niedoskonała mama

niedoskonała mama

felieton

Jestem oszczędna na zakupach, ale rozrzutna w przeżywaniu

Zamiast mieć wiele ciuchów, wolę mieć czas, by celebrować każdą chwilę i sytuację, w której się znajduję. Jestem oszczędna na zakupach, ale rozrzutna w przeżywaniu.

Osoby, które chcą imponować innym, w środku czują się szkaradne, niepewne. Łakną pochwał, potwierdzenia, bo same nie potrafią sobie tego dać. Cały czas boją się, że zostaną przyłapane, dla pewności więc biegną.

„Wielu ludzi uzależnia swoją wartość od tego, jak inni ich traktują i co o nich myślą (…) jeśli przede wszystkim na tym będziesz się opierał, zamiast trwałego poczucia własnej wartości, zbudujesz dla siebie niebezpieczną pułapkę uzależnienia od aprobaty innych ludzi. Bez punktu odniesienia znajdującego się w twojej świadomości, bez poczucia własnej wartości, niezależnego od opinii otoczenia, staniesz się studnią bez dna. Nie będzie można zaspokoić twojego głodu akceptacji. Choćbyś usłyszał setki pochwał, dobrych słów, a nie doceniał siebie w swoich oczach, nie uzyskasz spokoju i trwałego potwierdzenia swojej wartości. Wszystko będzie doraźne i tymczasowe.” Dorota Gromnicka

Będziesz potrzebował więcej przedmiotów, wrażeń, wyretuszowanych zdjęć na Instagramie i lajków na Facebooku. Więcej pieniędzy, a każda nowa zabawka trafi do dziurawego sita niespełnienia. Przynajmniej desperacko próbując je zapełnić, zajmiesz czymś czas i odwrócisz uwagę.

Kupisz wymarzone wakacje last minute za ciężko zarobione pieniądze, w nadziei, że odnajdziesz tam szczęście, niepomna, że jeśli nie odnajdziesz go w sobie, nie odnajdziesz go nigdzie, zabierzesz niedosyt na koniec świata i wrócisz z nim do domu.

Osoby pewne siebie nie dbają o pozory, dbają o to, co dla nich jest najważniejsze. Wiedzą, co to jest, dlatego ze spokojem mogą odrzucić wszystko, co zbędne.

„Kto wie, po co żyje, nie troszczy się o to, jak żyje.” Nietzsche

Wybierają to, co im pasuje i nie czują się gorsze od nikogo. Doceniają to, co mają i to, co mogą dać. Potrafią się zatrzymać.

Cudzych talentów nie postrzegają jako zagrożenia dla swojego ego, ale jako urozmaicenie, postrzegają cudze zasoby jako piękne i inspirujące. Doceniają siebie, dlatego stać je na to w stosunku do innych.

Akceptują, że nawet jeśli są osoby, które zawsze będą je odrzucać, to nie znaczy, że mają odrzucać same siebie.

„Niektórym zdarza się na dobre utknąć na etapie tęsknoty za aprobatą (…) i na uporczywych, ale pozbawionych nadziei próbach zasłużenia na ową aprobatę.”Joan M. Farrel

 To nie szkodzi, że czegoś nie masz, możesz spróbować to zdobyć. Ważne, by angażować swoje działania w to, co można zmienić. Inaczej tracimy energię, czas i mamy żal do siebie, że nie wychodzi. Deficyt nie musi być twoją codziennością, ważne, by dążyć do zaspokojenia prawdziwych pragnień i potrzeb, by ze świata dóbr wybrać to, co do nas pasuje. Można pozwolić sobie na odpoczynek, nawet kiedy piętrzy się robota. Można poczuć spełnienie, mimo że żal z okazji nie skorzystać, a jednak się nie skorzystało. Z czasem okazuje się, że nie jest ważne, jakie przedmioty cię otaczają, ale jakie ramiona cię oplatają.

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o