niedoskonała mama

niedoskonała mama

pizza-2802332_1920-1
lifestyle współpraca z partnerami bloga

Czy pizzę powinno się jeść sztućcami? Podpowiadamy

Zgodnie z zasadami savoir-vivre każde danie należy jeść sztućcami. O ile jednak jest to dość oczywiste w przypadku mięsa, ryb czy makaronów, o tyle wielu problemów nastręcza jedzenie pizzy. Czy faktycznie należy używać noża i widelca? Czy jedzenie pizzy rękami zawsze będzie w złym guście?

Kilka lat temu burmistrz Nowego Jorku zapoczątkował burzliwą dyskusję na temat sposobu spożywania pizzy. Został sfotografowany, gdy pizzę jadł nożem i widelcem. Od razu spotkało się to ze sporą krytyką – szczególnie, że Bill de Blasio szczyci się swoim włoskim pochodzeniem.

Sztućce do jedzenia pizzy nie są wskazane, ale…

Pizza jest daniem, które silnie zakorzenione jest w tradycji biednych Włochów. Dlatego od zawsze spożywana była wyłącznie rękami – bez konieczności używania sztućców. Wyjątek stanowi oczywiście nóż, którym trzeba było pokroić pizzę na małe trójkąty.

Biorąc pizzę w dłoń, należy zgiąć trójkąt na pół (wzdłuż). W ten sposób spożywanie kawałka pizzy jest jeszcze wygodniejsze. Nie ma bowiem obaw, że któryś ze składników spadnie na stół.

Wiele zależy od miejsca

Niezależnie od tego, czy pizzę przyrządza pizzeria To Tu Zjesz czy inna, zwykle gość otrzymuje sztućce. Teoretycznie nakazywałoby to konieczność pokrojenia pizzy na kawałki i jedzenia za pomocą sztućców. W praktyce bywa jednak różnie.

Wiele zależy od samej restauracji (jej prestiżu) oraz od zasad wyznawanych przez konsumującego. Najczęściej jednak zaleca się jeść pizzę palcami. Po sztućce można sięgnąć, chcąc ściśle postępować zgodnie z savoir-vivre.

Co na to Włosi?

Jeżeli chodzi o spożywanie pizzy za pomocą sztućców, większość Włochów jest jednego zdania: pizzę należy jeść wyłącznie palcami. Wynika to przede wszystkim z tradycji. Niemniej jednak niektórzy szefowie kuchni dopuszczają korzystanie z noża i widelca, ale… chrupiące ranty trzeba zjeść wyłącznie z ręki.

Zamów pizzę do domu i zjedz ją jak lubisz

Aby nie narazić się na śmieszność lub nie zostać posądzonym o nieznajomość zasad dobrego wychowania, pizzę najlepiej zamówić z dostawą pod wskazany adres. Zamówienie online przyjmuje m.in. pizzeria To Tu Zjesz – za pośrednictwem serwisu gastronomicznego. Wystarczy tylko wybrać konkretny lokal, zdecydować się na pizzę i sfinalizować transakcję. Potem nie pozostaje nic innego jak zjeść smaczne i jeszcze ciepłe danie – sztućcami lub rękami. Wybór należy do Ciebie.

Materiał partnera portalu

Comments

comments