niedoskonała mama

niedoskonała mama

jak oswoić dziecko z nianią
dzieci współpraca z partnerami bloga

Niania dla dziecka – oddech dla mamy!

Pewnie nie raz miałaś ochotę zostawić dziecko z nianią, ale wraz z tą myślą zaczęły bombardować cię wątpliwości: nikt tak dobrze nie zajmie się dzieckiem jak mama! Czy mam do tego prawo? Jak zaufać innej kobiecie? Czy nie lepiej zostawić sprawy po staremu?

Pełniąc nową rolę, nie zapominaj, że dla dziecko jesteś mamą, ale wciąż jesteś partnerką dla swojego męża, a twój potencjał nie zamyka się w domowych sprawunkach. Dziecko może być zmęczone twoim ciągłym towarzystwem, a ty monotonią codzienności. Mąż może tęsknić za czasem we dwoje i czuć się odtrącony, gdy cała Twoja uwaga skierowana jest na dziecko.

Przebywanie w domu, nawet gdy dziecko ucięło sobie drzemkę, jest wyzwalaczem rutynowych czynności: nieustannego sprzątania, układania porozrzucanych zabawek, prasowania ubranek… Znasz to?

Dlaczego warto zatrudnić nianię?

Tymczasem obecność niani, nawet w niewielkim wymiarze godzin, pozwoli ci poukładać sobie wszystko na nowo. Pomyśleć o powrocie na rynek pracy, co na pewno urozmaici twoje rozmowy z mężem, a tobie pozwoli się poczuć bardziej kobieco i wielowymiarowo. Wyobraź sobie siebie spełnioną, przebywającą wśród dorosłych, zaangażowaną w sprawy zawodowe i odważ się na ten krok!

Nawet jeśli nie planujesz powrotu do pracy, obecność niani, gdy w tym czasie relaksujesz się z książką w kawiarni, pozwoli Ci wrócić do maluszka z nową energią i ze zdwojoną siłą poczuć radość macierzyństwa. Warto zadbać o siebie! Wszyscy na tym skorzystają.

Dwie godziny wieczorem z nianią pozwolą Ci wyrwać się na randkę i znów czule popatrzyć w oczy partnerowi. Gdy dziecko podrośnie, między wami nie pojawi się pustka i niezrozumienie, wynikające z przyjęcia roli rodzica i zaniedbania pozostałych sfer.

Jak oswoić dziecko z nianią?

Często tak bardzo boimy się zmian, że oswajanie dziecka z nianią powinnyśmy zacząć od siebie. Myślisz, że robisz komuś krzywdę, bo młoda, pełna energii i zapału studentka lub inna mama, spędzi z twoim dzieckiem kilka godzin tygodniowo?

Prędzej krzywdzisz siebie i domowników swoją frustracją, poświęceniem, zbytnią koncentracją na jednej życiowej roli, zaniedbując pozostałe.

Poinformuj dziecko, że zaprosiłaś nowego gościa, który zajmie się nim, gdy mama będzie załatwiać ważne sprawy.

Pierwsze spotkanie powinno odbyć się we trójkę, ale jeśli dziecko natychmiastowo złapie dobry kontakt z nianią, pójdź o krok dalej – pozwól im wyjść na plac zabaw lub sama wyjdź z domu.

Określ ramy czasowe z nianią – na przykład, że będzie z dzieckiem do końca spaceru lub do obiadu (podanie godziny nie sprawdza się u maluszków, dlatego wymień codzienne aktywności). Stopniowo wydłużaj ten czas.

Nie wprowadzaj żadnych innych zmian w codziennej rutynie, gdy adaptujesz dziecko z nianią.

Pewnie się zdziwisz, gdy szczęśliwe powita nianię. A ty z nową energią wrócisz stęskniona do swojego maluszka.

Zostawiasz dziecko z nianią? Jakie są Twoje doświadczenia?

Wpis powstał we współpracy z portalem niania.pl

Marta Szyszko

Comments

comments