Pojawienie się dziecka w rodzinie to wiele wspaniałych wrażeń i emocji. Ale też obowiązki i ogromna odpowiedzialność za zdrowie i prawidłowy rozwój małego człowieka. Jednym z najistotniejszych zagadnień, szczególnie w pierwszym okresie życia, jest żywienie niemowląt. Jakby nie patrzeć jedzenie i poznawanie otaczającego świata to najważniejsze czynności w życiu malutkiego dziecka.

Najlepsze jest mleko mamy

Dziś już nikt nie ma chyba wątpliwości, że najlepszą dietą dla noworodków i niemowląt jest mleko mamy. Karmienie naturalne to wszystko czego potrzebuje dziecko tuż po urodzeniu i w pierwszym półroczu. Dlatego aż do 6 miesiąca karmienie piersią może stanowić całe menu maluszka. Szczególnie, że skład i konsystencja pokarmu zmieniają się. Począwszy od pierwszego mleka – siary, po zmiany pokarmu matczynego w zależności od pory dnia czy nawet pory roku. Takie naturalne żywienie niemowląt to doskonała inwestycja w zdrowie dziecka. Mleko mamy stymuluje i wzmacnia układ odpornościowy, zapewnia wszelkie niezbędne składniki i witaminy, a także zmniejsza ryzyko alergii pokarmowych.

Mleko modyfikowane – nowy smak w diecie dziecka

Jednym z pierwszych posiłków, jakie pojawiają się w diecie malucha może być mleko modyfikowane. Jeśli z różnych przyczyn niemowlę nie może być karmione naturalnie, będzie to początkowe mleko modyfikowane. Wybór powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą. Może być to standardowe mleko początkowe np. Nan Pro 1 albo hypoalergiczne Nan Pro H.A.1. W przypadku maluszków z problemami trawiennymi lekarz może zalecić np. NAN Expert AR zapobiegające ulewaniu albo Nan Expert bezlaktozowe. Mleko modyfikowane pojawia się w diecie dziecka również po ukończeniu  6 miesiąca, kiedy to stopniowo rozszerzana jest jego dieta, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. Będzie to wówczas odpowiednio dobrane mleko następne, np. Nan Pro 2 albo Nan Pro H.A 2. Takie mleko jest również bazą do przygotowywania pierwszych kleików i kaszek, które stanowią ważny krok w urozmaicaniu diety dziecka.

Pierwszy rok życia bogaty w nowe smaki

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt różnicowanie diety można rozpocząć po ukończeniu 6 miesiąca w przypadku dzieci karmionych naturalnie i po 4 miesiącu, jeśli maluszek jest żywiony mlekiem modyfikowanym (więcej informacji o żywieniu niemowląt i dzieci na www.zdrowystartwprzyszlosc.pl). Oprócz wspomnianych już bezglutenowych kaszek i kleików ryżowych albo kukurydzianych, w diecie dziecka pojawiają się owoce i warzywa. Dziś większość mam wybiera gotowe przeciery i musy w słoiczkach. Wynika to zarówno z wygody, jak również z faktu, że podając jabłuszka czy marchewkę np. ze słoiczka z logo Gerber, mamy gwarancję producenta, co do jakości użytych składników. Dieta dziecka po ukończeniu 6 miesięcy zaczyna zatem smakować jabłkami, bananami, dynią, marchewką itp.

Z czasem wachlarz smaków wzbogaca się, w diecie pojawią się  kaszki Nestle mleczno-pszenne z owocami i jogurtem, kaszki ryżowe mleczne i bezmleczne z dodatkiem owoców. Dla dzieci, które mają problemy z alergią, nietolerancją pokarmową nowym smakiem może być kaszka Nestle Sinlac – bez mleka, laktozy, białka sojowego oraz glutenu. W pierwszym roku życia w menu małego dziecka pojawia się również mięso, a także produkty skrobiowe – ziemniaki, ryż, kluseczki.

Oczywiście każdy nowy smak i składnik powinien być wprowadzany ostrożnie, w małych ilościach i pojedynczo. Należy również obserwować reakcje dziecka na każdy dodany produkt.

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments