niedoskonała mama

niedoskonała mama

girl-2398821_1920
dzieci współpraca z partnerami bloga

Najlepsze zabawy dla dzieci na podwórku – TOP 5

Wiosna już na dobre zagościła w wielu miastach. Na dworze robi się co raz cieplej, jest to więc świetna okazja do dziecięcych figli na świeżym powietrzu, aby nie marnować pięknej, wiosennej pogody. Przedstawiamy nasze pomysły na wiosenne zabawy dla dzieci na podwórku, przy których nikt nie będzie się nudzić!

Zabawa w chowanego

Klasyk wśród nieśmiertelnych i prostych gier, którą można realizować wszędzie – zarówno w budynku, jak i na podwórku. Bawił się w nią każdy i każdy ją zna. Przypominając: jedna osoba liczy do określonej liczy, mając zamknięte oczy i nie podglądając. W tym czasie pozostali uczestnicy chowają się w różnych miejscach. Gdy „szukający” doliczy do końca – próbuje znaleźć „chowających się”. Gra w chowanego na dworze jest z pewnością przyjemniejsza niż w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ wymaga od dzieciaków większej kreatywności co do dobrych, skutecznych kryjówek, jak i sprytniejszego, szybszego myślenia – czasu jest zawsze za mało, a teren i możliwości ogromne.

Wykopanie piłki

To nieco inna, trudniejsza wersja klasycznej zabawy w chowanego. Zasady są łatwe: „szukający” ustawia piłkę na środku pola zabawy i odlicza do wybranego numeru, mając zamknięte oczy. W tym czasie dzieci chowają się na ściśle określonym terenie. Gdy „szukający” skończy odliczać, zacznie szukać, zadaniem „chowających się” jest dobiec do piłki, by ją wykopać i tym samym „uwolnić” pozostałych uczestników. Zabawa trwa do momentu, gdy „szukający” dobiegnie do piłki szybciej i „zaklepie” odnalezioną osobę. Ta odmiana chowanego wymaga więcej zręczności i przede wszystkim szybkiego biegu. Jest to także doskonała okazja do małej rywalizacji między „szukającym” a „chowającym”, próbującym wykopać piłkę.

Kury na grzędzie

Nazwa zabawy jest nieco dziwna i enigmatyczna, ale sama zabawa – bardzo lubiana i ciesząca się dużą popularnością wśród dzieciaków z podwórka. Potrzebny jest tylko trzepak i ewentualnie chusta do zasłonięcia oczu „kogutowi”. „Kogut” to osoba mająca za cel wyłapać pozostałych uczestników – tytułowe „kury” – siedzących na trzepaku. Zadaniem „kur” jest tak przemieszczać się na trzepaku, by nie zostać dotkniętym przez „koguta”. Zabawa, która dostarcza mnóstwo frajdy, a przy tym wymaga zwinności i ostrożności – żadne dziecko nie chce sobie przecież nabić guza, spadając z trzepaka.

Tor przeszkód

Zorganizuj dzieciom tor przeszkód, ustawiając na przykład pachołki lub piłki do biegu slalomem, obejście kilku drzew dookoła w jak najkrótszym czasie, rzucanie szyszkami w plastikowe butelki, skoki na jednej nodze… Jest to szansa na popisanie się kreatywnością dziecka, jak i rodzica. Takie tory z przeszkodami rozwija dziecięcą wyobraźnię, koordynację ruchową, orientację w terenie i pamięć. To świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, idealna na wiosenne dni!

Przeciąganie liny

Kolejna prosta i wyśmienita zabawa na świeżym powietrzu. Dzieci dzielimy na dwie równe drużyny, ustawiamy je po przeciwległych stronach, dajemy linę i… zaczynamy przeciąganie! Wygrywa ta drużyna, której więcej razy uda się przeciągnąć linę na swoją stronę. Gra wymaga od dzieciaków siły i wytrwałości, ale przede wszystkim chęci do rywalizacji. Wygraną drużynę można nagrodzić małym fantem, na przykład lizakiem.

Wiosenne zabawy dla dzieci to doskonała okazja do rozładowania ich energii, rozwinięcia ruchowego i umysłowego, ale przede wszystkim jest to duża dawka radości nie tylko dla najmłodszych. Dzięki takim grom podwórkowym można „zarazić” dziecko chęcią siedzenia na powietrzu, a nie przed komputerem.

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o