niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak okazywać dziecku uczucia
dzieci

Jak okazywać uczucia dziecku, by umiało kochać?

Miłości doświadczamy po raz pierwszy w domu rodzinnym. Jeśli na tym etapie doznamy zranień, możemy mieć problemy z jej okazywaniem partnerowi i własnym dzieciom, a także przyjmować w związku rolę ofiary, kata lub ratownika, co autor określa trójkątem wzajemnego uzależnienia. Jak okazywać uczucia dziecku, by wyrosło na kochającego partnera i rodzica? Jak nie przekroczyć cienkiej granicy między zdrowym okazywaniem uczuć, a nadużywaniem emocjonalnym?

Jak okazywać uczucia dziecku? 5 sposobów wyrażania miłości:

Fizyczny dotyk i czułość

Nadużyciem będą kary cielesne lub brak dotyku, a zatem przytulania, głaskania, itp. Osoba, która w dzieciństwie nie doświadczyła tego typu czułości, może mieć problem z dawaniem jej swojemu partnerowi.

Doceniające i życzliwe słowa

Wyrazy miłości, docenianie, zauważanie, komplementy. Nadużycie ma miejsce, gdy krytykujemy dziecko, krzyczymy lub mówimy zbyt głośno.

Wspólne spędzanie czasu

Nadużyciem okaże się brak spędzania wartościowego czasu z dzieckiem, komunikaty: nie mam czasu, pracuję. Zamiast przerywać dziecku gwałtownie zabawę, lepiej dać kilka minut i poinformować, że teraz jemy, ubieramy się, wychodzimy, itp. Dajemy wtedy jasny komunikat, że liczymy się z uczuciami malucha i są one ważne także dla innych osób.

Służenie i uczenie

To pielęgnacja, dbanie o higienę i nauka samodzielności w tym zakresie. Nadużyciem będą oczekiwania niewspółmierne do możliwości dziecka na danym etapie rozwoju.

Podarunki, dzielenie się i dawanie

Nadużyciem będzie sprowadzanie okazywania uczuć tylko do kupowania prezentów, a zaniedbanie pozostałych sposobów okazywania miłości, a także stosowanie nagród w celu przekupstwa.

na podstawie:

zwiazek i partnerstwo okladka_A

Marta Szyszko

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o