niedoskonała mama

niedoskonała mama

bezradność
motywacja

Odrzucenie, odmowa, porażka nie pogarszają twojej sytuacji. Zostajesz z tym, co było, a możesz zyskać

Bezradność bierze się z częstego uczestniczenia w sytuacjach, w których odnosimy porażki, a także z szukania winy w sobie za taki obrót spraw. Nie na wszystko mamy wpływ i nie wszystko kręci się wokół nas.

Nauczyłam się pokory. Nie mogę zmienić innych ludzi, ale mogę wybrać, kim się otaczam.

„Reagowanie agresją na cudzą agresję, pozwalanie, by inni wciągali nas w swoje gry, odciąga od troski o samego siebie, budowania swojego życia, zabiera energię i marnuje czas.” M. Beattie

Nie mogę kogoś zmotywować do zmian, ale mogę wprowadzać zmiany w swoje życie.

„Pielęgnowanie urazy to jak pozwalanie komuś, żeby bezpłatnie mieszkał w twojej głowie.” Allan i Barbara Pease

Kiedy próbujesz coś zmienić po raz kolejny, ale bezskutecznie – nie jest to porażka, tylko decyzja. Jeśli upierasz się, by powtarzać to, co nie działa, nie oczekuj innych rezultatów.

„Kiedy nieustannie powtarzasz ten sam błąd, przestaje on być błędem, staje się wyborem.” Allan i Barbara Pease

bezradność

Wydaje nam się, że w dniu, w którym postanowimy coś zmienić w swoim życiu, możliwości będą pukać do drzwi, wydarzy się coś przełomowego. A ludzie wokół nadal będą zachowywać się tak jak dotychczas, doba nadal będzie miała 24 godziny, a w niej możemy zawrzeć ograniczoną liczbę małych kroków. I to w nich tkwi klucz. Kolejnego dnia powtórzysz swoje starania. Będzie to wyglądało tak, jakby nic się jeszcze nie wydarzyło.

„Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na natychmiastowe rezultaty. Zmiana nie wydarzy się za pstryknięciem palcami, ale już dziś możesz zrobić pierwszy krok i odczuć ulgę oraz spokój związane z puszczeniem tego, co od dawna ci nie odpowiada.” M. Beattie

Gdybyśmy pamiętali, że podejmując próbę zmiany, jedyną konsekwencją niepowodzenia będzie to, że dalej nasze życie będzie wyglądać, jak do tej pory, częściej zdobywalibyśmy się na odwagę. Odrzucenie, odmowa, porażka nie pogarszają twojej sytuacji. Może też nie czynią jej lepszą w tempie instant, ale przynajmniej wiesz, że tędy droga nie prowadzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by testować inne warianty.

„Nawet jeśli odpowiedź brzmi „nie”, nie znajdujesz się w gorszej sytuacji niż wcześniej. Jesteś dokładnie w tym samym położeniu.” Allan i Barbara Pease

Jesteś jedyną osobą, która  będzie żyć ze skutkami swoich decyzji, więc nie pozwól, by to inni podejmowali je za ciebie. Niedostateczne wyniki i presja, by coś na co wykładasz forsę (a mogłabyś na dzieci), swój czas (a mogłabyś posprzątać i zorganizować rodzinny poczęstunek rozciągający się na popołudnie), co wybierasz z myślą o przyszłości, a otoczenie niecierpliwi się, że teraz chce mieć efekt, mogą cię osłabiać. Oddzielaj ziarna od plew:

„Wszystko, co słyszymy jest opinią, a nie faktem. Wszystko, co widzimy, jest punktem widzenia, a nie prawdą.” (Marek Aureliusz)

Czasami zastanawiam się, skąd w innych tyle pewności, że coś się nie uda. Nie siedzą w moich kapciach, nie popijają herbaty w piżamie, odhaczając do 10.00 kolejnego zlecenia, nie zaglądają mi na konto i nie wiedzą tego, co ja wiem. W oparciu o doświadczenia, nie wyobrażenia. Kiedy się potknę, biorę to na siebie.

„Robiąc coś nowego, zazwyczaj z początku nie osiągamy rewelacyjnych wyników. (…) Osoba, która nigdy nie doznała niepowodzenia, nigdy też niczego nie osiągnęła. Ale większość ludzi boi się porażki i w związku z tym niewiele próbuje zrobić. (…) Zrezygnowanie z celu, ponieważ natknąłeś się na trudności, jest jak pocięcie trzech pozostałych opon, bo złapałeś gumę.” Allan i Barbara Pease

Marta Szyszko

na podstawie:

Allan i Barbara Pease „Odpowiedź”

książka

Comments

comments