niedoskonała mama

niedoskonała mama

podróże współpraca z partnerami bloga

Nuda na koloniach? Nie tym razem!

Wczasy połączone z kursem językowym – sposób na urozmaicenie wypoczynku, a może odbieranie go naszym dzieciom? Z jednej strony okres wakacyjny ma służyć odpoczynkowi, ładowaniu akumulatorów po wytężonym roku szkolnym, z drugiej nie ma nic bardziej zgubnego podczas wyjazdów młodzieżowych niż nuda.

To ona może popchnąć nasze dzieci do zachowań ryzykownych, nieprzemyślanych i destrukcyjnych, bo nic lepiej nie smakuje na koloniach, niż łamanie zakazów i przekraczanie wyznaczonych barier. Czyżby? Pożyteczną alternatywą dla trwonienia czasu i robienia głupot, stała się coraz popularniejsza wśród rodaków – turystyka językowa.

Podczas wyjazdu można skorzystać z atmosfery typowej dla obcowania z kulturą innego kraju i … szlifować lub uczyć się od podstaw języka obcego.

Co przemawia za nauką języka obcego w jego ojczyźnie?

Jak podpowiada  Andrzej Sławiński – Prezes biura podróży ATAS, organizującego wyjazdy z językiem dla młodzieży w wieku szkolnym, ogromne znaczenie ma tu motywacja – przyswajanie umiejętności lingwistycznych towarzyszy codziennym sytuacjom:

„NIESTANDARDOWA NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO” polega na przeprowadzeniu ćwiczeń językowych w naturalnych sytuacjach połączonych z poznaniem kultury kraju i bardzo atrakcyjnym zwiedzaniem. Pomoże w praktycznym opanowaniu przez nich „żywego” języka, ułatwi swobodę wypowiedzi w codziennych sytuacjach w stopniu wystarczającym do swobodnego i bezproblemowego funkcjonowania w międzynarodowych środowiskach.”

W większości polskich szkół nauka języka obcego ma charakter teoretyczny – dzieci poznają kolejny czas lub formułkę gramatyczną, ale gdy przychodzi do przeprowadzenia spontanicznej rozmowy, zapominają języka w gębie.

london

Wielka Brytania? Nie zapomnij o uśmiechu!

Wybierając się do obcego kraju nie tylko mamy okazję szlifować język obcy, ale poznawać kulturę, smaki, normy społeczne, a taką na Wyspach Brytyjskich jest serdeczność wobec każdej napotkanej osoby. O ile Polacy, wraz z Koreą przodują na liście najbardziej gburowatych narodów, dla których uśmiech w miejscu publicznym jest czymś niestosownym i zarezerwowanym dla najbliższych, o tyle brak uśmiechu w kierunku Brytyjczyka odbierany jest jako największy nietakt.

Dobra znajomość języka obcego otwiera przed naszymi dziećmi zupełnie nowe możliwości – jest nie tylko niezbędnym wpisem do CV w ich dorosłym życiu, ale pozostawia wolny wybór, na przykład co do emigracji do innego kraju. Gdy rodzina zdecyduje się na wyjazd z Polski za pracą, dziecko obeznane z językiem obcym, a przede wszystkim kulturą innego kraju, przeżyje nieporównywalnie mniejszy stres.

Tekst: Marta Szyszko

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o