niedoskonała mama

niedoskonała mama

decyzja
psyche

Nabierz odwagi do podejmowania kluczowych decyzji!

„Świat powinien mi sprzyjać/ usuwać kłody spod moich nóg/ ładnie pachnieć/milczeć, kiedy śpię…” Krzysztof Wysocki

Brzmi znajomo?

A może dzieci powinny odkładać zabawki na miejsce, nie kłócić się, nie wyrzucać ubrań z szafy, które dopiero poprałaś i, o zgrozo! Uprasowałaś. Małżonek po pracy powinien spędzać czas na romantycznych rozmowach przy świecach, a przed pracą angażować się w obowiązki domowe.

Partnerstwo jest w cenie i na czasie. Pytanie, czy druga strona jest na nie gotowa? I czy goniąc za tym niedoścignionym ideałem, nie będziesz wymagać od bliskich zbyt wiele, konstatując, że w swoim życiu zasługujesz na coś więcej, odrzucając to, co było wystarczająco dobre, bo realne?

„I jesteś nieszczęśliwy, gdy rzeczywistość nie dorasta do tego ideału. Złościsz się i zaczynasz działać nieracjonalnie. Twoje decyzje przestają dotyczyć rzeczywistości – odnoszą się do nieistniejącego wyobrażenia. Ideał nie jest rzeczywistością – to wyimaginowany obraz, który sprawia, że wiesz, kiedy „powinieneś” być nieszczęśliwy. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów i stań się nową osobą – uboższą o jeden szkodliwy ideał i gotową do otwarcia swojego serca i umysłu na rzeczywistość taką, jaka jest, a nie taką, jaka była tylko w twoich marzeniach.” Krzysztof Wysocki

To oczywiście nie ma być zachęta do zgadzania się na wszystko, co przyniesie los, ani afirmacja bierności, wręcz przeciwnie. Kiedy uporządkujesz swoje oczekiwania i zweryfikujesz, czy inni są gotowi je spełniać, by cię uszczęśliwić, przychodzi czas na działanie. Czyli zmianę tego, co w Twoim zasięgu. Nie możesz nikogo zmusić, by podzielał Twoją wizję codzienności (choćby podziału obowiązków), za to możesz wiele podziałać na swoim poletku (na przykład zawodowym). Gdy są pieniądze, znienawidzone sprzątanie może wykonać ktoś z zewnątrz, a gdy babcia niechętna, do dzieci możesz zatrudnić nianię. Widzisz pole do działania i nową przestrzeń?

Jak nabrać odwagi do podejmowania kluczowych decyzji?

„Opuszczanie swojej strefy komfortu, wygodnego miejsca na kanapie przed telewizorem, jest warunkiem ciekawego życia, które warto przeżyć.”

Tym, co cię powstrzymuje jest:

„Strach, który powoduje, że wybierasz nie to, co jest dla ciebie najlepsze, ale to, co wydaje ci się najbezpieczniejsze. Dla uchronienia twojego „ja” przed wyimaginowanym uszczerbkiem. Dla zachowania bezpiecznego status quo – nawet w sytuacji, kiedy zmiana przyniosłaby co oczywisty zysk lub zakończyła długotrwałą udrękę.” Krzysztof Wysocki

Na temat podejmowania decyzji powstało wiele maksym – że twój los kształtuje się w momencie podejmowania decyzji, ale w momencie, gdy jej nie podejmujesz, również kształtujesz swój los, unikając odpowiedzialności za niego.

Za każdym razem, gdy pod wpływem nawyków, czy tchórzostwa, czy asekuracji, podążasz pewnymi ścieżkami, tracisz dostęp do innych. Skąd ten lęk przed zmianami? W prehistorycznych czasach oznaczało to zmianę środowiska z bezpiecznego i oswojonego, na pełne drapieżców zagrażających naszemu życiu. Tylko ten pradawny mechanizm powstrzymuje nas przed wprowadzaniem pozytywnych i koniecznych do szczęścia zmian w życiu. Kto odważył się na to, wie, że nawet, gdy pojawią się problemy, wystarczy je na bieżąco rozwiązywać, modyfikować wstępne założenia.

„Szlak swojej przyszłości wytyczasz kolejnymi decyzjami. Każda z nich i towarzyszące jej działania ograniczają oczywiście twoją swobodę kolejnych wyborów. Idąc w lewo, w naturalny sposób rezygnujesz – przynajmniej na jakiś czas – z tego, co mogłoby cię spotkać, gdybyś skręcił w prawo. Wybierając jedno, odrzucasz pozostałe opcje, które masz dostępne w tym momencie. Dlaczego na jakiś czas? Ponieważ w większości przypadków możesz zawrócić albo okrężną trasą dotrzeć tam, gdzie naprawdę chciałeś dojść.” Krzysztof Wysocki

Kiedy jesteś przekonana, że chcesz spróbować czegoś nowego, pójść inną trasą, nie ulegać szkodliwemu nawykowi, zbuntuj się wobec rozwiązania, które podpowiada ci lenistwo i wygoda. Jeśli nagrodą będzie twoje zadowolenie, pozytywne emocje, spokój, satysfakcja, zdobędziesz motywację, by zrobić kolejny ruch. Potem ruszy lawina, a drobne niegodności nie będą miały mocy powstrzymania cię.

Marta Szyszko

na podstawie:

teraz-jak-juz-dzis-zmienic-jutro

Comments

comments

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o