niedoskonała mama

niedoskonała mama

psyche

Optymizmu można się nauczyć!

Optymizm jest jednym z naszych nawyków, który powinniśmy kultywować. Wewnętrzne zadowolenie możemy odczuwać nawet w sytuacjach trudnych, jeśli nauczymy się traktować porażki, jako cenną lekcję do przeżycia. To nie tak, że optymiści zawsze mają z górki i dlatego uśmiech nie schodzi im z twarzy, mimo że doświadczają trudnych emocji, nie pozwalają by zawładnęły one ich życiem. Dlatego nawet zatwardziali pesymiści mogą wprowadzić do swego życia codzienną dawkę radości, jak to zrobić? Oto nawyki, które czas zacząć w sobie wyrabiać:

Doceniaj każdy dzień

Niech Twoją pierwszą myślą po przebudzeniu będzie – wspaniale, nowy dzień pełen możliwości! Spróbuj spojrzeć na swoje życie z dziecięcym zachwytem i prostotą. Koncentruj się na dobrych zdarzeniach i staraj się by było ich jak najwięcej, nie zadręczaj się drobiazgami.

Ostrożnie dobieraj przyjaciół

Otaczaj się osobami, które Cię lubią i szanują, które rozumieją Twoje ambicje i wspierają Twój rozwój. Najlepiej gdyby te osoby były pozytywnie nastawione do życia i pełne pasji!

Troszcz się o innych

Akceptuj i szanuj innych takimi, jakimi są. Staraj się zarazić ich swoją pozytywną energią. Jeśli masz okazję, spróbuj pomóc, ale bez próby zmieniania tej osoby.

Nigdy nie przestawaj się rozwijać

Inwestuj czas w swoje kompetencje zawodowe i inne dziedziny, które składają się na Twój rozwój, takie jak nauka języków obcych, taniec, pogłębianie wiedzy na interesujący temat.

Stawiaj czoła problemom w kreatywny sposób

Zamiast rozczulać się nad sobą, zmierz się z problemem i szukaj rozwiązania. Nie pozwól przeszłym zdarzeniom zaważyć na Twoim nastroju. Dąż do pozytywnej zmiany. Ufaj swojemu instynktowi.

Rób to, co kochasz

Lubisz swoją pracę? Ciężko jest spędzać większość czasu na tym, co nas unieszczęśliwia. Czasem mniej płatna, ale rozwijająca praca okaże się więcej warta, od tej dobrze płatnej, ale znienawidzonej.

Ciesz się chwilą obecną

Bądź zaangażowany w chwilę obecną i staraj się czerpać z niej jak najwięcej inspiracji oraz zadowolenia – piękny zachód słońca, czyjś miły gest, uśmiech w środkach komunikacji miejskiej, to wszystko składa się na nasze samopoczucie.

Uśmiech proszę!

Śmiej się jak najczęściej i nie traktuj życia zbyt poważnie, poza wyjątkowymi sytuacjami, które tego wymagają, ucz śmiać się z siebie i traktuj uśmiech jako największą broń w trudnych sytuacjach.

Wybaczaj

Chowanie urazy skrzywdzi przede wszystkim Ciebie, dlatego wybaczaj innym dla własnego spokoju. Kiedy popełnisz błąd, naucz się wybaczać samemu sobie.

Bądź wdzięczna

Bądź wdzięczny za sprawy, które wydają się trywialne i nie czekaj z tym do  życiowych zakrętów. Twój dom, codzienna strawa, ciepło, bliskie osoby, zdrowie, na pewno masz sporo powodów do wdzięczności. Nie zapomnij powtarzać bliskim, jakie to szczęście, że masz ich w swoim życiu.

Tekst: Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o