niedoskonała mama

niedoskonała mama

Ewa Woydyłło
wywiady

Osoba, która żyje z dnia na dzień jest zmotywowana jedynie, by zajmować się tym, co przyniesie los, zamiast budować życie, jakiego pragnie – wywiad z Barbarą i Allanem Pease

Dlaczego ludzie, którzy wyznaczają sobie ambitne cele są szczęśliwsi, niż osoby żyjące z dnia na dzień, bez brania odpowiedzialności za swoją przyszłość?

Ludzie czują się najbardziej zmotywowani, wizualizując efekt końcowy. Dlatego jesteśmy gatunkiem zorientowanym na wyznaczanie sobie celów. Z jasno wyznaczonym celem jesteś gotowy rozprawić się z przeszkodami i przeskoczyć kłody, które los rzuca pod nogi. Bez jasno postawionych celów, angażujemy się w dowolną rzecz, jaka się pojawi, która najprawdopodobniej będzie negatywna lub nieproduktywna. Osoba, która żyje z dnia na dzień, jest zmotywowana jedynie, by zajmować się tym, co przyniesie los i nie bierze odpowiedzialności za budowanie życia, jakiego pragnie.

Od czego zacząć, jeśli nie jesteśmy szczęśliwi z tym, co los przynosi i chcemy zmiany?

Po pierwsze, napisz swoje cele odręcznie na kartce, wypunktuj wszystko, co kiedykolwiek chciałeś robić i nadal chcesz. Kiedy skończysz, nadaj swoim celom odpowiedni priorytet, podpisując literami A, B, C, gdzie A – to twój najważniejszy cel. Wykreśl te cele, które się zdezaktualizowały. Naukowcy dowiedli, że odręczne spisanie celów, zwiększa szanse na ich osiągnięcie, co wyjaśniamy w książce: „Odpowiedź”.

Dlaczego wyznaczanie celów zwiększa nasze szanse na osiągnięcie upragnionego celu?

Gdy masz jasno zdefiniowane cele twój układ siatkowy (RAS), znajdujący się w mózgu, filtruje rzeczywistość w ten sposób, by wyłonić kroki niezbędne do osiągnięcia celu. Jeśli nie masz zdefiniowanych celów w sposób pozytywny (wskazujący, co zrobisz, a nie, czego już nie chcesz), twój układ siatkowy (RAS) nie może zlokalizować ścieżki wiodącej do celu i jest mała szansa, że kiedykolwiek go osiągniesz.

Jak ustanowić pozytywny cel?

Zamiast mówić: chcę schudnąć, napisz na kartce: 1 stycznia będę ważyć… kg.

Dlaczego niektórzy mają opory przed wyznaczaniem sobie ambitnych celów?

Negatywne programowanie, które zaczyna się już w dzieciństwie, sprawia, że niektórzy postrzegają siebie jako osoby pozbawione zdolności do osiągania celów, bo nie czują się wystarczająco kompetentne, brakuje im odwagi. Kiedy nauczysz się programować swój układ siatkowy (RAS), możesz osiągać takie cele, jakich pragniesz, RAS nie rozróżnia, czy cel jest mały, czy ambitny. Proces osiągania celów przebiega w ten sam sposób, niezależnie, czy cel jest mały czy duży.

Dlaczego niektórzy nie osiągają wyznaczonych celów, jakie są częste powody, dla których rezygnujemy ze swoich marzeń?

Gdy dążymy do celu, często napotykamy na przeszkody, los rzuca nam kłody pod nogi. Osiąganie celów może nie okazać się proste, ale system, który opisaliśmy w książce „Odpowiedź” jest prosty i każdy może nim podążać. Kiedy zaakceptujesz, że wyzwania są częścią procesu dążenia do celu, nie będą mogły cię dłużej hamować. Pozostaniesz oddany swojemu celowi i nigdy się nie poddasz.

Jakie cechy charakteru zwiększają nasze szanse na osiągnięcie celów i czy możemy się ich nauczyć?

Wszystkie techniki prowadzące do sukcesu są do opanowania. Szczegółowo opisujemy ten system w książce „Odpowiedź”. Bądź uparty i wizualizuj swój cel każdego dnia. Postępuj według kroków z naszej książki i uwierz, że możesz osiągnąć swoje cele.

                                                                            Z Barbarą i Allanem Pease 

allan and barbara pease 2

rozmawiała: Marta Szyszko

książka

allan i barbara pease vip

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o