niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak okazywać miłość w związku
związki

Jak okazywać miłość w związku, by nie przeminęła wraz z zakochaniem?

„Ich małżeństwo było ruiną, Byli dwanaście lat po ślubie, mieli dwójkę dzieci i zastanawiali się, dlaczego w ogóle się pobrali. Wydawało się, że kłócą się dosłownie o wszystko. Zgadzali się tylko co do tego, że oboje kochają swoje dzieci. Gdy opowiadali mi swoją historię, zauważyłem, że Bill jest pracoholikiem, który nie ma zbyt wiele czasu dla Betty. Ona z kolei pracowała na pół etatu, przede wszystkim po to, by nie spędzać całego czasu w domu. Ich sposobem radzenia sobie z rzeczywistością było wycofanie.”

Bill zarzucał żonie, że haruje jak wół, a ona tego nie docenia. Betty nie cieszyła się z domu, samochodu i przyczepy kempingowej, skoro nie korzystali z nich wspólnie.

Bill, jak się później okazało, pragnął, by żona okazywała mu uczucia poprzez budujące słowa, komplementy i uznanie. Betty pragnęła wspólnie spędzonego czasu. Gdy terapeuta Gary Chapman doradził im, w jaki sposób mają okazywać sobie uczucia, wkrótce małżeństwo zaczęło kwitnąć, a czas po wyprowadzce dzieci z domu, okazał się najszczęśliwszym okresem ich związku.

Według Gary’ego Chapmana istnieje 5 języków miłości. Naszym zadaniem jest przekonać się, którego pragnie nasz partner, a potem dać mu to, czego tak bardzo mu brakuje.

5 języków miłości według Gary’ego Chapmana:

Wyrażenia afirmatywne

W tej kategorii mieszczą się komplementy – ale z ciebie przystojniak, uwielbiam sposób w jaki zapinasz koszulę, czy: „To cudownie, że jesteś taki odpowiedzialny. Czuję, że mogę na ciebie liczyć.” Chwal swojego męża przy innych, okaż, że jesteś z niego dumna.

To może być dodawanie partnerowi odwagi, poprzez ośmielające słowa: wierzę w ciebie, poradzisz sobie. Jednak łatwo wpaść w pułapkę wywierania presji na partnerze, np. kiedy zmienisz wreszcie pracę i zaczniesz zarabiać porządne pieniądze?

„Żona myśli, że motywuje małżonka, on jednak odbiera jej postawę raczej jako przyganę. Jeśli mężczyzna sam nie odczuwa takiej potrzeby, słowa żony staną się osądem i wywołają w nim poczucie winy. Będą wyrazem nie miłości, lecz odrzucenia.”
Dobry czas

Są osoby oporne na komplementy, na co im zachwyty, skoro brakuje najważniejszego – wspólnie spędzonego czasu?

„Czy zauważyliście, że w restauracji prawie zawsze można odróżnić parę podczas randki od małżeństwa? Randkujące pary wpatrują się w siebie i rozmawiają ze sobą. Małżeństwa siedzą przy stoliku i obserwują restaurację. Jakby przyszli tam tylko po to, żeby się najeść!”

Jak zadbać o dobry wspólny czas?

Porozmawiaj z partnerem po powrocie do domu. Opowiedzcie sobie wzajemnie, jak minął wam dzień.

para na plaży

Dbajcie, by przynajmniej raz w roku pojechać całą rodziną na urlop, wyłączyć smartfony, odłożyć na bok wszelkie rozpraszacze i być razem – puszczać latawca, budować zamki z piasku, spacerować po plaży, żartować, zbierać wspomnienia i rodzinne anegdotki.

Zaplanujcie samotny weekend w romantycznym miejscu.

„Nie wystarczy tylko znajdować się z kimś w jednym pokoju. Kluczowym elementem spędzania razem dobrego czasu jest skupienie swojej uwagi na drugiej osobie – zwłaszcza obecnie, gdy tak wiele rzeczy wokół nas rozprasza. Niektórzy mężowie i niektóre żony uważają, że spędzają wspólnie czas, podczas gdy w rzeczywistości tylko żyją blisko siebie.”

Przyjmowanie podarunków

Wbrew pozorom nie chodzi o pierścionek z brylantem (choć jak się głebiej nad tym zastanowić, czemu nie? ;)), ale o celebrowanie ważnych rocznic i robienie sobie niespodzianek. To może być spersonalizowana kartka z ręcznie napisanymi życzeniami, ze zdjęciem przywołującym miłe wspomnienia, ciastko na poprawę humoru lub dla uczczenia sukcesu, czy przygotowanie śniadania do łóżka. Są kobiety, które o wiele bardziej wolą, by mąż wstał w nocy do dziecka, niż przyniósł bukiet kwiatów. One nie mówią akurat tym językiem miłości, dla nich liczą się drobne przysługi.

„Niech prezentem będzie twoja obecność. Powiedz: „Chcę dać ci upominek, jakim będzie mój udział w dowolnym wydarzeniu i towarzystwo przy dowolnej okazji, którą w tym miesiącu wybierzesz.”

Drobne przysługi

Drobne przysługi to wspomniane wstawanie w nocy do dziecka, zakup produktów żywnościowych po drodze z pracy, zrobienie ukochanemu herbaty, gdy jest zmęczony lub przeziębiony.

Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób zwracamy się do partnera z prośbą o przysługę. Czy pozostawiamy przestrzeń na odmowę? Osoba, która prosi – kocha („miłość zawsze daje wybór”), osoba, która rozkazuje, staje się tyranem. Nawet jeśli małżonek spełni nasz rozkaz, zrobi to z lęku, poczucia winy lub dla spokoju. Żądania niszczą relację, są pozbawione szacunku, stawiają jedno z partnerów w pozycji dziecka. Drobne przysługi znaczą bardzo wiele, są oznaką życzliwości i wrażliwości na potrzeby partnera.

Dotykjak okazywać miłość w związku

„Jeśli ojczystym językiem miłości ukochanej osoby jest dotyk, nic nie będzie ważniejsze niż objęcie jej, gdy płacze.”

Jak poprzez dotyk okazać miłość? Złap swojego męża za rękę, jak w pierwszej fazie zakochania. Przytul go spontanicznie lub pocałuj. Dotknij jego dłoni, gdy jecie razem posiłek. Mąż może bawić się włosami partnerki dla odprężenia, drapać ją po plecach, przytulcie się po długim dniu na leżąco.

„Zapominamy, że małżeństwo to związek, a nie projekt, który należy zrealizować, czy sprawa do załatwienia.”

na podstawie:

5 języków miłości

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o