niedoskonała mama

niedoskonała mama

poczucie własnej wartości
psyche

Wysoka samoocena zależy od Ciebie!

Dla wszystkich, którzy mają żal do rodziców o błędy wychowawcze – rodzicielstwo nie uczyniło twoich rodziców mądrzejszymi, nieomylnymi, mistycznymi, prawda – popełnili błędy, takie jak tysiące innych rodziców w sąsiedztwie, a teraz przestań szukać wymówek i oglądać się za siebie, tylko zacznij kształtować swoją samoocenę tu i teraz.

Bo nie rodzimy się z poczuciem własnej wartości, bo tylko od ciebie zależy czy zaczniesz być spełnionym, szczęśliwym człowiekiem, któremu nieobca jest prawdziwa bliskość w związku i udział w człowieczeństwie przez duże CZ.

Bardzo zafrapowało mnie podejście do tematu uzależnień – bez ogródek, bez zbędnego wstydu i szemranej otoczki, autorka wywala kawę na ławę – nie czuj się lepszy, że nie tankujesz, prawy, bo nie popadłeś w pracoholizm, możliwie że uzależniłeś się od porządków domowych i kompulsywnie gotujesz dla dzieci. A robisz to, bo uciekasz przed trudnymi emocjami, na 90 procent tłumisz gniew.

Konstruktywne i szczere wyrażanie gniewu to podstawa udanej relacji z dzieckiem, partnerem, ale przede wszystkim samemu z sobą. Ucieczka od emocji to zawsze droga na skróty i błędne koło, która potem wpędzi nas w poprawianie nastroju substancjami chemicznymi, ewentualnie wywoła apatię, depresję oraz nałóg.

Jakie są psychosomatyczne symptomy niskiej samooceny?

– zaburzenia odżywiania /nadwaga, anoreksja/

-trudności z nawiązywaniem relacji

-choroby przewlekłe, impotencja, anorgazmia

– popadanie w nałogi – alkoholowy, narkotykowy, nikotynowy

– pracoholizm i nadmierna aktywność, zakupoholizm, hazard

-popadanie w uzależniające relacje z innymi osobami /partnerem, członkiem rodziny, guru/

Fragmenty:

Kiedy Joanna cierpi lub jest zła, w środku aż się gotuje. W domu jednak nauczono ją, ze ma być uprzejma, grzeczna i zawsze panować nad swoimi emocjami. Uczucie niepokoju powoduje, że jest nadpobudliwa i chaotyczna. Chwyta batonik lub torebkę chipsów i w ten sposób „karmiąc” uczucia, zachowuje kontrolę nad nieprzyjemnymi emocjami.

Łukasz robił, co mógł żeby zwrócić na siebie uwagę ojca. Zdobywał dobre stopnie, uprawiał sport, był grzeczny, nigdy jednak nie został zauważony, doceniony i nie czuł się wystarczająco dobry. Dzisiaj Łukasz jest wysokiej klasy specjalistą, osobą poważaną i dostrzeganą. W zawodzie, który wykonuje, odnosi ogromne sukcesy. Jego wiedza i władza onieśmielają wielu ludzi, jednak on w głębi ducha czuje się nieprzystosowany i bezwartościowy.

W rezultacie w jego relacjach z żoną i dziećmi brakuje bliskości i intymności, których szukał kiedyś w relacji z ojcem. Z powodu pracoholizmu Łukasz odsuwa od siebie najbliższą rodzinę, a poczucie nieprzystosowania i osamotnienia każą mu być ciągle aktywnym, co z kolei nasila jego samotność i zwiększa dystans do innych ludzi.

Paweł wie, że jego żona czuje się zaniedbana, więc ma problem: jeżeli nie poświęca całego czasu pracy, czuje niepokój, z kolei gdy widzi, że żona jest nieszczęśliwa, również ogarnia go lęk. Często jest zbyt zmęczony, by mieć ochotę na seks, kiedy już dochodzi do zbliżenia z żoną, zachowuje się bardzo „biznesowo”. W rezultacie ich życie seksualne jest powierzchowne, pośpieszne i pozbawione radości. Mężczyzna jest obcy nie tylko żonie, ale i samemu sobie.

Recenzja: Marta Szyszko

poczucie-wlasnej-wartosci-frontcover

Comments

comments