niedoskonała mama

niedoskonała mama

naukapoprzezzabawe1
dzieci współpraca z partnerami bloga

Nauka poprzez zabawę – czy to w ogóle możliwe?

Z pewnością zależy Ci na tym, by Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo i po kolei odkrywało niezbędne kompetencje i wiedzę, które będą mu potrzebne w dalszym życiu. Czy wiesz jednak, że najlepszy sposób sposób na przyswojenie nowych rzeczy to… zabawa? Zobacz, w jaki sposób zachęcić malucha do nauki poprzez zabawę!

Nic nie przykuwa uwagi malucha tak, jak zabawa

Dzieci kochają zabawę! Warto wykorzystać ten fakt, próbują stymulować rozwój malucha i zachęcać go do nauki nowych rzeczy. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie zabawki, które poza samą rozrywką będą niosły za sobą również wymierną korzyść edukacyjną. Na rynku spotkasz się z całym szeregiem propozycji, które możesz wykorzystać w tym celu. Znalezienie czegoś, co zainteresuje Twoje dziecko nie powinno zatem sprawić Ci najmniejszej trudności. Pamiętaj jednak o tym, by dopasować poziom trudności zabawki do wieku malucha oraz stopnia jego rozwoju. Jeśli korzystanie z zabawki będzie zbyt trudne, maluch szybko się zniechęci i ją odrzuci – zamiast wykorzystać ją do nauki nowych kompetencji i umiejętności.

Nauka poprzez zabawę2.jpg

Nauka przez zabawę – zacznij od prostych rzeczy

Chcesz wspomóc rozwój dziecka poprzez zabawę? Zacznij od małych kroczków, by przyzwyczaić mózg do większej aktywności i nie zniechęcić malucha już na wstępie. Doskonałym pomysłem na rozwój już od najmłodszych lat są pętle motoryczne – z najróżniejszymi aktywnościami, takimi jak liczydło, dopasowywanie klocków do kształtów czy pętle, po których można przesuwać koraliki. W ten sposób wspomożesz rozwój logicznego myślenia, jak również koordynację wzrokowo-ruchową. Później możesz powoli wprowadzić dziecku puzzle i układanki – od tych z mniejszą liczbą elementów, po bardziej zaawansowane. Dopasowuj trudność zabawy do poziomu dziecka – jeśli dobrze sobie z czymś radzi, idź o krok do przodu. Stawiaj drobne cele i pilnuj ich realizacji w taki sposób, by nie przeciążać malucha. Dzięki temu nauka będzie rzeczywiście sprawiać mu niemałą frajdę.

Nauka poprzez zabawę3.jpg

Nauka programowania już od przedszkola

Ultraszybki rozwój nowoczesnych technologii niejako wymusza zmiany nie tylko na nas, lecz również na naszych dzieciach. Choć my w ich wieku jeszcze nawet nie mieliśmy komputera, współczesne maluchy doskonale radzą sobie z jego obsługą – zresztą tak samo, jak z obsługą innych urządzeń elektronicznych. Te chłonność wiedzy warto wykorzystać już w przedszkolu, pomagając dziecku przyswoić podstawy programowania poprzez zabawę. Tak – to możliwe! Na rynku znajdziesz szereg zabawek, które służą właśnie do przekazywania solidnych, programistycznych podstaw poprzez zabawę – np. programowanie pracy robota-zabawki. Chcesz dowiedzieć się trochę więcej o tym, jak można uczyć maluchów programowania już w przedszkolu? Zajrzyj tutaj: Programowanie dla dzieci – jak łączyć naukę i zabawę? Znajdziesz tu informacje dotyczące tego, w jaki sposób wprowadzać elementy programowania do zabawy dziecka oraz propozycje gotowych zabawek, z których możesz skorzystać w tym celu.

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o