięki rozwiniętym umiejętnością mogą odnaleźć się na konkretnych stanowiskach i zarobić dodatkowe pieniądze.

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o