niedoskonała mama

niedoskonała mama

DSC_0012
felieton

„Jestem w porządku, nawet wówczas, gdy niektórym się nie podobam.”

Możesz sobie marzyć o kawie z ekspresu za firmowym biurkiem przez pół życia, a po fakcie przekonać się, że smakowała średnio i nie umywa się do herbaty z cytryną nad jesiennym leczo.

Plotki firmowe niewiele się różnią od tych osiedlowych. Ktoś ma kłopoty, ktoś czuje się pokrzywdzony, ktoś zrobił coś głupiego. Tu człowiek, i tu człowiek. Każdy kto krzyczy, że inni źle wybrali, sam nienajlepiej czuje się ze swoimi wyborami. Bo gdyby tak nie było, żyłby swoim życiem, nie cudzym.

Cokolwiek inni robią, nie zmieni to twojego położenia. Odkąd przestałam żyć tym, co pomyślą o mnie inni, mogę być wierna sobie.

„Jestem w porządku, nawet wówczas, gdy niektórym się nie podobam.” Dorota Gromnicka

DSC_0012

 Mogę odmówić plotek na ławeczce w parku i zdążyć z przeczytaniem książki, choć ktoś potrzebuje kontaktu. Nie potrafię i nie chcę już udawać, że jest fajnie, byle ktoś się cieszył lub nie poczuł urażony. Mi też musi być fajnie, bo jak nie jest, nie wchodzę w to.

Na początku jest obawa, że komuś będzie smutno. Może przez chwilę, ale po co robić fałszywe nadzieje, że znajdzie w tobie towarzystwo do zabicia nudy? Skoro wiesz, co masz robić ze swoim czasem, to rób to, a przyjemnościom i rozmowom oddawaj się wtedy, kiedy także dla ciebie stanowią wartość.

Jeśli zrobisz coś tylko dla cudzej przyjemności, kosztem własnej, poczujesz się sfrustrowana. Możesz udawać, uśmiechać się, by innym było dobrze. Siedzieć jak na szpilkach i cierpliwie czekać, aż ktoś skończy wywód, który do niczego konstruktywnego nie prowadzi. Ale możesz też nie wchodzić w to, odmówić propozycji kolejnego spotkania, by tobie było dobrze, a inni mogli szukać dalej. Ciągle ulegając innym dla ich dobrego samopoczucia, stracisz uśmiech. Będziesz jednym wielkim obowiązkiem, na służbie innych, który albo nie wie, jakie są jego pragnienia i potrzeby, a nawet jak ma przebłyski, to brakuje mu odwagi do ich realizacji. I przede wszystkim czasu.

„Zawsze kieruj się dobrem innych ludzi i nigdy nie myśl o sobie.  Zasada ta wydawała się nieracjonalna, bo w myśleniu o sobie nie ma nic złego. Naturalne jest, że człowiek bierze pod uwagę to, co się z nim dzieje. Taka wytyczna zmuszała go do uległości, zapominania o sobie, niedbania o własne zdrowie, karierę zawodową, zakazywała ustalania granic i wyrażania uczuć, zwłaszcza niezadowolenia.” Dorota Gromnicka

Wybij sobie z głowy, że możesz być w kilku miejscach naraz i przestań tęsknić za tym, gdzie cię nie ma. Niczego tak mi nie szkoda, jak zmarnowanego czasu. A życie tym, czego się nie zrobiło, gdzie się nie jest, to marnotrawstwo. Wolę wystawić twarz do jesiennego słońca i popatrzeć na drzewa. Zamiast szukać szczęścia, nauczmy się je zauważać. Kiedy postępuję w zgodzie z sobą, zawsze coś dobrego z tego wyniknie.

IMG_20171017_140943

Marta Szyszko

Comments

comments