Pewność siebie nie jest nam dana, ale możemy ją wypracować!

Pewność siebie nie jest nam dana, ale możemy ją wypracować!

Pewność siebie nie jest nam dana, co więcej, większość z nas wychowała się w domach, których atmosfera nie sprzyjała budowaniu wysokiego poczucia własnej wartości: „Większość z nas pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych, wychowaliśmy się w domach charakteryzujących się sprzecznymi sygnałami, zaprzeczaniem rzeczywistości, kłamstwami rodziców i brakiem odpowiedniego szacunku dla naszych umysłów i dla nas jako ludzi.”  Na szczęście możemy świadomie kształtować poczucie własnej wartości, a jako dorosłe osoby, zależymy już tylko od siebie.

Jak rozpoznać osobę pewną siebie?

– Jej wyraz twarzy, sposób poruszania się, a nawet mówienia pokazują przyjemność czerpaną z chwili obecnej.

– Osoba jest otwarta na krytykę i przyzna się do popełnionego błędu.

– Jej ruchy są swobodne i spontaniczne, gdyż nie toczy wewnętrznej wojny:

„Zrelaksowana postawa sugeruje, że nie ukrywamy się przed sobą i nie jesteśmy w stanie wojny. Długotrwałe napięcie przekazuje informację o pewnej formie wewnętrznego rozbicia, unikania lub odrzucenia siebie.”

Wysokie poczucie własnej wartości oddziałuje też na naszą urodę. Przejawia się w zrelaksowanej twarzy, żywym, bystrym, pogodnym spojrzeniu, zdrowym kolorycie skóry, rozluźnionej szczęce, ramionach.

„Wszystkim nam zdarzają się chwile zagubienia, rozpaczy, wszyscy miewamy bolesne poczucie niemocy czy nieadekwatności. Pytanie brzmi: czy pozwalamy, by takie chwile nas definiowały? Nie jest tak, że ludzie ze zdrowym poczuciem własnej wartości nie cierpią z powodu lęku, czy wcale go nie znają. Takie doświadczenia po prostu ich nie zatrzymują. Oni nie identyfikują się ze swoim lękiem ani z bólem, tak jak podczas choroby nie identyfikują się z nią. Nie postrzegają cierpienia jako istoty życia.”

Jak budować pewność siebie?

Kształtować wysokie poczucie własnej wartości możemy przekonując samych siebie o własnej skuteczności. Oznacza to, że gdy pojawią się przeciwności losu, bierzemy sprawy w swoje ręce i stawiamy czoła problemom, a nie obwiniamy innych ludzi, sytuację w kraju, brzydką pogodę, etc.

Kształtowanie wysokiego poczucia własnej wartości opiera się na wytrwałości w obliczu problemów: „zaangażowaniu w dążenie do celu, nawet jeśli po drodze napotka się wiele przeszkód. Dążenie do skuteczności polega na braku zgody na identyfikowanie się z chwilowymi uczuciami bezradności i klęski.”

Dobrym treningiem kształtowania wysokiego poczucia własnej wartości jest rozkręcanie własnego biznesu, bo w tym procesie kłopoty będą pojawiać się nieustannie, a wraz z nimi okazje, by wyjść z nich obronną ręką.

Kształtowanie poczucia własnej wartości to też rezygnacja z dążenia do wzbudzania zachwytu w innych i opierania się na społecznym zwierciadle: „Osoba myśląca niezależnie walczy z poczuciem niepewności i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Nie zawsze łatwo przychodzi nam trzymanie się swoich sądów. Naprawdę nie istnieje żadna droga na skróty, prowadząca do wysokiego poczucia własnej wartości. Jeżeli nie żyjemy świadomie, autentycznie, odpowiedzialnie i zachowując dużą integralność osobistą, to możemy odnieść sukces, zdobyć popularność, bogactwo i należeć do właściwych klubów, lecz będziemy posiadać tylko pseudo poczucie własnej wartości.”

Marta Szyszko

na podstawie:

jak dobrze byc soba

Uważasz ten post za przydatny? Podziel się z innymi

Comments

comments