Objawy i dieta przy alergii pokarmowej niemowląt

Układ odpornościowy oraz pokarmowy niemowląt i dzieci jest jeszcze zbyt niedojrzały, by radzić sobie z każdym alergenem. Często więc podanie niektórych produktów wywołuje alergię pokarmową, która objawia się na różne sposoby, niekoniecznie wskazujące bezpośrednio na ich przyczynę. Zobacz, jak rozpoznać alergię u niemowlaka? Jaką dietę należy przy niej stosować oraz jak radzić sobie z alergią pokarmową?

Objawy nie zawsze ze strony brzuszka

Im dziecko jest młodsze, tym większe ryzyko, że konkretne pokarmy wywołają u niego reakcję alergiczną. Ma to związek z wydzielaniem zbyt małej ilości enzymów trawiennych oraz z niedojrzałą błoną śluzową jelit, która przepuszcza do krwiobiegu niedokładnie strawione białka, co wywołuje konkretną reakcję alergiczną. Objawem alergii pokarmowej u niemowląt i dzieci są zwykle zmiany na skórze, biegunki, kolki, wzdęcia i ulewanie. Zmiany skórne objawiają się między innymi suchą i szorstką skórą, zmianami na zgięciach rączek i nóżek oraz łuszczącymi się ogniskami i tzw. lakierowanymi policzkami. W pierwszych miesiącach życia alergia pokarmowa jest najczęściej reakcją na białko mleka krowiego, niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest sztucznie, czy mlekiem matki. Często objawy zupełnie nie pasują do układu pokarmowego. Może bowiem, jako reakcja alergiczna, pojawić się sapka, katar i kaszel, które nieleczone prowadzą do poważniejszych schorzeń, jak na przykład zapalenie oskrzeli czy płuc. Ma to związek z podatnością na zapalenie alergiczne błony śluzowej i nie pojawia się u każdego dziecka cierpiącego na alergie pokarmowe. Zwiększa jednak jego podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne. Alergia pokarmowa pojawia się również w momencie rozszerzania diety niemowlaka. Dlatego tak ważne jest podawanie nowych produktów w dużych odstępach czasowych, około 14 dni, by móc zauważyć ewentualną reakcję alergiczną.

Dieta przy alergii pokarmowej

Matki karmiące piersią dzieci, u których stwierdzono alergię pokarmową, powinny stosować dietę eliminacyjną. Najczęściej dotyczy to unikania w diecie produktów mlecznych. Jeśli objawy alergii pojawiają się u niemowląt karmionych sztucznie, należy podawać mu specjalne preparaty mlekozastępcze, które poddane zostały hydrolizie o wysokim stopniu. Jeśli jednak niemowlę nie ma alergii, lecz któreś z rodziców lub starsze rodzeństwo cierpi na nią, wtedy maluch znajduje się w wysokiej grupie ryzyka. Pediatra w takim przypadku może zalecić podawanie zdrowemu dziecku specjalnego mleka, które ma obniżone właściwości alergizujące. Takim mlekiem jest np. NAN Pro H.A., które przeznaczone jest dla zdrowych dzieci, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Jest to hipoalergicznemleko, które dostarcza niezbędnych składników odżywczych, jak białka, węglowodany, tłuszcze oraz 13 witamin i składniki mineralne. Zawiera także aktywne kultury BIFIDUS, mające pozytywny wpływ na układ pokarmowy oraz walkę z alergią. U niemowląt z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii zaleca się także podawanie mleka modyfikowanego NAN AR, które niweluje ulewanie pokarmu. Natomiast w momencie rozszerzania diety warto dodawać do potraw bezglutenowy produkt zbożowy, np. Nestle Sinlac  (http://www.dziecko.nestle.pl/produkty/kaszki/ctl/product/mid/1290/productid/180.aspx). Przy występowaniu alergii pokarmowej na mleko białka krowiego, podawanie nowych produktów należy rozpocząć od najmniej alergizujących, jak marchew, ziemniaki, jabłko, gruszka, morela, kukurydza, indyk, królik. Z kolei te najbardziej alergizujące najlepiej zostawić do wprowadzenia po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments

  • Magda

    Warto podawać dzieciom z alergią pokarmową probiotyki, np Latopic. Szczepy bakterii znajdujące się w probiotyku Latopic uczestniczą w dojrzewaniu bariery jelitowej. Bakterie znajdujące się w Latopicu zwiększają szczelność bariery jelitowej i dzięki temu alergena drudniej przeniknąć do krwioobiegu dziecka i tym samym wywolaniu reakcji alergicznej. Probiotyki stosuje sie raz dziennie przez okres okolo 3 miesięcy

  • amir

    Dużo rzeczy o alergiach, także u dzieci dowiedziałam się ze strony odetchnij spokojnie. Mój mąż, który też jest alergikiem, to nawet sobie z tej strony ściągnął specjalną aplikację dla alergików na telefon

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress